Szukaj w Archiwach to zbiory
archiwalne on-line

 

Znajdziesz tu akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje,
dokumentację techniczną i wiele innych

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje

Szukaj w archiwach to:


Ochotnicza Legia Kobiet.

Ochotnicza Legia Kobiet we Lwowie. Album z fotografiami.

Obraz 1 z kolekcji "Ochotnicza Legia Kobiet." Obraz 2 z kolekcji "Ochotnicza Legia Kobiet." Obraz 3 z kolekcji "Ochotnicza Legia Kobiet." Obraz 4 z kolekcji "Ochotnicza Legia Kobiet." Obraz 5 z kolekcji "Ochotnicza Legia Kobiet." Obraz 6 z kolekcji "Ochotnicza Legia Kobiet."

Przedwojennej plaży czar

Stylowe kreacje, szalone rozrywki (z balem kostiumowym na czele!) i plejada gwiazd - przedwojenne zdjęcia z plaż nad Bałtykiem, w Warszawie, Krakowie czy Truskawcu do dziś budzą autentyczny zachwyt. Zerknijcie zatem jak plażowano przed wojną w polskich i zagranicznych kurortach!

Obraz 1 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 2 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 3 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 4 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 5 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 6 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar"

Egzotyczny papier listowny i rachunki z elitarnych hoteli - podróże rodziny Radolińskich

Źródła historyczne to nie tylko zapisane słowa tworzące treść, ale również forma i język pisma, krój czcionki, materiał pisarski i papierniczy. Ze zbioru rodziny Radolińskich prezentujemy kilka wariantów papieru listowego i rachunkowego, który w ciekawy sposób rysuję mapę rodzinnych podróży po świecie. Na zdjęciach papier z Kairu, Baden-Baden, Bad Wildbad, Andermatt, Ouchy (Lozanna) i Loeche-la-Ville (Szwajcaria). Majątek Jarocin - Radolińscy, sygn. 53/938/0/12.7/3919, 4054, 4081

Obraz 1 z kolekcji "Egzotyczny papier listowny i rachunki z elitarnych hoteli - podróże rodziny Radolińskich" Obraz 2 z kolekcji "Egzotyczny papier listowny i rachunki z elitarnych hoteli - podróże rodziny Radolińskich" Obraz 3 z kolekcji "Egzotyczny papier listowny i rachunki z elitarnych hoteli - podróże rodziny Radolińskich" Obraz 4 z kolekcji "Egzotyczny papier listowny i rachunki z elitarnych hoteli - podróże rodziny Radolińskich" Obraz 5 z kolekcji "Egzotyczny papier listowny i rachunki z elitarnych hoteli - podróże rodziny Radolińskich" Obraz 6 z kolekcji "Egzotyczny papier listowny i rachunki z elitarnych hoteli - podróże rodziny Radolińskich"

Prymas Tysiąclecia

Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński więziony był w Prudniku od 5 października 1954 do 27 października 1955 roku. Było to trzecie miejsce więzienia Prymasa. Zakonnicy musieli opuścić klasztor, który przeszedł pod zarząd wojska i został zamieniony w więzienie. Zakazano ludności cywilnej zbliżać się do tego miejsca, a żołnierze pełnili warty. Teren ogrodu został otoczony parkanami, które zabezpieczono siecią drutów kolczastych. Dookoła zasadzono szpaler świerków. Pierwsze piętro klasztoru przeznaczone zostało dla ks. Prymasa oraz osób mu towarzyszących (ks. Stanisław Skorodecki i siostra Leonia Graczyk Maryi). Korytarz oddzielono od klatki schodowej przepierzeniem z desek. Przygotowano prowizoryczną kaplicę oraz pokój stołowy, gdzie odbywały się przesłuchania. Więźniowie mogli poruszać się po wewnętrznym ogrodzie, nie im było jednak z nikim się spotykać. Korespondencja oraz paczki były doręczane, często jednak umyślnie z opóźnieniem, listy zawsze cenzurowano. Podczas pobytu w Prudniku, w nawiązaniu do jubileuszu królewskich ślubów Jana Kazimierza złożonych Matce Bożej w katedrze lwowskiej w 1655 roku, Prymas postanowił odnowić akt oddania Polski Pani Jasnogórskiej, dostosowując przyrzeczenia do współczesnych czasów. Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński widział w wydarzeniu narodowym ślubów jasnogórskich program odnowy społecznej i moralnej Polaków. Zdjęcia autorstwa Wojciecha Brzeszczaka

Obraz 1 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 2 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 3 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 4 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 5 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia"

"Solidarność"

Na rok 2020. przypada 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Archiwum Państwowe w Radomiu przygotowało z tej okazji kolekcję prezentującą dokumenty odnoszące się do działalności danego związku, w tym jego radomskich struktur.

Obraz 1 z kolekcji ""Solidarność"" Obraz 2 z kolekcji ""Solidarność"" Obraz 3 z kolekcji ""Solidarność"" Obraz 4 z kolekcji ""Solidarność"" Obraz 5 z kolekcji ""Solidarność"" Obraz 6 z kolekcji ""Solidarność""
1892 - 1917 i b. d.

Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne.

Cały czas nie znamy, bądź nie jesteśmy pewni ich historii.

mapa archiwów

Szukaj w Archiwach:

serwis do udostępniania opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Dużą część z nich prezentujemy wraz ze skanami. Dzięki temu możesz korzystać z wielu zbiorów bez wychodzenia z domu.