angle-left Szkoła z SwA - zadanie nr 3
30.03.2020

Fotografia przedstawia Irenę Krzywicką i Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, obie stojące frontem do obiektywu, ubrane w futra i kapelusze. Zdjęcie z 1933 r.

Dwudziestolecie w literaturze

 

Zadanie dla 3 klasy liceum ogólnokształcącego z języka polskiego.

 

Stwórzcie kolekcję materiałów archiwalnych (zdjęć, afiszy, plakatów) z czasów dwudziestolecia międzywojennego na jeden z podanych poniżej tematów:

  • „Sport‚ gibkość‚ hardość‚ łydki‚ nogi‚ dzikość‚ dancing‚ statek‚ kajak – to była nowa kolumnada mej rzeczywistości” - to słowa Józia, zakochanego w córce Młodziaków. Jak mógł wyglądać świat „nowoczesnych” bohaterów „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, ich mieszkanie i czas wolny?

  • Poeci Skamandra i kawiarnia Mała Ziemiańska w Warszawie;

  • Maria Pawlikowska Jasnorzewska.

 

Poniżej kilka porad, które ułatwią wyszukiwanie materiałów do Waszych kolekcji w serwisie Szukaj w Archiwach:

 

  1. Zerknij na tutorial jak tworzyć kolekcję w Szukaj w Archiwach: bit.ly/2Jd7Gw2

  2. Na początek sprawdź hasło. Wpisz daną frazę, której szukasz (np. Mała ziemiańska, poeta, pisarz, dancing, sport, architektura).

  3. Zawężaj szukanie do dat dwudziestolecia międzywojennego (1918-1939). Po lewej stronie w kolumnie „Filtruj wyniki” zjedź do „Data/okres”, zaznacz opcję „Data od do” i wpisz konkretne daty. Pamiętaj zjechać myszką w dół i zaakceptować filtr niebieskim przyciskiem „Zobacz”.

  4. Możesz filtrować wyszukiwanie także przez włączenie opcji „tylko zdjęcia i skany” w kolumnie „Filtruj wyniki”.

  5. Pomyśl, czy znasz miejscowości, które były popularnym kierunkiem w dwudziestoleciu (np. Gdynia, Zakopane, Zaleszczyki). Nie zapomnij użyć filtra datowego.

  6. Przypomnij sobie, czy znasz nazwy miejsc lub środków komunikacji z czasów dwudziestolecia, np. (hotel „Patria” w Krynicy, tor wyścigów konnych na Służewcu, Transatlantyk „Batory”, pociąg Lux-torpeda).

  7. Przypomnij sobie postaci związane z życiem kulturalnym w dwudziestoleciu (np. Julian Tuwim, Kazimiera Iłłakowiczówna, Zofia Nałkowska, Bolesław Leśmian)

  8. Weź też pod uwagę postaci anonimowe, który mogły brać udział w wydarzeniu, którego szukasz (np. tenisistka). Pamiętaj o filtrze datowym!

  9. Wskazówka: najwięcej zdjęć z dwudziestolecia międzywojennego znajdziecie w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego w archiwach Ilustrowanego Kuriera Codziennego - https://bit.ly/33MBnNT. Warto je dokładnie przejrzeć!

Możecie ułatwić sobie szukanie wchodząc w tym zespole w zakładkę „Serie”, a następnie wybrać np. „Sport i turystyka”, a dalej konkretną jednostkę np. „Warsztaty kajakowe Akademickiego Związku Sportowego we Lwowie”.

 

Pamiętajcie o tym, aby wpisywać polskie znaki.

Powodzenia!

 

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus