Search the Archives
archival resources on-line

 

Registry office records, maps, photographs, technical documents and many more in one place

Choose document type

Select historical period

Try another way

Advanced search Browse collections

Search the Archives is:


  • 111 institutions providing archives
  • 54 millions of scans and materials
  • 14 millions of archival materials descriptions

Kolekcja Stanisława Ossowskiego

14 lutego 2022 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Krajowej – sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji, aby oddać hołd poległym w walkach o niepodległą Polskę, Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowało wyjątkową kolekcję. W Archiwum Państwowym w Koszalinie znajdują się niezwykłe archiwalia (pisma, dokumenty i zdjęcia) oraz muzealia po Stanisławie Ossowskim (1912-1987). Stanisław Ossowski był przed II wojną światową nauczycielem. We wrześniu 1939 r. jako podporucznik rezerwy m.in. walczył z Sowietami w obronie Grodna, a następnie przekroczył granicę polsko-litewską i został internowany na Litwie. W lipcu 1940 r. po zajęciu Litwy przez ZSRR został zesłany przez Sowietów w głąb Rosji Sowieckiej. W sierpniu 1941 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR generała Władysława Andersa. Tam został skierowany na kurs dla „cichociemnych”. Po przeszkoleniu w dywersji został zaprzysiężony 14 lutego 1944 r. na rotę Armii Krajowej i przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu do Polski dokonano w nocy z 30 na 31 lipca 1944 r. w okolicy Warszawy. Walczył w powstaniu warszawskim, gdzie został kilka razy ranny. Po upadku powstania dostał się do niewoli niemieckiej pod fałszywym nazwiskiem. Przebywał m. in. w oflagu w Murnau. Po uwolnieniu z niewoli w latach 1945-1946 służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech. Po demobilizacji pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał aż do śmierci. Był tam znanym działaczem polonijnym. Stanisław Ossowski zmarł w 1987 r. w Anglii i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. Pamiątki po swoim wujku, Stanisławie Ossowskim, przekazał w 2017 r. do Archiwum Państwowego w Koszalinie jego siostrzeniec - Pan Stanisław Żabiński z Koszalina. (nr zespołu 1114, sygn. 7, 29, 37, 49, 51, 53, 72, 76, 110, 113, 115, 119, 120). Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zamieszczoną kolekcją.

image.from.collection.number "Kolekcja Stanisława Ossowskiego" image.from.collection.number "Kolekcja Stanisława Ossowskiego" image.from.collection.number "Kolekcja Stanisława Ossowskiego" image.from.collection.number "Kolekcja Stanisława Ossowskiego" image.from.collection.number "Kolekcja Stanisława Ossowskiego" image.from.collection.number "Kolekcja Stanisława Ossowskiego"

Cenne i ciekawe

Obiekty wyłonione z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie, podczas realizacji zadania „Cyfrowe zabezpieczenie i udostępnienie 1000 najcenniejszych i najciekawszych materiałów archiwalnych”

image.from.collection.number "Cenne i ciekawe" image.from.collection.number "Cenne i ciekawe" image.from.collection.number "Cenne i ciekawe" image.from.collection.number "Cenne i ciekawe" image.from.collection.number "Cenne i ciekawe" image.from.collection.number "Cenne i ciekawe"
1945-1950
Team: Wojskowa Agencja Fotograficzna
Archives: Narodowe Archiwum Cyfrowe
1949
Team: Wojskowa Agencja Fotograficzna
Archives: Narodowe Archiwum Cyfrowe
1945-1950
Team: Wojskowa Agencja Fotograficzna
Archives: Narodowe Archiwum Cyfrowe
1947-1950
Team: Wojskowa Agencja Fotograficzna
Archives: Narodowe Archiwum Cyfrowe
1859-1859
Team: Archiwum Ordynacji Myszkowskich
Archives: Archiwum Państwowe w Kielcach
ok.. 1916-1917
Team: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Belwederze w Warszawie [zespół i zbiór]
Archives: Archiwum Akt Nowych
1926-1935
Team: Zbiór Korotyńskich
Archives: Archiwum Państwowe w Warszawie

There are no collections

Help us identify archive materials.

We still do not know them, or we are not sure of their history.