Archiwum Państwowe we Wrocławiu

Choose document type

Select historical period

Try another way

Advanced search Browse collections
Address:

Pomorska 2

Wrocław

50-215

Opening hours:

07:30 - 15:30 (monday)

07:30 - 15:30 (tuesday)

07:30 - 15:30 (wednesday)

07:30 - 15:30 (thursday)

07:30 - 15:30 (friday)

Phone number:
+48 71 328 81 01
Fax number:
+48 71 328 80 45
E-mail:
sekretariat@wroclaw.ap.gov.pl
Website:
https://www.wroclaw.ap.gov.pl

Archiwum Państwowe we Wrocławiu powstało na gruzach działającego w przedwojennym Wrocławiu Staatsarchiv zu Breslau. W 1811 r., w związku z sekularyzacją klasztorów śląskich, powołano do życia Archiwum Prowincji Śląskiej we Wrocławiu (Das Schlesische Provinzialarchiv), którego zadaniem było zabezpieczenie olbrzymiej liczby książek, dzieł sztuki i archiwaliów nagromadzonych przez klasztory na Dolnym i Górnym Śląsku w ciągu minionych wieków. Archiwum funkcjonowało początkowo w połączeniu z Uniwersytetem Wrocławskim, dopiero w roku 1821 zostało usamodzielnione i otrzymało prawo przejmowania wszelkich akt państwowych rozproszonych na terenie całej prowincji. W całym okresie swego istnienia (1811-1945) byłe Archiwum Państwowe we Wrocławiu zgromadziło najważniejsze akta historyczne Prowincji Śląskiej. W czasie oblężenia miasta w 1945 r. wiele z nich uległo zniszczeniu. Wraz z przejęciem w 1945 r. administracji przez władze polskie rozpoczęła się akcja ratowania archiwaliów. Ocalałe z pożogi wojennej akta gromadzono w przydzielonym przez władze miejskie budynku przy ul. Pomorskiej 2. Obecna struktura organizacyjna państwowej sieci archiwalnej na Dolnym Śląsku, ukształtowana została w latach 90-tych. Aktualnie Archiwum Państwowemu we Wrocławiu podlegają Oddziały w Bolesławcu, Jeleniej Górze, Kamieńcu Ząbkowickim i Legnicy.

            Archiwum posiada bardzo bogate zbiory m.in. dokumentów pergaminowych i papierowych, map i planów, stanowiących bogate, o dużej wartości historycznej, źródła do dziejów politycznych, kultury i gospodarki Śląska z okresu od XII wieku po czasy współczesne. Archiwum wrocławskie szczyci się jednym z najstarszych zachowanych oryginalnych dokumentów w zbiorach polskich – dokument wystawiony w 1175 r. przez księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego dla klasztoru Cystersów w Lubiążu. Bogaty zbiór akt stanu cywilnego pochodzących z 425 pruskich urzędów stanu cywilnego z terenu dawnej Rejencji Wrocławskiej stanowi doskonałe źródło dla badań genealogicznych i demograficznych. Z akt najnowszych wytworzonych po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku dużą część stanowią archiwalia powstałe w wyniku działania władz administracyjnych, wśród nich materiały z lat 1945-1950 należące do najcenniejszych powojennych źródeł w Archiwum. Uzupełnieniem źródeł administracyjnych są m.in. dokumenty partii politycznych oraz instytucji gospodarczych.

Number of fonds on SwA

3533

Number of files on SwA

916994

Number of scans on SwA

2136340

The size of the resource (m.b.):

17140.45

Number of monographs in the library:

15904

Warehouse area (m2):

3377.0

Shelves capacity (m.b.):

17507.0

Number of continuous publications in the library:

11500

Number of places in the scientific studio:

30

The most interesting materials

angle-left Zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Archiwów we Wrocławiu
Archiwum Państwowe we Wrocławiu pragnie serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych na Międzynarodowy Dzień Archiwów, organizowany w sobotę 08.06.2019 r., w godz. 12.00 – 19.00, w siedzibie instytucji przy ulicy Pomorskiej 2. Tegorocznemu świętu archiwów towarzyszy hasło: NIE SZUKAJ – ZNAJDŹ W ARCHIWACH! Nowa odsłona serwisu szukajwarchiwach.gov.pl Obchody stanowić będą doskonałą okazję do zaprezentowania zmodernizowanego serwisu szukajwarchiwach, który umożliwia użytkownikom jeszcze lepsze poruszanie się w zasobach archiwalnych. Archiwum wrocławskie przygotowało ekspozycję pt. „100 DOKUMENTÓW NA STULECIE ARCHIWÓW”, nawiązującą do obchodzonego w tym roku stulecia utworzenia sieci archiwów państwowych, z najciekawszymi i najcenniejszymi materiałami z zasobu Archiwum wrocławskiego i jego oddziałów, z uwzględnieniem różnorodności formy i tematyki archiwaliów – akt, map, fotografii, plakatów i in. W ramach imprezy zaprezentowana zostanie również wystawa pt. „Granica zachodnia Niepodległej”, przygotowana w oparciu o materiały archiwalne Archiwum Państwowego we Wrocławiu, przedstawiająca rys historyczny procesu kształtowania się zachodniej granicy II Rzeczypospolitej. Archiwum oferuje również możliwość zapoznania się z działalnością Pracowni Konserwatorskiej, metodami konserwacji i zabezpieczania archiwaliów, jak również z funkcjonowaniem Pracowni Digitalizacji i Reprografii, w oparciu o profesjonalne wyposażenie techniczne w postaci skanerów i sprzętu komputerowego.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus