Archiwum Warszawskie Radziwiłłów

Reference code
1/354/0
Number of series
26
Number of scans
793129

Content:

Już w wieku XIX bardzo obszerne Archiwum Radziwiłłów podzielone zostało na działy wyróżnione według bardo różnych kryteriów, proweniencyjnych, rzeczowych i formalnych, układ ten został zachowany w Warszawie (w przeciwieństwie do Mińska i Wilna). W chwili obecnej w AGAD przechowywane są: Dział I. Dokumenty pergaminowe, obecnie w Zbiorze Dokumentów Pergaminowych AGAD, Dział II. Dokumenty historyczne, Dział III Listy domów panujacych, Dział IV listy książąt Radziwiłłów, Dział V Listy domów obcych, Dział VI Diariusze, Dział VII Akta wojskowe, Dział VIII Akta dotyczące duchowieństwa, Dział X Dokumenty domów obcych, Dział XI Dokumenty familijne, Dział XII Archiwum z Berlina przywiezione, Dział XIII Archiwum familijne sekretne, Dział XIV Akta opieki nad ks. Dominikiem Radziwiłłem i Prokuratoria Poradziwiłłowskiej Masy, Dział XV Akta odynacji nieświeskiej, Dział XVI Akta ordynacji kleckiej i dawidgródeckiej, Dział XVII Akta starostw, Dział XVIII Akta posiadłości miejskich Radziwiłłów, Dział XIX Akta fabryk i zakładów przemysłowych, Dział XX Akta dotyczące handlu spławnego, Dział XXI Akta tyczące się sług i rzemieślników domu ks. Radziwiłłów, Dział XXIII Dokumenty do dóbr służące, Dział XXIV Zbiór map i planów, przechowywany w Zbiorze kartograficznym AGAD, Dział XXV Inwentarze dóbr, Dział XXVI Rejestry skarbców i wszelkiego ruchomego majątku, Dział XXVII Sumariusze i inwentarze archiwów radziwiłłowskich, Dział XXIX Akta ekonomiczne, Dział XXXIV Gazetki pisane oraz Rękopisy biblioteczne.

The history of the creator:

Archiwum to jest wytworem działalności jednej z najstarszych i najdłużej utrzymujących znaczenie polityczne i majątkowe litewskich rodzin magnackich. Radziwiłłowie już w pierwszej połowie XV wieku osiągnęli wysoka pozycję i mimo podziału na trzy linie: na Goniądzu i Rajgrodzie, wymarłej w linii męskiej połowie XVI wieku, Birżach i Dubinkach, wygasłej w wieku XVII i Nieświeskiej, dzielącej się na kilka pomniejszych gałęzi, której przedstawiciele żyją do dzisiaj, zdołali utrzymać a nawet zwiększyć swój stan posiadania i pozycję polityczną. Przez cały okres Rzeczypospolitej dzierżyli najważniejsze na Litwie urzędy świeckie, wojewodów i kasztelanów wileńskich i trockich, hetmanów i kanclerzy, także po rozbiorach odgrywali znaczącą rolę, szczególnie w zaborze pruskim. Główną siedzibą archiwum radziwiłłowskiego był Nieśwież, gdzie zdołano zgromadzić znaczne ilości akt będących własnością wszystkich głównych linii rodu. W wieku XX część akt o charakterze historycznym Radziwiłłowie przewieźli do Warszawy, gdzie utworzyli archiwum i bibliotekę dostępną dla uczonych, reszta pozostała w Nieświeżu i obecnie przechowywana jest w Mińsku na Białorusi i Wilnie.

Border dates:

[1178] 1190-1947

Classification:

archiwa rodzinno-majątkowe

The name of the creator:

Dates:

1178-1178, 1190-1947.

Former name:

Foreign language name:

Languages:

włoski, ruski, rosyjski, polski, niemiecki, łaciński, hiszpański, hebrajski, francuski, angielski

Availability:

Available in full

Total archival files:

45580

Total archival files processed:

45478

Total archival files without records:

0

Total linear metres

322.99

Total linear metres processed

322.99

Total archival files without records

0.0

Total archival files:

0

Total files:

0

Total size (in MB):

0.0

Total documents

0

Total cases

0

Total classes

0

Total archival files:

0.0

Total running meters :

0.0

Dates of non-archival documentation :

Name Inventory tax uwagi
Book inventory approved Tak inwentarze do 25 działów
Card inventory approved Tak do działu XXIV, spis do działu XVI

stan zachowania nie do ustalenia, dział I "Dokumenty pergaminowe" znajduje się w Zb.dok. Perg. AGAD, "Zbiór map i planów" w Zb kart. AGAD, zespół częściowo zmikrofilmowany; poprzednie karty sporządzili: w 1994 r. A. Kołodziejczyk, w 2012 r. J. Zawadzki