Akta osób i rodzin

Reference code
1/399/0
Number of series
0
Number of scans
695

Content:

Przeważają szczątki archiwów szlacheckich i ziemiańskich, np. Sapiehów h. Lis z Dereczyna, Ossolińskich h. Topór i Krasińskich h. Ślepowron ze Sterdyni, Sołtyków h. własnego z Zajezierza, Ogińskich h. Oginiec z Retowa, Tyszkiewiczów h. Leliwa z Duniłowa, Puzynów h. Oginiec z Gwoźdźca, Giedrovciów h. własnego z Rybna, Muraszków h. Przyjaciel, Szczyttów h. Radwan, Naimskich. Jest sporo papierów osobistych i rodzinnych urzędników i pracowników różnych zawodów, także chłopów, wyższych oficerów (np. generała Józefa Zajączka, generałowej Katarzyny Sowińskiej), przedstawicieli wolnych zawodów (np. aptekarzy, lekarzy, felczerów i in.), i środowiska naukowego, np. Jana Albertrandiego, Jana W. Bandkiego, Wincentego Lutosławskiego, Jana Ptaśnika. Najczęstrzy typ materiałów to dokumenty o charakterze biograficznym i genealogicznym: akta stanu cywilnego, świadectwa szkolne, nominacje, stany służby, dyplomy Heroldii, drzewa genealogiczne, wyjątkowo akta nobilitacji (Grzegorza Piotrowskiego z 1662 r.) i heraldyczno-genealogiczna monografia rodu Brzeskich h. Prawdzic, opracowana przez Stanisława Boleścic-Kozłowskiego. Ponadto dużo jest dowodów praw własności nieruchomości ziemskich i miejskich, akt sądowych, wypisów hipotecznych, są też inwentarz posiadłości i rachunki domowe, niekiedy fotografie. Wśród niezbyt licznych materiałów zbierackich: teksty przemówień i listów w sprawach publicznych, utwory publicystyczne, religijne, literackie i naukowe, wypisy ze źródeł i z literatury, rzadko zapiski osobiste. Nieliczne akta kościelne, np. kościoła parafii rzymsko-katolickiej w Milejczycach lub klasztoru bazylianów w Rohaczewie. Materiał z Nabytków udostępnia się w zasadzie po uporządkowaniu i zinwentaryzowaniu czyli tylko niewielki ich procent. Do zbioru włączono ponadto niewielkie spuścizny osobiste archiwistów Aleksandra Markiewicza i Adolfa E. Mysłowskiego.

About the Creator:

Zbiór otwarty, w którym gromadzi się fragmenty i szczątki archiwów i kolekcji zbyt drobnych, aby je wyodrębniać w osobne zespoły i zbiory. Tworzą one j.a. uszegerowane wg kolejnych numerów oddziałowej księgi nabytków, do której zostały wpisane przy włączaniu do zasobu oddziału III. Pochodzą z zakupów i darów otrzymywanych przez AGAD od osób prywatnych i instytucji publicznych przeważnie krajowych, niekiedy również zagranicznych, niektóre wydzielono i przekazano z innych oddziałów AGAD. Niektóre weszły do zasobu Oddziału III AGAD w pierwszym okresie jego gromadzenia i oderwały się przypadkowo od większych całości na skutek częstych wtedy przemieszań wynikających przy zmianach lokali magazynowych. W pierwszym okresie dzielono je na trzy serie: Nabytki-szczątki zespołów, Nabytki-biografika i Nabytki-kolekcjonerskie (ich spis obejmuje łącznie ok. 200 pozycji). Od lat sześdziesiątych wpisuje się je tylko do księgi nabytków (ok. 650 pozycji do połowy 1987 r.). Kilka zostało uporządkowanych i zinwentaryzowanych.

Border dates:

[1372] 1421-2005

Classification:

zbiory i kolekcje

Creator's name:

Dates:

1372-1372, 1421-2005.

Former name:

Foreign language name:

Languages:

rosyjski, polski, niemiecki, łaciński, francuski, angielski

Availability:

Provided partially

Total archival files:

740

Total archival files processed:

740

Total archival files without records:

0

Total linear metres

17.45

Total linear metres processed

17.45

Total linear metres without records

0.0

Total archival files:

0

Total files:

0

Total size (in MB):

0.0

Total documents

0

Total cases

0

Total classes

0

Total archival files:

0.0

Total running meters :

0.0

Dates of non-archival documentation :

Name Quantity Inventory uwagi
Approved book inventory No data
Card inventory draft No data

Zbiór otwarty na zasadzie akcesyjnej; 1998-816 j.a.,50 m.b. (po skontrum); 2007-820 j.a.; 2009-645 j.a., 18 m.b.(po opracowaniu i wyłączeniu części mat., z których utworzono nowe zespoły/zbiory (decyzja Kom.Metodycznej z 27.10.2009 r.); Komisja Metodyczna AGAD 6/2017