[Z historii powstań śląskich]

Sygnatura

45/2579/0/30.11/4098

Daty
Brak danych

Skany (0)

Do ulubionych jednostka
Ta jednostka nie posiada jeszcze skanów. Pracujemy nad tym.

Opis dla: 45/2579/0/30.11/4098

Archiwum Państwowe w Opolu
Typ jednostki
Dokumentacja aktowa

Pełne


Obiekty

Sygnatura Nazwa Daty skrajne
45/2579/0/30.11/4098/1 Wiec powstańców śląskich w Dobrodzieniu, 1926 r.
45/2579/0/30.11/4098/2 II kompania IV Baonu Opolsko-Lublinieckiego 2 pułku powstańców śląskich
45/2579/0/30.11/4098/3 Powstania śląskie w fotografii, miniaturowe zdjęcia z wystawy
45/2579/0/30.11/4098/4 Uczestniczka wszystkich powstań śląskich i współorganizator plebiscytu Agnieszka Grabara posiada wiele dokumentów i wspomnień z lat walki z obcą przemocą. Jest współinicjatorką budowy pomnika "Matki Śląskiej"
45/2579/0/30.11/4098/5 Paweł Rybczyk, emerytowany górnik, były dowódca kompanii karabinów maszynowych, uczestnik walk o Górę Św. Anny w trzecim powstaniu. Niedawno ukończył pisanie pamiętników
45/2579/0/30.11/4098/6 Odezwa Komitetu Komunistycznej Partii Górnego Śląska "Do powstańców górnośląskich" z 27 07 1921 r.
45/2579/0/30.11/4098/7 Adam Benesz-dowódca 11 p.p
45/2579/0/30.11/4098/8 Mieczysław Chmielewski-jejden z najwybitniejszych przywódców powstańczych, zastępca szefa sztabu grupy "Wschód"
45/2579/0/30.11/4098/9 Paweł Cyms-dowódca 2 pułku powstańczego
45/2579/0/30.11/4098/10 Walenty Fojkis-komendant POW w okręgu katowicko-pszczyńskim
45/2579/0/30.11/4098/11 Karol Gajdzik-dowódca 4 pułku wojsk powstańczych
45/2579/0/30.11/4098/12 Michał Grażyński-szef sztabu grupy "Wschód"
45/2579/0/30.11/4098/13 Józef Grzegorzek-dowódca I powstania śląskiego
45/2579/0/30.11/4098/14 Karol Grzesik-dowódca grupy "Wschód", znany przywódca Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska
45/2579/0/30.11/4098/15 Janusz Hager-organizator peowicaki w powiecie gliwickim
45/2579/0/30.11/4098/16 Bronisław Janowski-zastępca dowódcy żandarmerii polowej w grupie "Północ"
45/2579/0/30.11/4098/17 Kazimierz Jasnoch-szef łączności NKWP
45/2579/0/30.11/4098/18 Józef Jeziorski-dowódca żandarmerii polowej w grupie "Północ"
45/2579/0/30.11/4098/19 Józef Jędrośka-komendant POW w powiecie oleskim
45/2579/0/30.11/4098/20 Franciszek Kawa-dowódca batalionu w II powstaniu śląskim
45/2579/0/30.11/4098/21 Wojciech Korfanty-Polski Komisarz Plebiscytowy, dyktator III powstania śląskiego
45/2579/0/30.11/4098/22 Rudolf Kornke-dowódca powstańczy, znany przywódca Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska
45/2579/0/30.11/4098/23 Emanuel Krzoska-kapelan wojsk powstańczych
45/2579/0/30.11/4098/24 Stanisław Krzyżowski-organizator Polskiej Organizacji Wojskowej w powiecie pszczyńskim
45/2579/0/30.11/4098/25 Robert Kula-dowódca powstańczy
45/2579/0/30.11/4098/26 Franciszek Lazar-przywódca peowiacki
45/2579/0/30.11/4098/27 Jan Lortz-organizator peowiacki w powiecie bytomskim
45/2579/0/30.11/4098/28 Jan Ludyga-Laskowski-jeden z najwybitniejszych przywódców powstańczych, w okjresie III powstania dowódca dywizji
45/2579/0/30.11/4098/29 Józef Manugiewicz-oficer gospodarczy I dywizji
45/2579/0/30.11/4098/30 Stanisław Mastalerz-dowódca pułku gliwicko-toszeckiego w III powstaniu śląskim, jeden z najwybitniejszych przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska
45/2579/0/30.11/4098/31 Jan Nocoń-komendant POW w powiecie opolskim
45/2579/0/30.11/4098/32 Robert Oszek-dowódca oddziału marynarzy w III powstaniu śląskim
45/2579/0/30.11/4098/33 Alojzy Pawelec-przywódca polityczny, zbliżony do kół peowiackich
45/2579/0/30.11/4098/34 Ludwik Piechoczek-organizator peowiacki w powiecie rybnickim
45/2579/0/30.11/4098/35 ks. Paweł Pośpiech-przywódca polityczny ludności polskiej w okresie powstań śląskich
45/2579/0/30.11/4098/36 Jan Przybyłek-jeden z pierwszych założycieli POW
45/2579/0/30.11/4098/37 Tadeusz Puszczyński-dowódca grupy destrukcyjnej w III powstaniu
45/2579/0/30.11/4098/38 Jan Pyka-czołowy organizator Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska
45/2579/0/30.11/4098/39 Józef Rymer-przywódca polityczny na Górnym Śląsku w latach 1919-1921
45/2579/0/30.11/4098/40 Bronisław Sikorski-dowódca grupy "Południe"
45/2579/0/30.11/4098/41 Nikodem Sobik-dowódca II batalionu
45/2579/0/30.11/4098/42 Jan Sojka-organizator POW w Murckach
45/2579/0/30.11/4098/43 Władysław Spałek-szef inżynierii NKWP
45/2579/0/30.11/4098/44 Augustyn Świder-organizator ruch zbrojnego w powiecie bytomskim
45/2579/0/30.11/4098/45 Tadeusz Szaliński-szef łączności grupy "Wschód"
45/2579/0/30.11/4098/46 Józef Szendera-dowódca II batalionu w pułku pszczyńskim
45/2579/0/30.11/4098/47 Józef Trojok-dowódca powstańczy, jeden z organizatorów terenowych Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska
45/2579/0/30.11/4098/48 Edmund Wąsik-przywódca POW, komendant Okręgowy Związku Kolejowego POW
45/2579/0/30.11/4098/49 Karol Widera-dowódca II baonu 6 pułku powstańczego
45/2579/0/30.11/4098/50 Józef Witczak-jeden z najwybitniejszych przywódców powstańczych
45/2579/0/30.11/4098/51 Mikołaj Witczak-jeden z najwybitniejszych przywódców powstańczych
45/2579/0/30.11/4098/52 Konstanty Wolny-przywódca polityczny na Górnym Śląsku
45/2579/0/30.11/4098/53 Jan Wyględa-organizator POW w powiecie raciborskim, szef sztabu grupy "Północ" w III powstaniu
45/2579/0/30.11/4098/54 Jan Zejer-organizator peowiacki w powiecie tarnogórskim

Tagi

tagi użytkowników indeksy nadane przez archiwa

Górny Śląsk Opole Polska Zjednoczona Partia Robotnicza PZPR

Powiązane materiały

I Konferencja sprawozdawczo-wyborcza.t.I

#Opole #partia polityczna #PZPR

1950

VI Wojewódzka konferencja [sprawozdawczo-wyborcza]t.II

#Opole #partia polityczna #PZPR

1959

VII Wojewódzka konferencja sprawozdawczo-wyborcza.t.I

#Opole #partia polityczna #PZPR

1960

VII Wojewódzka konferencja [sprawozdawczo-wyborcza]t.II

#Opole #partia polityczna #PZPR

1960