angle-left Szukaj w Archiwach jako narzędzie dla nauczyciela historii
03.10.2022

28 września nasz serwis prezentowaliśmy nauczycielom - uczestnikom szkolenia "Historia rodzinna i historia lokalna, czyli jak wychowywać młodych odkrywców przeszłości". Jego organizatorem był Ośrodek Rozwoju Edukacji, który nawiązał porozumienie z administratorem portalu, Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Prezentacja miała miejsce w centrum szkoleniowym ORE w Sulejówku, które odwiedzili nauczyciele z całej Polski. Autor wystąpienia, Piotr Strembski (NAC), podkreślił że sięganie do źródeł pisanych, ikonograficznych i kartograficznych jest powinnością nauczyciela wynikającą z podstawy programowej nauczania. Obecnie korzystanie ze zbiorów, niegdyś zamkniętych w archiwalnych magazynach, jest możliwe dzięki realizacji statutowych zadań archiwów, takich jak gromadzenie, opracowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie. W jednym miejscu zgromadzone zostały materiały archiwalne, które fizycznie znajdują się w archiwach w całej Polsce, a także, jak w przypadku materiałów instytucji polonijnych, na świecie. Prześledziliśmy wspólnie rozwój serwisu i możliwości wyszukiwania w nim dokumentów. Była też okazja, by zwrócić uwagę na akta stanu cywilnego, źródła do historii lokalnej, materiały związane z wydarzeniami historycznymi i fotografie.

Materiały archiwalne pobierane z serwisu są aktywnie wykorzystywane przez uczestników spotkania, czego przykładem były zaprezentowane publikacje. Jest to możliwe dzięki funkcjonalnościom portalu, gdzie jest też zaznaczone prawo dalszego przetwarzania skanów. Zgody archiwów lub licencji na publikację nie wymagają dokumenty urzędowe oraz utwory takie jak fotografie, obok których zaznaczono, że należą do domeny publicznej albo prawa do nich posiadają archiwa państwowe.

To nie pierwsze wspólne działanie ORE i archiwów państwowych. W ramach współpracy powstała też aplikacja Cyfrowe Drzewo Genealogiczne. Służyła ona uczestnikom konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Mała i Wielka Ojczyzna". Obecnie w sieci dostępne jest Wikidrzewo, które pozwala zobrazować drzewo genealogiczne osób figurujących w Wikipedii.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus