Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje
Adres:

ul. Jana III Sobieskiego 20

Gniezno

62-200

Godziny otwarcia:

08:30 - 14:30 (poniedziałek)

08:30 - 14:30 (wtorek)

08:30 - 14:30 (środa)

08:30 - 14:30 (czwartek)

08:30 - 14:30 (piątek)

numer telefonu:
+48 61 426 18 17
numer fax:
E-mail:
gniezno@poznan.ap.gov.pl
Strona www:
http://www.poznan.ap.gov.pl

Powiatowe Archiwum Państwowe w Gnieźnie powstało w 1952 roku. Swoim zasięgiem obejmowało wówczas miasto Gniezno oraz powiaty gnieźnieński, wągrowiecki i wrzesiński z województwa poznańskiego i powiat mogileński z województwa bydgoskiego. Jeszcze w 1952 r. powiat mogileński przekazano do kompetencji Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. W 1956 r. PAP w Gnieźnie przejął dodatkowo powiat jarociński. Pierwsze akta trafiły do archiwum gnieźnieńskiego w 1953 r. Już pod koniec lat pięćdziesiątych zasób wynosił 310 metrów bieżących i nadal wzrastał. W roku 1976 PAP w Gnieźnie zostało zlikwidowane. Początkowo cały zasób, tj. ok. 470 mb akt, planowano przenieść do Poznania. Ostatecznie, ze względu na brak miejsca, z pomysłu tego zrezygnowano. Pozostawiona w Gnieźnie placówka archiwalna ukonstytuowała się jako Archiwum Państwowe w Poznaniu Ekspozytura w Gnieźnie. Była jedną z pięciu ekspozytur działających w sieci archiwów podległych NDAP na terenie kraju. Pełniła w tym czasie de facto funkcję magazynu dla rzadko wykorzystywanych przez użytkowników materiałów archiwalnych.
W 1996 r. Archiwum Państwowe w Poznaniu pozyskało na terenie Gniezna budynek przeznaczony na cele archiwalne. Z dniem 1 stycznia 1997 r. zarządzeniem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych powołany został gnieźnieński Oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu.

 

Liczba zespołów na SwA

482

Liczba jednostek na SwA

50605

Liczba skanów na SwA

86777

Wielkość zasobu (m.b.):

1132.1

Liczba monografii w bibliotece:

1100

Powierzchnia magazynowa (m2):

1320.0

Pojemność półek (m.b.):

2260.0

Liczba wydawnictw ciągłych w bibliotece:

100

Liczba miejsc w pracowni naukowej:

12

Najciekawsze materiały

angle-left „Bolesław Kasprowicz – Wielki Obecny” - wystawa plenerowa

zproszenie

W dniu 28 grudnia 2020 r. otwarto w Gnieźnie wystawę plenerową „Bolesław Kasprowicz – Wielki Obecny”. Znany na świecie producent win, wódek i likierów był również filantropem i społecznikiem. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do wybuchu Powstania Wielkopolskiego będąc przewodniczącym gnieźnieńskiej Miejskiej Rady Ludowej oraz członkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. W pamięci gnieźnian zapisał się jako filantrop i społecznik, fundator Gimnazjum Żeńskiego im. bł. Jolenty w Gnieźnie. Jego syn – Bolesław Piotr w czasie Powstania Wielkopolskiego uczestniczył w opanowaniu koszar dragonów w Gnieźnie, a następnie w zajęciu Trzemeszna. Mogilna i Strzelna. Żona Bolesława i równocześnie matka Bolesława Piotra – Ewa, działając m.in. w Towarzystwie Czytelni Ludowych i Stowarzyszeniu Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo zajmowała się szeroką działalnością charytatywną. W okresie Powstania Wielkopolskiego zaopatrywała w leki, środki sanitarne i żywność polskie oddziały wysyłane z Gniezna na front północny w okolice Szubina, Kcyni i Inowrocławia. Efekty działalności i pamięć o rodzinie Kasprowiczów są w mieście do dziś widoczne i żywe. Wystawa prezentowana jest na ulicy Bolesława Chrobrego, przed starym ratuszem. Jej organizatorami są II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (spadkobierca tradycji dawnego Gimnazjum Żeńskiego) i Miasto Gniezno a partnerami Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, gnieźnieński Oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus