Archiwum Państwowe w Rzeszowie Oddział w Sanoku

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje
Adres:

Sadowa 32

Sanok

38-500

Godziny otwarcia:

07:00 - 15:00 (poniedziałek)

07:00 - 15:00 (wtorek)

07:00 - 15:00 (środa)

07:00 - 15:00 (czwartek)

07:00 - 15:00 (piątek)

numer telefonu:
+48 13 463 19 99
numer fax:
E-mail:
apsanok@rzeszow.ap.gov.pl
Strona www:
http://www.rzeszow.ap.gov.pl/

Archiwum w Sanoku jako Powiatowe Archiwum Państwowe w Sanoku zaczęto organizować pod koniec 1954 roku.
Zgodnie z ówczesnymi zasadami miało ono gromadzić zasób po roku 1918, a zasób wcześniejszy miał trafić do właściwego terytorialnie Wojewódzkiego Archiwum Państwowego. Teren Sanoka po II wojnie światowej był nadzorowany bezpośrednio przez powstałe wcześniej Powiatowe Archiwum Państwowe w Jaśle oraz przez Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Rzeszowie z/s w Przemyślu. Ta sytuacja zmieniła się w 1958 roku i także powiatowe archiwa mogły gromadzić materiały starsze. Stąd do archiwum w Sanoku zaczęły trafiać materiały sprzed 1918 roku. Podporządkowanie Sanoka archiwum w Przemyślu zdecydowało jednak o arbitralnym przeniesieniu znacznej części najcenniejszego zasobu z tego terenu do Przemyśla. Pierwszym kierownikiem archiwum w Sanoku została Emilia Dubowska, ale już wkrótce stanowisko to objął Edward Zając (1931-2014), który rozpoczął bardzo aktywną działalność na rzecz powiększania zasobu archiwum, a jednocześnie był bardzo znanym propagatorem dziejów Ziemi Sanockiej. Po likwidacji powiatów archiwum w Sanoku zostało podporządkowane Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Rzeszowie i funkcjonowało jako ekspozytura. Stąd jego rola została wówczas ograniczona, a kadra podlegała częstej wymianie. Dopiero w latach osiemdziesiątych przywrócono pełną funkcjonalność Oddziału w Sanoku poprzez m.in. powierzenie spraw z zakresu nadzoru archiwalnego kierownikowi Oddziału. Pierwsza siedziba archiwum w Sanoku mieściła się w budynku sądu przy ulicy Kościuszki 5. W latach osiemdziesiątych przeniesiono została do dwóch budynków – na magazyn archiwalny adaptowano synagogę w Sanoku przy ul. Zamkowej 2, a biura Oddziału mieściły się przy Rynku 10. Oddział mieścił się w tych pomieszczeniach do końca 2010 r. kiedy to po adaptacji i rozbudowie budynku przeniesiono jego siedzibę na ulicę Sadową 32. W 2011 roku Oddział w Sanoku przejął zasób zlikwidowanego Oddziału w Skołyszynie.

Obecnie Oddział w Sanoku gromadzi materiały archiwalne z terenu powiatów bieszczadzkiego, brzozowskiego, jasielskiego, gorlickiego (do roku 1975), krośnieńskiego, leskiego i sanockiego. Jego zasób tworzą głównie materiały z okresu po II wojnie światowej.

 

Liczba zespołów na SwA

2160

Liczba jednostek na SwA

176201

Liczba skanów na SwA

93527

Wielkość zasobu (m.b.):

2843.5

Liczba monografii w bibliotece:

1532

Powierzchnia magazynowa (m2):

407.6

Pojemność półek (m.b.):

0.0

Liczba wydawnictw ciągłych w bibliotece:

173

Liczba miejsc w pracowni naukowej:

11

Najciekawsze materiały

angle-left Wystawa on-line o NSZZ "Solidarność"
Strajk w Sanockiej Fabryce Autobusów Zapraszamy do zapoznania się z wystawą internetową umieszczoną na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Rzeszowie (www.rzeszow.ap.gov.pl) o początkach NSZZ "Solidarność" na terenie dawnego województwa krośnieńskiego. Na wystawie prezentowane są fotografie, ale przede wszystkim dokumenty odnoszące sie do kształtowania się niezależnych związków zawodowych.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus