Audytoriat Polowy Wojsk w Królestwie Polskim

Sygnatura
1/240/0
Liczba serii
0
Liczba skanów
3224

Zawartość:

Z akt Audytoriatu Polowego znaczna część uległa zagładzie. W AGAD znajdują się jedynie akta procesu Romulada Traugutta, jego współpracowników w Rządzie Narodowym i innych osób oskarżonych o działalność niepodległościową (m. in.: Antoniego Rozmanitha, kpt. Apolinarego Ordyńca, ppłka Walerego Wróblewskiego). Ponadto: akta dotyczące procesu dymisjonowanego żołnierza Karola Budziszewskiego i żandarma Józefa Zemaka, oskarżonych o udział w powstaniu styczniowym.

Dzieje twórcy:

Audytoriat Polowy, rosyjski sąd wyższy rewizyjny, rozpoczął działalność na ziemiach Królestwa Polskiego w 1831 r. Stanowił wtedy dział sądowy sztabu głównego rosyjskiej I Armi Czynnej. W tym charakterze funkcjonował do 1874 r. zmieniając nieco nazwę w związku z reorganizacjami. Od 1831 do 1863 r. kierowano do Audytoriatu w drodze rewizji, wyroki niższych sądów wojskowych nie tylko w sprawach oficerów i żołnierzy służących w I Armii, lecz również osób cywilnych oskarżonych o przestępstwa polityczne. W czasie powstania styczniowego, skutkiem zmiany odpowiednich przepisów, Audytoriat Polowy miał rozpatrywać sprawy tylko tych osób cywilnych, które z racji swej pozycji społecznej mogłyby odgrywać szczegónie doniosła rolę polityczną, oraz tych, które uważano za wiarołomców wobec rządu rosyjskiego np. dymisjonowanych wojskowych i urzędników.

Daty skrajne:

1854-1880

Klasyfikacja:

Nazwa twórcy:

Daty:

1854-1880.

Nazwa dawna:

Nazwa obcojęzyczna:

Polewoj Auditoriat Wojsk w Carstwie Polskom

Języki:

Dostępność:

Ogółem jednostek archiwalnych:

15

Ogółem opracowanych jednostek archiwalnych:

15

Ogółem jednostek archiwalnych bez ewidencji:

0

Ogółem metrów bieżących

1.0

Ogółem opracowanych metrów bieżących

1.0

Ogółem metrów bieżących bez ewidencji

0.0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0

Ogółem plików :

0

Ogółem rozmiar (w MB):

0.0

Ogółem dokumentów

0

Ogółem spraw

0

Ogółem klas

0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0.0

Ogółem metrów bieżących:

0.0

Daty skrajne dokumentacji niearchiwalnej:

Nazwa Inwentarz skarbowy Uwagi
inwentarz książkowy zatwierdzony Tak ze wstepem i ndeksami: osobowym i geograficzno-rzeczowym,

stan zachowania zespołu około 0,2% w stosunku do roku 1939, zespół częściowo zmikrofilmowany, poprzednią kartę sporządziła F. Ramotowska i w 2005 r. M. Michalska