Studium Nauczycielskie w Opolu

Sygnatura
45/458/0
Liczba serii
52
Liczba skanów
0

Zawartość:

Organizacja Studium:protokoły posiedzeń Rady Studium, Kollegium, protokoły zebrań opiekunów grup i kierowników wydziałów, Komisji Pedagogicznej, Komisji Stypendialnej, sekcji naukowych. Protokoły konferencji przedmiotowych, Zespołu Praktyki Pedagogicznej, zebrań samorządu uczelnianego. Protokoły kontroli, organizacja studium i arkusze organizacyjne. Plany pracy, organizacja nauczania i wychowania. Sprawozdania z działalności, z wizytacji, statystyczne, preliminarze, budżety, bilanse. Protokoły zdawczo– odbiorcze, księgi pamiątkowe, kroniki 1957-1971( 59 j.a.), Nauczanie: sprawozdania z egzaminów, wyniki nauczania, rekrutacja uczniów, praktyki pedagogiczne 1957- 1970 ( 6 j.a.), Księgi dyplomów, skorowidz wydanych indeksów, ewidencja indeksów, prac kontrolnych, karty zaliczeniowe, akta osobowe nauczycieli i pracowników, akta osobowe uczniów, wykazy nauczycieli uzupełniających wykształcenie w studium, umowy o pracę z nauczycielami wykładającymi w studium, listy płac. 1950-1971 (4178 j.a.)

Dzieje twórcy:

Studium Nauczycielskie powstały na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 14 VI 1954 r. w sprawie utworzenia dwuletnich Studiów Nauczycielskich i likwidacji Wyższych Kursów Nauczycielskich . Ministerstwo Oświaty zadecydowało o powstaniu szkół półwyższych w oparciu o uchwałę nr 276 Prezydium Rządu z dnia 18 V 1954 r w sprawie ulepszenia systemu kształcenia nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Na pierwszy rok przyjmowani byli absolwenci liceów ogólnokształcących, liceów pedagogicznych, względnie liceów wychowawczyń przedszkoli. Jednocześnie organizowane było trzyletnie Zaoczne Studium Nauczycielskie. Studium Nauczycielskie w Opolu powołano w dniu 30 V 1957 roku zarządzeniem Ministra Oświaty . Inauguracja zajęć pierwszego roku akademickiego w Studium Nauczycielskim w Opolu odbyła się w dniu 28 IX 1957 roku. Pierwszym dyrektorem Studium został mgr Marian Malec, na tym stanowisku zastąpił go od IX 1958 roku mgr Edward Szybiński , którego dopiero w ostatnim roku istnienia studium zastąpił mgr Rafał Prais. Była to szkoła półwyższa, po jej ukończeniu absolwenci mogli starać się o przyjęcie na drugi rok studiów wyższych. W latach 60 –tych Zaoczne Studium Nauczycielskie zmieniło nazwę na Studium Nauczycielskie w Opolu Wydział Zaoczny dla Pracujących. Na terenie studium i internatu dla uczniów aktywnie działały organizacje społeczno-polityczne werbując do swych szeregów uczącą się młodzież jak np. Związek Młodzieży Socjalistycznej, Związek Młodzieży Wiejskiej, Zrzeszenie Studentów Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Nauczycielstwa Polskiego czy Spółdzielnia Uczniowska. W 1962 roku wobec dużej liczby niewykwalifikowanych wychowawczyń przedszkolnych na terenie opolszczyzny na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 25.II.1962 roku, dotyczącego organizacji liceów korespondencyjnych, ministerstwo zgodziło się, dla województwa opolskiego, do organizacji przy szkołach klas III i IV dla wychowawczyń przedszkolnych. Uzupełnienie w ten sposób edukacji miało dać im pełne prawo do średniego wykształcenia. Takie korespondencyjne liceum dla wychowawczyń przedszkolnych rozpoczęło działalność przy Studium Nauczycielskim w Opolu z dniem 8 XI. 1962 roku. Istniało najprawdopodobniej do 1965 roku. Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego wydało pismo Nr DU 2-0143-60/70 z dnia 20 października 1970 r. w sprawie trybu stopniowej likwidacji studiów nauczycielskich. Na tej podstawie Studium Nauczycielskie w Opolu zostało zlikwidowane w 1971 roku.

Daty skrajne:

1957-1971

Klasyfikacja:

Nazwa twórcy:

Daty:

1957-1971, 1957-1971.

Nazwa dawna:

Nazwa obcojęzyczna:

Języki:

Dostępność:

Ogółem jednostek archiwalnych:

4243

Ogółem opracowanych jednostek archiwalnych:

4243

Ogółem jednostek archiwalnych bez ewidencji:

0

Ogółem metrów bieżących

16.0

Ogółem opracowanych metrów bieżących

16.2

Ogółem metrów bieżących bez ewidencji

0.0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0

Ogółem plików :

0

Ogółem rozmiar (w MB):

0.0

Ogółem dokumentów

0

Ogółem spraw

0

Ogółem klas

0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0.0

Ogółem metrów bieżących:

0.0

Daty skrajne dokumentacji niearchiwalnej:

Nazwa Inwentarz skarbowy Uwagi
elektroniczny inwentarz archiwalny roboczy Nie
inwentarz książkowy zatwierdzony Tak
elektroniczny inwentarz archiwalny roboczy Nie
inwentarz książkowy zatwierdzony Tak

baza danych IZA 4.0, zmiany w rozmiarze zespołu zatwierdzono na posiedzeniu Komisji Metodycznej w dniu 04.12.2009 (protokół nr 10/09)