Kartoteka członków lóż masońskich wytworzona w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy

Sygnatura
65/1467/0
Liczba serii
21
Liczba skanów
0

Zawartość:

Kartoteka członków lóż masońskich liczy ponad 46.500 kart ewidencyjnych członków z terenu Niemiec, a także terenów włączonych do Niemiec w okresie II wojny światowej. Występują także karty obywateli krajów pozaeuropejskich m.in. z Argentyny, Brazylii, Japonii i USA. Całość kartoteki została ułożona alfabetycznie wg nazwisk. Brakuje nazwisk na litery A, B, C, D, I, J.

Dzieje twórcy:

Kartoteka członków lóż masońskich jest pozostałością po policyjnym rejestrze, który powstawał sukcesywnie w III Rzeszy i był prowadzony przez Służbę Bezpieczeństwa (SD), Tajną Policję Państwową - Geheimes Staatspolizei Amt (Gestapo) w Berlinie, a od 1939 do 1945 r. przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy w Berlinie (Reichssicherheitshauptamt-RSHA). Rejestr służył metodycznemu zbieraniu informacji o ruchach religijnych, społecznych, politycznych i światopoglądowych uznanych przez ideologię nazistowską za wrogie. Jednym z jego elementów było zbieranie informacji o członkach lóż masońskich. Każda z kart ewidencyjnych zawiera dane personalnej jednej osoby. Formularz kart składał się z rubryk: nazwisko, imię, status społeczny (zawodowy), miejsce zamieszkania (miejscowość, ulica), dane osobowe - data i miejsce urodzenia, stan cywilny, wyznanie, przynależność do organizacji społecznych i politycznych. Kolejne rubryki obejmują sprawy: przynależność do loży (jej nazwa i siedziba, data przyjęcia), koligacje rodzinne, uczestnictwo w loży (stanowiska, zasługi), wpływ na inne osoby i organizacje. Do 1943 r. archiwalia wolnomularskie znajdowały się w siedzibie RSHA w Berlinie. W obawie przed nalotami alianckimi w 1943 r. rozpoczęto ewakucję archiwum urzędu. Część zasobu trafiło do Sławy Śląskiej, m.in. materiały dotyczące masonów, okultyzmu, spraw żydowskich. W 1945 r. zbiory te zostały odnalezione przez pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Biblioteka w Poznaniu przejęła księgozbiór, Archiwum Państwowe w Poznaniu kartotekę procesów o czary, natomiast karotekę masonów Ministerstwo Bezpiczeństwa Publicznego. W 1956 r. kartoteka została przekazana do Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W latach 90-tych XX w. na podstawie decyzji NDAP trafiła najpierw do Archiwum Akt Nowych, a później do Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Daty skrajne:

1939-1945

Klasyfikacja:

Nazwa twórcy:

Daty:

1939-1945.

Nazwa dawna:

Masonika

Nazwa obcojęzyczna:

Reichssicherheitshauptamt

Języki:

Dostępność:

Ogółem jednostek archiwalnych:

46528

Ogółem opracowanych jednostek archiwalnych:

46528

Ogółem jednostek archiwalnych bez ewidencji:

0

Ogółem metrów bieżących

17.0

Ogółem opracowanych metrów bieżących

17.2

Ogółem metrów bieżących bez ewidencji

0.0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0

Ogółem plików :

0

Ogółem rozmiar (w MB):

0.0

Ogółem dokumentów

0

Ogółem spraw

0

Ogółem klas

0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0.0

Ogółem metrów bieżących:

0.0

Daty skrajne dokumentacji niearchiwalnej:

Nazwa Inwentarz skarbowy Uwagi
inwentarz książkowy zatwierdzony Tak

Decyzją KM z dn. 25.09.2013 r. nastąpiła zmiana nazwy zespołu. Materiały archiwalne RSHA przechowywane są w Bundesarchiv w Berlinie-Lichterfelde, w archiwach moskiewskich, w AP w Poznaniu - kartoteka czarownic i prcesów o czary.