angle-left Mapa Wolnego Stanowego Państwa Pszczyńskiego już dostępna w serwisie.
16.07.2021

Fotografia przestawia fragment Mapy Księstwa Pszczyńskiego z 1636 r. Całość utrzymana w kolorystyce brązu.

Perła kartografii - Mapa Wolnego Stanowego Państwa Pszczyńskiego  została właśnie opublikowana w serwisie SwA. Obiekt ten trafił w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Wielkoformatowa wielobarwna rękopiśmienna mapa z 1636 roku została wykonana przez projektanta twierdz śląskich Andreasa Hindenberga na zamówienie panującego ówcześnie w górnośląskim Wolnym Stanowym Państwie Pszczyńskim (Freie Standesherrschaft Pless) hrabiego Seyfrieda II von Promnitz. Miała pomóc w inwentaryzacji dóbr pszczyńskich po przejściu na tym terenie wojny trzydziestoletniej (1681-1648) oraz w rozgraniczeniu terenów spornych między rodem Promnitz a miejscową szlachtą.

Pierwotnie stanowiła jedną całość o wyjątkowo dużej powierzchni – 254 cm x 292 cm, później podzielono ją na 12 części.

Przedstawia teren Wolnego Stanowego Państwa Pszczyńskiego oraz otaczających je pogranicznych obszarów Górnego Śląska i Małopolski o łącznej powierzchni 1600 km2.

 

Jej walory historyczne i poznawcze podnosi forma graficzna – ozdobne kartusze z herbami Panów na Pszczynie i szlachty pszczyńskiej.

Mapa Hindenberga w zakresie skali, rozmiarów i szczegółowości zamieszczonych na niej treści jest unikatem na skalę europejską. Pokazuje krzyżowanie się na ziemi pszczyńskiej różnych wpływów europejskich, czeskich, węgierskich i polskich, silnych zwłaszcza w czasie panowania Jagiellonów w Czechach, Węgrzech i Polsce.

Przechowywana w archiwum rodowym Panów na Pszczynie ocalała z pożogi  II wojny światowej. Od 1950 r. znajduje się w Archiwum Państwowym w Katowicach.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus