angle-left Szkoła z SwA - zadanie nr 1
19.03.2020

 

Moja okolica w XX wieku

 

Przedstawiamy pierwszą propozycję zdalnego zadania dla uczniów z wykorzystaniem narzędzia KOLEKCJE w serwisie Szukaj w Archiwach.

 

Stwórzcie kolekcję materiałów archiwalnych, która ukaże Wasz region, miejscowość, region, dzielnicę, osiedle czy ulicę. Wykorzystajcie do tego różne materiały, które można znaleźć w serwisie Szukaj w Archiwach, w szczególności fotografie. 

 

Poniżej kilka porad, które ułatwią Wam wyszukiwanie materiałów do Waszych kolekcji w serwisie Szukaj w Archiwach.


        


1. Na początek sprawdźcie daną lokalizację. Wpiszcie w wyszukiwarkę nazwę danej miejscowości (np. Bukowina Tatrzańska), dzielnicy (np. Ochota) czy ulicy (np. Grójecka). Możecie też szukać większego obszaru, np. Podhale, Tatry, lub po nazwach pobliskich rzek, np. Białka.

 

2. Zastanówcie się, jakie ważne wydarzenia historyczne, sportowe lub kulturalne miały miejsce w Twojej okolicy, np. rajd tatrzański 1937.

 

3. Pomyślcie, jakie rozpoznawalne budynki lub zabytki znajdują się w Waszej okolicy, np. w Juracie to Hotel Lido. Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy zachował się przykładowo kościół drewniany, spróbuj z hasłem "architektura drewniana".

 

4. Przypomnij sobie, jakie znane postaci i osobistości są związane z Twoją okolicą, np. Oblęgorek - Henryk Sienkiewicz, Zamość - Bolesław Leśmian.

 

Pamiętajcie o tym, aby wpisywać polskie znaki.

 

 

*Jeżeli po wielu próbach nie udało Wam się znaleźć żadnych zdjęć Waszej najbliższej okolicy, zróbcie album ilustrujący miejscowość, do której najczęściej jeździcie na wakacje lub w której mieszkają Wasi krewni.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus