angle-left Szkoła z SwA - zadanie nr 5
15.04.2020

Zadanie dla 7 klasy Szkoły Podstawowej z historii.

 

Stwórzcie kolekcję materiałów archiwalnych (zdjęć, afiszy, plakatów) z czasów dwudziestolecia międzywojennego na jeden z podanych poniżej tematów:

 

 

 • Gdynia i Transatlantyk "Batory";

 • mniejszość żydowska;

 • kult Marszałka Piłsudskiego;

 • moda II RP;

 • Gabriel Narutowicz – I Prezydent II RP;

 • osiągnięcia techniczne II RP

 • architektura modernistyczna w II RP

 

 1. Zerknij na tutorial jak tworzyć kolekcję w Szukaj w Archiwach: bit.ly/2Jd7Gw2

 2. Na początek sprawdź hasło. Wpisz daną frazę, której szukasz (np. modernizm, Gdynia, Piłsudski, technika).

 3. Zawężaj szukanie do dat dwudziestolecia międzywojennego (1918-1939). Po lewej stronie w kolumnie „Filtruj wyniki” zjedź do „Data/okres”, zaznacz opcję „Data od do” i wpisz konkretne daty. Pamiętaj zjechać myszką w dół i zaakceptować filtr niebieskim przyciskiem „Zobacz”.

 4. Możesz filtrować wyszukiwanie także przez włączenie opcji „tylko zdjęcia i skany” w kolumnie „Filtruj wyniki”.

 5. Przypomnij sobie, czy znasz nazwy miejsc, w których odbywały się wydarzenia, których szukasz (np. pochody na cześć Marszałka: Plac Saski, moda: Adria, przemysł i technika: Mościce). Nie zapomnij użyć filtra datowego.

 6. Pomyśl czy znasz nazwy konkretnych modernistycznych budynków (np. hotel „Patria” w Krynicy, tor wyścigów konnych na Służewcu, hotel „Lido“ w Juracie).

 7. Weź też pod uwagę postaci anonimowe, który mogły brać udział w wydarzeniu, którego szukasz (np. modelka, konstruktor). Pamiętaj o filtrze datowym!

 8. Wskazówka: najwięcej zdjęć z dwudziestolecia międzywojennego znajdziecie w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego w archiwach Ilustrowanego Kuriera Codziennego - bit.ly/33MBnNT oraz w Archiwum Fotograficznym Henryka Poddębskiego: bit.ly/3ejqOXs. Warto je dokładnie przejrzeć!

Powodzenia!

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus