angle-left Zbiory Archiwum Instytutu Hoovera
17.09.2022

Archiwum Instytutu Hoovera, Ambasada Polski w Związku Radzieckim, sygn. 54 Maps, Miscellany, 1941-1944
Archiwum Archiwum Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda w USA to jedno z zagranicznych repozytoriów, gdzie od 1921 roku trafiały materiały archiwalne dotyczące Europy Środkowej, w tym Polski.
 
Obecnie posiadamy dostęp do akt dawnych instytucji publicznych i zbiorów prywatnych, dzięki mikrofilmowaniu, digitalizacji i umieszczeniu kopii przez Archiwa Państwowe w serwisie Szukaj w Archiwach. Są wśród nich dokumenty Władysława Andersa i Stanisława Mikołajczyka. Akta Ministerstwa Spraw Zagranicznych zabezpieczano w latach 1941-1943 na wniosek Edwarda Raczyńskiego - kierownika MSZ. Obszerne są zbiory organu rządu emigracyjnego - Ministerstwa Informacji i Dokumentacji, które dokumentowało m.in. losy Polaków w ZSRR. Licznie reprezentowane są materiały polskich placówek dyplomatycznych: ambasad w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech; konsulatów generalnych we Francji i Irlandii; poselstw w Belgii, Czechosłowacji, Danii, Holandii, Rumunii, Szwajcarii i na Węgrzech. Zachowały się też materiały Polskiej Delegacji przy Lidze Narodów. Materiały archiwalne Instytutu w istotnym zakresie uzupełniają akta dostępne w Archiwum Akt Nowych w Warszawie i ośrodkach emigracyjnych.
 
Prezentujemy mapę ze dokumentów Ambasady Polski w Związku Radzieckim z lat 1941-1944, która szacowała gigantyczną skalę deportacji polskich obywateli przez rosyjskich najeźdźców po agresji z 17 września 1939 roku.
 
Lista zespołów publikowanych w Szukaj w Archiwach: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/web/archiwum-instytutu-hoovera/zespoly
 

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus