angle-left Szukaj w Archiwach jako narzędzie do nauki zdalnej
17.03.2020

Fot. NAC

Drodzy Nauczyciele,

mając świadomość trudnego wyzwania, jakim jest nauka zdalna, pragniemy przyjść Wam w sukurs. Zachęcamy Was do wykorzystania serwisu Szukaj w Archiwach jako nowoczesnego narzędzia dydaktycznego!

 

Szczególnie polecamy funkcjonalność serwisu, która pozwala na tworzenie własnych kolekcji tematycznych. Zadanie to nie tylko pozwoli uczniom zapoznać się z bogactwem zdigitalizowanych zasobów archiwalnych, takich jak zdjęcia, mapy czy dokumenty, ale również pozwoli rozwinąć umiejętności prowadzenia kwerendy oraz korzystania z materiałów źródłowych. Różnorodność tematyczna naszych zbiorów czyni z serwisu Szukaj w Archiwach narzędzie interdyscyplinarne, które może stanowić ciekawe dopełnienie zajęć z dziedziny historii, języka polskiego czy wiedzy o sztuce.

 

Tworząc kolekcje w serwisie Szukaj w Archiwach użytkownik ma możliwość łączenia ze sobą różnorodnych typów historycznych materiałów, pochodzących z różnych miejsc i czasów - od XV i XVI-wiecznych królewskich przywilejów, przez XIX-wieczne mapy, po XX-wieczne plakaty i fotografie. Kolekcje mogą dotyczyć konkretnych postaci historycznych, epok lub miejsc - za ich pomocą można stworzyć wyjątkowe narracje o minionych czasach i zdarzeniach. Co ważne, autor kolekcji może ją modyfikować w dowolnym momencie - dodawać kolejne skany lub usuwać materiały.

 

Jak stworzyć kolekcję w 3 prostych krokach?

 

Załóż konto/zaloguj się na Szukaj w Archiwach.

Utwórz nową kolekcję - nadaj jej tytuł i w paru zdaniach opisz jej koncepcję.

Dodaj do kolekcji skany i zmień jej status na publiczny by podzielić się nią z innymi.

 

Już od 19 marca 2020 zespół Szukaj w Archiwach będzie proponować kolejne tematy przykładowych zadań, które będą uwzględniać podstawę programową, zawartość archiwalnego zasobu online i wskazówki przekazane nam przez nauczycieli.

 

Zachęcamy też do śledzenia naszego profilu facebookowego i do  kontaktu z Redaktorem Głównym SwA pod mailem: katarzyna.zielinska@gov.pl lub telefonem: 570 133 358 - chętnie będziemy służyć Wam poradą!

 

Zostańcie z nami i korzystajcie z Szukaj w Archiwach do zdalnej nauki!

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus