angle-left Kolekcje w Szukaj w Archiwach
27.10.2022

W zakładce "Kolekcje" archiwa państwowe dodały kolejne tematyczne wybory dokumentów:

 

- Tajne nauczanie w Radomiu w czasie II wojny światowej

Kolekcja zawiera wspomnienia, fotografie osób, które brały udział w tajnych kompletach oraz miejsc, gdzie te były prowadzone, a także opracowania przybliżające bohaterską działalność pedagogów, którzy z narażeniem życia wypełniali swoje powołanie w Radomiu i powiecie radomskim.

 

- Michał Tadeusz "Brzęk" Osiński. Foto-wspomnienie

Przedstawienie sylwetki żyjącego w latach 1892-1983 radomianina, członka Związku Strzeleckiego, żołnierza Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestniczył też w walkach wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. W okresie międzywojennym poseł, sekretarz generalny i członek prezydium Klubu Parlamentarnego BBWR. Po wojnie zasłużony społecznik ratujący zabytki przeszłości.

 

- Edukacja i oświata na plakacie, afiszu i druku ulotnym APL

Prezentacja lubelskich plakatów, afiszy oraz druków ulotnych, których celem było informowanie o inicjatywach i wydarzeniach edukacyjnych oraz zachęcanie do brania w nich udziału, popularyzowanie zdobywania wiedzy i podnoszenie poziomu oświaty.

 

- Karty do gry

Ręcznie malowane karty do gry z ok. 1700 roku, przechowywane  w Zbiorze rękopisów archiwalnych we Wrocławiu, gdzie zebrano m.in. archiwalne inwentarze, repertoria i wykazy cesarskie, książęce i klasztorne oraz regesty dokumentów z lat 1251-1942.

 

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus