angle-left Nowości SwA - sierpień 2023
07.09.2023

Sierpień za nami, dni coraz krótsze… Jedną z opcji na uatrakcyjnienie sobie wydłużających się wieczorów jest oczywiście korzystanie z serwisu Szukaj w Archiwach.

Cóż zatem nowego pojawiło się na SwA w ubiegłym miesiącu?

Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowało skany Ksiąg grodzkich zakroczymskich i kontynuację akt Zboru Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie. A do tego możemy zapoznać się z solidną dawką kopii cyfrowych z zespołu Archiwum Roskie.

Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kolejne materiały Wojskowej Agencji Fotograficznej.

Archiwum Państwowe w Kaliszu wzbogaciło serwis o materiały z zespołów Spuścizna Tadeusza Martyna z Kalisza oraz Kontrola Skarbowa Dochodów Stemplowych w Kaliszu.

Kolejna partia Ksiąg grodzkich lubelskich oraz Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca to część zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie.

Absolutnym rekordzista pod względem udostępnionych w sierpniu jednostek jest Archiwum Państwowe w Łodzi, z którego pochodzi ponad 6 tysięcy jednostek rejestru handlowego, będącego częścią akt międzywojennego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Sieradzki Oddział tego archiwum uzupełnił zasób serwisu o kolejne pozycje ze swojego Zbioru kartograficznego.

Nowości Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – Oddziału w Tomaszowie Mazowieckim to Akta Gminy Niewierszyn z siedzibą w Aleksandrowie i Akta Gminy Radonia z siedzibą w Mniszkowie.

Zbiory Archiwum Państwowego w Przemyślu reprezentują Akta c.k. notariusza Władysława Janickiego w Przemyślu oraz Archiwum Geodezyjne.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu udostępniło kolejne jednostki z Akt miasta Wrocławia. Poza nimi pojawiły się także akta Rejencji Wrocławskiej i Komisji Generalnej dla Śląska we Wrocławiu.

Listę zamyka Archiwum Państwowe w Zielonej Górze z zespołami Wielka Własność Ziemska w Brodach i Zasiekach, Cech mydlarzy i świecarzy miasta Wschowa, Cech słodowników i piwowarów miasta Wschowa, Akta miasta Żagań oraz Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Zielonej Górze.

Naturalnie w zestawie znalazły się również akta stanu cywilnego, pochodzące z archiwów w Kaliszu, Koszalinie, Lublinie, Opolu, Płocku, Poznaniu i jego Oddziału w Koninie, Przemyślu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Załączamy też do pobrania pełen wykaz kopii cyfrowych dodanych w sierpniu 2023 r.

Przyjemnego korzystania!

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus