angle-left Nowości SwA - wrzesień 2023
18.10.2023

Wrzesień za nami, ale zanim zatrze się w naszej pamięci, pora na zestawienie nowości, które właśnie we wrześniu pojawiły się w serwisie Szukaj w Archiwach. A jest to prawie 486 tysięcy skanów z ponad 8 tysięcy jednostek.

I tak oto Archiwum Główne Akt Dawnych, poza dalszymi ciągami już obecnych on-line materiałów, udostępniło akta o charakterze majątkowo-prawnym i gospodarczym z zespołu Archiwum Potockich z Radzynia, kolejne listy z Archiwum Roskiego i Archiwum Warszawskie Radziwiłłów.

Z Archiwum Akt Nowych pochodzą materiały Delegacji Polskiej na Konferencję Pokojową w Paryżu oraz Związku Patriotów Polskich w ZSRR.

Narodowe Archiwum Cyfrowe konsekwentnie zamieszcza fotografie wytworzone przez Wojskową Agencję Fotograficzną.

Z dziejami i produkcją firmy Miraculum można zapoznać się, sięgając do materiałów udostępnionych przez Archiwum Narodowe w Krakowie.

Po kolejne akta notarialne – Wincentego Kobyłeckiego w Szadku – sięgnął sieradzki Oddział Archiwum Państwowego w Łodzi.

Zbiory Archiwum Państwowego w Opolu reprezentują akta miejskie – Głogówka, Namysłowa i Brzegu.

Archiwum Państwowe w Szczecinie zamieściło nieco uzupełnień oraz materiały Pomorskiego Muzeum Krajowego w Szczecinie.

Kopie cyfrowe Akt miasta Otwocka to – nie może być inaczej – część zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie – Oddziału w Otwocku.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu wzbogaciło serwis o kolejne jednostki z zespołu Rejencja Wrocławska (dokumentacja geodezyjno-kartograficzna), a zestawienie zamyka Archiwum Państwowe w Zielonej Górze z aktami cechowymi miasta Wschowa – pasamoników, piekarzy, płócienników, powroźników, rzeźników oraz siodlarzy, a także aktami Prezydium Powiatowej Rady Narodowej i Urzędu Powiatowego w Krośnie Odrzańskim. Jakby tego było mało, również „zielonogórskie” są Akta miasta Szprotawa i akta Komitetów Powiatowych Polskiej Partii Robotniczej w Głogowie, Gorzowie Wielkopolskim, Skwierzynie, a także Polskiej Partii Socjalistycznej w Żaganiu i Żarach i wreszcie Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Zielonej Górze.

Nie mogło też zabraknąć akt stanu cywilnego, a tym razem pochodzą one z Archiwum Państwowego w Białymstoku – Oddziału w Łomży, archiwów państwowych w Częstochowie, Lublinie, Poznaniu i jego Oddziału w Koninie, w Radomiu, Archiwum Państwowego w Rzeszowie – Oddziału w Sanoku, archiwów państwowych w Siedlcach, Szczecinie, Warszawie i Zielonej Górze.

 

Poza powyższym omówieniem załączamy również do pobrania pełen wykaz kopii cyfrowych dodanych we wrześniu 2023 r.

Przyjemnego korzystania!

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus