angle-left Nowości SwA - grudzień 2023
12.01.2024

Pożegnaliśmy stary rok, ale nadal są rzeczy, które będą go przypominać. A do takich należą nowości w serwisie Szukaj w Archiwach. W grudniu pojawiło się prawie 600 tysięcy nowych skanów z prawie 8500 jednostek archiwalnych.

Archiwum Główne Akt Dawnych przekazało kolejną partię akt Zboru Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie.

Narodowe Archiwum Cyfrowe, poza dalszym ciągiem materiałów Wojskowej Agencji Fotograficznej, zamieściło też kopie cyfrowe Archiwum fotograficznego Tadeusza Sierosławskiego.

Z zasobu Archiwum Państwowego w Białymstoku pochodzą akta Kancelarii Gubernatora Łomżyńskiego.

Archiwum Państwowe w Kielcach zasiliło serwis aktami z zespołów Komisje Wyborcze Województwa Kieleckiego, Inspektorat Szkolny Kielecki, Prokuratura Sądu Okręgowego w Kielcach, Więzienie na Świętym Krzyżu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Opocznie, Fabryka Wyrobów Żeliwnych I. Mintza „Neptun” w Końskich, Więzienie w Busku, Akta miasta Jędrzejowa, Akta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Zestaw ten poszerzają akta gmin oraz starostw powiatowych.

Archiwum Państwowe w Lesznie zaprezentowało materiały pozyskane dzięki programowi Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca to część zasobu Archiwum Państwowego w Lublinie, które wzbogaciło serwis także skanami ze Zbioru materiałów ikonograficznych.

Archiwum Państwowe w Przemyślu dodało kolejne kopie cyfrowe z Archiwum Geodezyjnego.

Akta Archiwum Lubomirskich reprezentują Archiwum Państwowe w Rzeszowie. Stamtąd pochodzą również kopie akt Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Rzeszowie.

Za pośrednictwem Archiwum Państwowego w Suwałkach serwis wzbogacił się o Spuściznę fotograficzną Tadeusza Smagacza.

Archiwum Państwowe w Szczecinie przekazało materiały z Archiwum Książąt Szczecińskich i Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie.

Akta miasta Gorzowa Wielkopolskiego to, oczywiście, fragment zasobu Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu zaprezentowało on-line materiały Rejencji Wrocławskiej, a jego Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim – Akta miasta Bystrzycy Kłodzkiej.

Listę archiwów państwowych zamyka Archiwum Państwowe w Zielonej Górze z aktami Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Zielonej Górze.

Ale na tym nie koniec…

Wraz z Cyfrową Kroniką Łodzi do listy instytucji prezentujących swe zbiory w serwisie Szukaj w Archiwach dołączyło Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi.

Z kolei Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej dodało do serwisu cyfrowe kopie akt Parafii pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła w Toruniu.

Do tego jak zwykle wiele drobiazgów, uzupełnień i kontynuacji.

Nie mogło też zabraknąć akt stanu cywilnego, pochodzących z archiwów państwowych w Białymstoku, Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Poznaniu, Przemyślu, Rzeszowie – Oddział w Sanoku, Siedlcach, Toruniu i Wrocławiu.

Można też pobrać pełen wykaz kopii cyfrowych dodanych w grudniu 2023 r.

 

Miłego korzystania!

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus