Szukaj w Archiwach to zbiory
archiwalne on-line

 

Znajdziesz tu akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje,
dokumentację techniczną i wiele innych

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje

Szukaj w archiwach to:


Przedwojennej plaży czar

Stylowe kreacje, szalone rozrywki (z balem kostiumowym na czele!) i plejada gwiazd - przedwojenne zdjęcia z plaż nad Bałtykiem, w Warszawie, Krakowie czy Truskawcu do dziś budzą autentyczny zachwyt. Zerknijcie zatem jak plażowano przed wojną w polskich i zagranicznych kurortach!

Obraz 1 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 2 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 3 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 4 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 5 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar" Obraz 6 z kolekcji "Przedwojennej plaży czar"

Szkice krawieckie w korespondencji Józefy Radolińskiej (1809-1880) z jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield

Fantastyczne fragmenty listów pomiędzy Józefą Radolińską (1809-1880) a jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield (1842-1880), które zachowały się w Archiwum Radolińskich. Hugo i Lucy Radolińscy znani byli w kręgach dyplomatycznych ze swojego upodobania do tradycyjnych strojów szlacheckich. Oddanie żony tym pasjom dziwiło tym bardziej, że Lucy Radolińska urodziła się w Indiach Wschodnich jako córka hinduskiej księżniczki i angielskiego pułkownika. Na załączonych zdjęciach fragmenty korespondencji ze szkicami i modelami tradycyjnych strojów, próbkami tkanin i szczegółowymi objaśnieniami. Majątek Jarocin - Radolińscy, sygn. 53/938/0/12.6/3903

Obraz 1 z kolekcji "Szkice krawieckie w korespondencji Józefy Radolińskiej (1809-1880) z jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield" Obraz 2 z kolekcji "Szkice krawieckie w korespondencji Józefy Radolińskiej (1809-1880) z jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield" Obraz 3 z kolekcji "Szkice krawieckie w korespondencji Józefy Radolińskiej (1809-1880) z jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield" Obraz 4 z kolekcji "Szkice krawieckie w korespondencji Józefy Radolińskiej (1809-1880) z jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield" Obraz 5 z kolekcji "Szkice krawieckie w korespondencji Józefy Radolińskiej (1809-1880) z jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield" Obraz 6 z kolekcji "Szkice krawieckie w korespondencji Józefy Radolińskiej (1809-1880) z jej synem Hugonem (1841-1917) i synową Lucy Catherine Wakefield"

Prymas Tysiąclecia

Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński więziony był w Prudniku od 5 października 1954 do 27 października 1955 roku. Było to trzecie miejsce więzienia Prymasa. Zakonnicy musieli opuścić klasztor, który przeszedł pod zarząd wojska i został zamieniony w więzienie. Zakazano ludności cywilnej zbliżać się do tego miejsca, a żołnierze pełnili warty. Teren ogrodu został otoczony parkanami, które zabezpieczono siecią drutów kolczastych. Dookoła zasadzono szpaler świerków. Pierwsze piętro klasztoru przeznaczone zostało dla ks. Prymasa oraz osób mu towarzyszących (ks. Stanisław Skorodecki i siostra Leonia Graczyk Maryi). Korytarz oddzielono od klatki schodowej przepierzeniem z desek. Przygotowano prowizoryczną kaplicę oraz pokój stołowy, gdzie odbywały się przesłuchania. Więźniowie mogli poruszać się po wewnętrznym ogrodzie, nie im było jednak z nikim się spotykać. Korespondencja oraz paczki były doręczane, często jednak umyślnie z opóźnieniem, listy zawsze cenzurowano. Podczas pobytu w Prudniku, w nawiązaniu do jubileuszu królewskich ślubów Jana Kazimierza złożonych Matce Bożej w katedrze lwowskiej w 1655 roku, Prymas postanowił odnowić akt oddania Polski Pani Jasnogórskiej, dostosowując przyrzeczenia do współczesnych czasów. Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński widział w wydarzeniu narodowym ślubów jasnogórskich program odnowy społecznej i moralnej Polaków. Zdjęcia autorstwa Wojciecha Brzeszczaka

Obraz 1 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 2 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 3 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 4 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia" Obraz 5 z kolekcji "Prymas Tysiąclecia"

Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne.

Cały czas nie znamy, bądź nie jesteśmy pewni ich historii.

mapa archiwów

Szukaj w Archiwach:

serwis do udostępniania opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Dużą część z nich prezentujemy wraz ze skanami. Dzięki temu możesz korzystać z wielu zbiorów bez wychodzenia z domu.