Archiwum Polskiej Misji Katolickiej we Francji

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje
Adres:

Saint-Honoré 263 bis

Paryż

Godziny otwarcia:

-0:01 - -0:01 (poniedziałek)

-0:01 - -0:01 (wtorek)

-0:01 - -0:01 (środa)

-0:01 - -0:01 (czwartek)

-0:01 - -0:01 (piątek)

numer telefonu:
+33 155 35 32 23
numer fax:
E-mail:
pmk.france@gmail.com
Strona www:
http://www.mission-catholique-polonaise.net

Historia najstarszej w świecie Polskiej Misji Katolickiej rozpoczyna się w Paryżu na przełomie wieku XVIII i XIX, jednym z jej założycieli był Adam Mickiewicz. Misja służyła polskim emigrantom, dla których stanowiła możliwość uczestnictwa w życiu liturgicznym oraz kontaktu z rodakami i krzewienia kultury polskiej. Dziś PMK we Francji to 71 ośrodków polskiego duszpasterstwa oraz 146 punktów, gdzie celebrowana jest Msza św. w języku polskim. W naszej Misji posługuje 108 księży – 43 księży pracujących w duszpasterstwie polskim, 22 księży pracujących w duszpasterstwie francuskim oraz 43 księży pracujących w duszpasterstwie polsko-francuskim.

Do głównych zadań PMK należy m.in. organizacja duszpasterstwa Polaków we Francji, katechizacja oraz ewangelizacja, a także podtrzymywanie kultury i tożsamości polskiej. Przy niektórych parafiach działają oddziały polskich szkół, funkcjonują również ruchy i wspólnoty katolickie. Szczególna oferta duszpastersko-edukacyjna kierowana jest do młodzieży. Misja niesie też różnorodną pomoc osobom, które jej potrzebują.

Misja prowadzi Seminarium Polskie w Paryżu w Issy-Les-Moulineaux, w którym mieszkają m.in. księża przebywający na stypendiach naukowych, znajduje się tam również biblioteka i archiwum, istnieje możliwość wynajmu pokoi.

Do PMK należą domy wypoczynkowo-rekolekcyjne: Polski Dom Pielgrzyma w Lourdes, Dom w La Ferte Sous Jouarre w rejonie paryskim, Dom św. Jacka na Korsyce, Villa La Vistule w Dinard. Misja administruje także Domem Kombatanta przy 20 Rue Legendre w Paryżu. Przy PMK działają portal informacyjno-społecznościowy PolskiFR (polskifr.fr) oraz wydawany od 1959 r. Głos Katolicki. Ponadto Misja prowadzi swoje profile na Twitterze i Facebooku - @misjafrancja.

 

Liczba zespołów na SwA

20

Liczba jednostek na SwA

16

Liczba skanów na SwA

0

Wielkość zasobu (m.b.):

0.0

Liczba monografii w bibliotece:

0

Powierzchnia magazynowa (m2):

0.0

Pojemność półek (m.b.):

0.0

Liczba wydawnictw ciągłych w bibliotece:

0

Liczba miejsc w pracowni naukowej:

0

Najciekawsze materiały

Brak kolekcji