angle-left Gdańsk w dawnych dokumentach - nowe skany z Archiwum Państwowego w Gdańsku
16.04.2025

Zespół „Akta miasta Gdańska” stanowi wyjątkowy zbiór dokumentów, ukazujących działalność władz miejskich Gdańska od średniowiecza aż po początek XX wieku, stanowiąc nieocenione źródło do badań nad historią tego miasta. Wśród materiałów znajdują się akta licznych urzędów miejskich, księgi gruntowe, dokumenty cechowe, akta szkolnictwa, spraw zdrowotnych i wojskowych, a także bogata kolekcja map, planów i korespondencji. To niezwykle cenne źródło wiedzy o przeszłości miasta, jego strukturze administracyjnej, życiu codziennym i relacjach z otoczeniem.

W tym roku serwis Szukaj w Archiwach wzbogacił się o ponad 85 tysięcy nowych skanów dokumentów pochodzących z tego zespołu, datowanych od XV do XVIII wieku. Udostępnione materiały obejmują kluczowe dziedziny życia miasta, takie jak polityka, gospodarka, żegluga i kultura.

Na szczególną uwagę zasługują księgi Urzędu Prezydującego Burmistrza Gdańska z okresu XVII-XVIII w. Księgi te zawierają dokumenty, które ukazują wiele aspektów życia miasta i jego mieszkańców przez pryzmat spraw prowadzonych przez urząd prezydującego burmistrza. Rozsądzał on m.in. spory pomiędzy kapitanami statków, załogą i kupcami, wydawał certyfikaty okrętowe, przyjmował zeznania w sprawach oszacowania szkód spowodowanych sztormami i awariami statków, zajmował się także sprawami spadkowymi i opiekuńczymi, wydawał również pozwolenia na pobyt oraz występy i handel w mieście (sygn. 300,1).

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/40439642

Wartościowy materiał do badań nad historią Gdańska stanowią także opublikowane w serwisie recesy ze zjazdów miast hanzeatyckich z XV-XVI w., które zawierają m.in. ustalenia miast członkowskich w sprawach handlowych i politycznych (sygn. 300,28).

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/40485888

Kolejnym ciekawym zbiorem dokumentów udostępnionych w serwisie są księgi missivów z lat 1588 - 1729. Obejmują one odpisy ważniejszej korespondencji kierowanej przez Radę miasta Gdańska w sprawach politycznych i gospodarczych, istotnych z punktu interesów Gdańska, do dworów królewskich i książęcych, miast, duchowieństwa oraz poselstw i sekretarzy miejskich rezydujących w Dworze Gdańskim w Warszawie (sygn. 300,27).

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/25088886

Zapraszamy do zapoznania się z tymi bezcennymi  dokumentami i odkrywania fascynującej historii Gdańska w serwisie Szukaj w Archiwach.

 

 

Tekst opracowany we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus