Archiwum Państwowe w Koszalinie

Dokumententyp wählen

Wählen Sie eine historische Periode

Versuchen Sie es anders 

Erweiterte Suche Sammlungen durchsuchen
Adresse:

Marii Skłodowskiej-Curie 2

Koszalin

75-803

öffnungszeiten:

08:00 - 15:30 (Montag)

08:00 - 15:30 (Dienstag)

08:00 - 15:30 (Mittwoch)

08:00 - 15:30 (Donnerstag)

08:00 - 15:30 (Freitag)

Telefonnummer:
+48 94 317 03 60
Faxnummer:
+48 94 317 03 61
E-Mail:
sekretariat@koszalin.ap.gov.pl
Webseite:
http://koszalin.ap.gov.pl

Archiwum Państwowe w Koszalinie jest urzędem administracji rządowej. Jego zadaniem jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie najważniejszych dokumentów powstałych w urzędach administracji publicznej i niektórych innych instytucjach działających na terenie środkowego Pomorza. Archiwum jest także placówką naukową, która zajmuje się badaniem zgromadzonych dokumentów oraz prowadzeniem działalności informacyjnej, popularyzatorskiej i wydawniczej.

Na podstawie zgromadzonych w swoim zasobie dokumentów, Archiwum wydaje zaświadczenia oraz uwierzytelnione wypisy, odpisy, wyciągi i reprodukcje materiałów archiwalnych.

Z akt zgromadzonych w Archiwum korzystają nie tylko historycy i miłośnicy dziejów Pomorza, ale także naukowcy prowadzący badania w innych dziedzinach, studenci różnych kierunków zbierający materiały do prac zaliczeniowych oraz genealodzy. Dużą grupę odwiedzających stanowią pracownicy urzędów i innych zakładów pracy, korzystający z materiałów archiwalnych do celów służbowych.

Koszalińskie Archiwum posiada dwa Oddziały Zamiejscowe  - w Słupsku i Szczecinku. Wszystkie oddziały realizują bardzo szeroką ofertę edukacyjną, popularyzatorską i kulturalną. Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane w każdym wieku na cykl fascynujących lekcji archiwalnych, warsztatów kaligraficznych oraz wystaw. Regularnie organizujemy także wydarzenia plenerowe, pokazy, spotkania tematyczne dla otwartej publiczności.

Zasięg działania Archiwum Państwowego w Koszalinie to:

– na terenie województwa zachodniopomorskiego obszar obejmujący:miasto na prawach powiatu Koszalin, wszystkie gminy wchodzące w składpowiatów:białogardzkiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego i świdwińskiego;

– na terenie województwa pomorskiego obszar obejmujący: miasto na prawach powiatu Słupsk, wszystkie gminy wchodzące w skład powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, lęborskiego i słupskiego, gminę Konarzyny powiatu chojnickiego.

Archiwum współpracuje z archiwami mającymi swoją siedzibę na terenie jego działania oraz z jednostkami organizacyjnymi, w których powstaje niepaństwowy zasób archiwalny. Szczegółowy zakres i zasięg działania Archiwum Państwowego w Koszalinie określony jest w Statucie.

 

Fascynujące archiwalia z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie

Jeden z magazynów, w którym przechowywane są archiwalia

Anzahl der Bestände auf SwA

1478

Anzahl der Akten auf SwA

166416

Anzahl Scans auf SwA

185519

Größe der Ressource (Lfm.):

2755.8

Anzahl der Monographien in der Bibliothek:

7550

Lagerfläche (m2):

747.0

Regale Kapazität (Lfm.):

2755.8

Anzahl der fortlaufenden Publikationen in der Bibliothek:

3200

Anzahl der Plätze im wissenschaftlichen Atelier:

18

Die interessantesten Materialien

angle-left Wystawa: "(Nie)znane twarze Koszalina"
Zapraszamy wszystkich miłośników Koszalina na wystawę plenerową pt. „(Nie)znane twarze Koszalina”, która prezentowana jest na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Symbolicznego jej otwarcia dokonali w dniu 29 czerwca br. Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie i Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina. Ekspozycja składa się z czterech efektownych, przestrzennych kubików, których treść została podzielona na dwie części – w pierwszej, wizualnie oznaczonej na czerwono, zaprezentowane zostały archiwalia związane z obiektami, które istniały w przestrzeni historycznej Koszalina i nie przetrwały do naszych czasów. Druga część wystawy, oznaczona na niebiesko, prezentuje obiekty istniejące do dziś, które przyczyniły się do całkowitej zmiany wizerunku miasta po 1945 r. Autorami wystawy są: kustosz Archiwum Państwowego w Koszalinie Dorota Cywińska oraz starszy archiwista AP dr Kacper Pencarski. Autorem opisów poszczególnych obiektów jest koszaliński artysta i miłośnik historii miasta Krzysztof Urbanowicz. Materiały archiwalne zaprezentowane na wystawie pochodzą głównie z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie, ale także ze zbiorów kolekcjonera, przyjaciela Archiwum, pana Zbigniewa Wojtkiewicza. Współczesne zdjęcia Koszalina wykonali Krzysztof Urbanowicz i Izabela Rogowska. Opracowaniem graficznym zajął się koszaliński artysta Mariusz Król. Mamy nadzieję, że wystawa będzie dodatkową, wakacyjną atrakcją w przestrzeni miejskiej. Jest ona również zapowiedzią jubileuszowego prezentu dla miłośników Koszalina - albumu „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma” pod redakcją Doroty Cywińskiej, która ukaże się w październiku tego roku. Liczymy na to, że zarówno mieszkańcy, jak i turyści znajdą na naszej wystawie coś, co Ich zainteresuje. Wystawa będzie prezentowana na Rynku Staromiejskim w Koszalinie - do 31 sierpnia 2021 r.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus