Search the Archives
archival resources on-line

 

Registry office records, maps, photographs, technical documents and many more in one place

Choose document type

Select historical period

Try another way

Advanced search Browse collections

Search the Archives is:


  • 118 institutions providing archives
  • 76 millions of scans and materials
  • 16 millions of archival materials descriptions

Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi

Budowę kanalizacji w Łodzi rozpoczęto w maju 1925 r. Pracami kierował inżynier Stefan Skrzywan, zdobywając fundusze i dotacje potrzebne na realizację kolejnych etapów budowy. Wykopy pod instalację wodno-kanalizacyjną wykonywano ręcznie, zatrudniając 3000 robotników. Przyjęty plan przewidywał budowę 120 kilometrów kanałów. Do wybuchu wojny wybudowano prawie 100 km oraz mechaniczną oczyszczalnię ścieków na Lublinu. W galerii prezentujemy zdjęcia pochodzące z zespołu archiwalnego: Przedsiębiorstwo Kanalizacja i Wodociągi w Łodzi 1917-1945. Autorem wystawy jest młodszy archiwista Mateusz Lisiecki.

image.from.collection.number "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" image.from.collection.number "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" image.from.collection.number "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" image.from.collection.number "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" image.from.collection.number "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" image.from.collection.number "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi"

Mapy historyczne Rzeczpospolitej

Kolekcja składa się z kilkunastu nowych nabytków zamojskiego archiwum, wspaniałych przykładów historycznej kartografii z okresu XVII-XIX w., rozwijającej się wówczas dynamicznie w wielu krajach (zespół 510 Zbiór kartograficzny, serie 32 i 33). Mapy przedstawiają zasięg dawnej Rzeczpospolitej Polskiej bądź jej fragmentów (krain/regionów), w tym również po jej rozbiorach (kolorowe oznaczenia granic na niektórych mapach). W narożnikach lub przy bocznych krawędziach umieszczono opisy w językach ich twórców (m.in. angielskim, francuskim, łacińskim, niderlandzkim, włoskim), szczegółowe objaśnienia wraz z elementami graficznymi (np. herby, dekoracje, rysunki) i podziałkami (odpowiednik współczesnej skali liczbowej mapy). Treść map jest różnorodna, w zależności od ich tematyki, okresu opracowania czy zasięgu obszaru - zawierają m.in. granice krajów/regionów, główne drogi, siatkę geograficzną wraz z opisem na ramkach na wybranych mapach, nazwy krain/regionów, miast, sąsiednich krajów, rzek, morza. Ponadto widoczne są na nich typowe dla dawnych dzieł kartograficznych oznaczenia znakami graficznymi obiektów takich jak np. lasy (drzewa), góry, miasta/osady/zamki. Niemal na wszystkich mapach można odnaleźć zamojską twierdzę określaną także jako hetmański gród, czyli siedzibę rodu Zamoyskich, ale pod nieco innymi, różnymi nazwami ...

image.from.collection.number "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" image.from.collection.number "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" image.from.collection.number "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" image.from.collection.number "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" image.from.collection.number "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" image.from.collection.number "Mapy historyczne Rzeczpospolitej"

Niecodzienne księgi kasowe

Znany z „Potopu” Bogusław Radziwiłł sporo podróżował po Europie, przez co ze zrozumiałych względów nie miał dużego wpływu na zarządzanie swoimi dobrami. Administrowanie nimi powierzał zaufanym urzędnikom. Jednym z głównych jego ekonomów w latach 40-tych XVII w. był podstoli wileński, Jan Sosnowski z pensją 1 tys. złp rocznie, który ze wszech miar starał się czynić za dość potrzebom finansowym swojego chlebodawcy. W naszym zasobie zachowały się dwie księgi rachunkowe z lat 1641-1643 i 1645 sporządzone przez Sosnowskiego, które budzą podziw ze względu na niezwykłe iluminacje i zdobienia. Niestety użyty do pisania tekstu atrament doprowadził do znacznych uszkodzeń kart i powstania tzw. wżerów atramentowych (występujące w składzie atramentu jony żelaza i innych metali przejściowych przyspieszyły degradację papieru poprzez wywoływanie reakcji prowadzących do rozkładu celulozy). Mimo to po dokonaniu profesjonalnej konserwacji odzyskały swój dawny blask. Zdaniem historyków tak bogate zdobienie ksiąg ma swoje uzasadnienie w tym, że Sosnowski prawdopodobnie oszukiwał finansowo księcia. Kolorowe rysunki miały na celu odwrócenie uwagi Radziwiłła od nieścisłości w rachunkach.

image.from.collection.number "Niecodzienne księgi kasowe" image.from.collection.number "Niecodzienne księgi kasowe" image.from.collection.number "Niecodzienne księgi kasowe" image.from.collection.number "Niecodzienne księgi kasowe" image.from.collection.number "Niecodzienne księgi kasowe" image.from.collection.number "Niecodzienne księgi kasowe"
1420-1476
Fonds: Akta miasta Nysy
Archives: Archiwum Państwowe w Opolu
b.d.
Fonds: Baudouin de Courtenay
Archives: Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie
Fonds: Zbiór fotograficzny
Archives: Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu
1766,15.XI
Fonds: Archiwum Laskarysów, nr zesp. 10 (R IV)
Archives: Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie
1618-1618
Fonds: Księgi ziemskie i grodzkie ciechanowskie
Archives: Archiwum Główne Akt Dawnych

Help us identify archive materials.

We still do not know them, or we are not sure of their history.