Szukaj w Archiwach to zbiory
archiwalne on-line

 

Znajdziesz tu akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje,
dokumentację techniczną i wiele innych

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje

Szukaj w archiwach to:


  • 111 instytucje udostępniające archiwalia
  • 65 milionów skanów i materiałów
  • 15 milionów opisów materiałów archiwalnych

Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu w latach 1890-1930 w zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu

Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu - obecnie Kościół pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus zwany inaczej Kościołem Uniwersyteckim. Barokowy kościół, wzniesiony przez jezuitów w latach 1689–1698. Świątynia ta ma jeden z najbogatszych we Wrocławiu wystrojów barokowych wnętrza. Jest to typowa dla architektury jezuickiej świątynia jednonawowa z dwoma rzędami (2 × 6) kaplic bocznych, nad którymi znajdują się empory otwarte ku nawie. Długość kościoła wynosi 53,2 metry, szerokość 26,2 m, a wysokość 23,6 m. Projektantem kościoła był włoski architekt Teodor Moretti, a budowę powierzono Mateuszowi Bienerowi i Janowi Knollowi. Pod koniec prac wykończeniowych kościoła wybudowano w sąsiedztwie (1728–1741) gmach kolegium jezuickiego, które od 1811 po dziś dzień pełni funkcję gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Świątynia była kilkakrotnie opuszczana i lekko niszczona w wyniku katastrof (1748 wybuch pobliskiej Baszty Prochowej) i działań wojennych (wojna siedmioletnia 1756–1763, gdy przekształcono go na magazyn zboża; Festung Breslau 1945). Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku świątynia nie poniosła zbyt dużych strat i barokowy wystrój oraz wyposażenie przetrwały do dziś. (Źródło: wikipedia.org) W zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu (zespół 1868) odnajdujemy liczne fotografie obiektu będącego jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej Wrocławia. Fotografie te publikujemy w niniejszej kolekcji.

Obraz 1 z kolekcji "Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu w latach 1890-1930 w zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu" Obraz 2 z kolekcji "Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu w latach 1890-1930 w zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu" Obraz 3 z kolekcji "Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu w latach 1890-1930 w zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu" Obraz 4 z kolekcji "Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu w latach 1890-1930 w zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu" Obraz 5 z kolekcji "Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu w latach 1890-1930 w zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu" Obraz 6 z kolekcji "Kościół św. Macieja (Matthiaskirche) we Wrocławiu w latach 1890-1930 w zbiorze ikonograficznym Archiwum Państwowego we Wrocławiu"

Afisze teatralne z Nysy

W zespole Akta miasta Nysy przechowywane są dokumenty, na podstawie których można odtworzyć historię nyskiego teatru, a także poznać wystawiany wówczas repertuar. Jest do księga pamiątkowa wydana z okazji 50-lecia instytucji, a także afisze teatralne z lat 1821-1836.

Obraz 1 z kolekcji "Afisze teatralne z Nysy" Obraz 2 z kolekcji "Afisze teatralne z Nysy" Obraz 3 z kolekcji "Afisze teatralne z Nysy" Obraz 4 z kolekcji "Afisze teatralne z Nysy" Obraz 5 z kolekcji "Afisze teatralne z Nysy" Obraz 6 z kolekcji "Afisze teatralne z Nysy"

Zdjęcia Nysy Grete Hoffmann

Grete Hoffmann pracowała w Archiwum Miejskim w Nysie i wykonała dokumentację fotograficzną miasta. Pod koniec wojny zaczęła pisać pamiętnik, w którym wspomniała o bombie, która spadła 4 marca 1945 r. na Nysę, ostrzale artyleryjskim i panice, jaka wybuchła wśród mieszkańców. Pomimo trudnych wojennych warunków, do końca starała się zabezpieczyć dokumentację przechowywaną w nyskim archiwum. Opuściła Nysę dopiero po zbombardowaniu w nocy z 16 na 17 marca 1945 r. Zdjęcia pochodzą z zespołu Akta miasta Nysy

Obraz 1 z kolekcji "Zdjęcia Nysy Grete Hoffmann" Obraz 2 z kolekcji "Zdjęcia Nysy Grete Hoffmann" Obraz 3 z kolekcji "Zdjęcia Nysy Grete Hoffmann" Obraz 4 z kolekcji "Zdjęcia Nysy Grete Hoffmann" Obraz 5 z kolekcji "Zdjęcia Nysy Grete Hoffmann" Obraz 6 z kolekcji "Zdjęcia Nysy Grete Hoffmann"
1621-1829
Zespół: Księgi ziemskie chełmskie
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie
1920
Zespół: Zbiór widokówek
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lesznie
1939
Zespół: Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego
Archiwum: Narodowe Archiwum Cyfrowe
1609-1609
Zespół: Księgi miejskie Warszawa-Ekonomiczne
Archiwum: Archiwum Główne Akt Dawnych
1625, 6 X
Zespół: Akta miasta Przemyśla
Archiwum: Archiwum Państwowe w Przemyślu
1812
Zespół: Zbiór map Polski
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie

Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne.

Cały czas nie znamy, bądź nie jesteśmy pewni ich historii.