Nowości SwA - październik 2024 - Nowości SwA - październik 2024 - Aktualności
Jak co miesiąc serwis Szukaj w Archiwach wzbogacił się o pokaźną liczbę kopii cyfrowych, wyjątkowych materiałów archiwalnych. W sumie to ponad 950 tys. skanów, obejmujących różnorodny i szeroki zakres tematyczny oraz przedział czasowy.
W październiku kolejne księgi grodzkie płockie z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych, będące cennym źródłem informacji o historii Mazowsza i Płocka, dołączyły do zespołu o tej samej nazwie. Obejmują one m.in. zapisy sądowe oraz dokumentację administracyjną z okresu głównie XVIII wieku, stanowiąc świadectwo działalności sądów grodzkich. Z tego samego archiwum pochodzą również XVIII-wieczne listy, jednej z najstarszych i najdłużej utrzymujących znaczenie polityczne i majątkowe litewskich rodzin magnackich. Odnajdziecie je w zespole o nazwie Archiwum Warszawskie Radziwiłłów.
Wśród naszych nowości, znalazły się także zbiory dotyczące działającego w latach 1869-1927 Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Pochodzą z zasobu Archiwum Akt Nowych i w przeważającej części są to zbiory dotyczące stosunków muzeum z instytucjami, wycinki prasowe, czy dokumentacja finansowa i gospodarcza.
Zdjęcia jednego z czołowych polskich fotografów – Jana Magierskiego, to z pewnością te materiały, które oczarują niejednego pasjonata fotografii. To propozycja, którą dodało w ubiegłym miesiącu Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Z kolei w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie, w Zbiorze dokumentów pergaminowych pojawiły się kolejne, głównie XVI-wieczne dokumenty pergaminowe. Są to m.in. nadania i przywileje władców polskich, dotyczące miasta Krakowa i okolic.
Ubiegły miesiąc przyniósł także nową porcję XVIII i XIX-wiecznych akt kościelnych, pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Olsztynie. Zawierają one bezcenne informacje o funkcjonowaniu niektórych kościołów ewangelickich diecezji szczycieńskiej, bartoszyckiej oraz giżyckiej, w tym chociażby ich sprawozdania finansowe.
Wielbiciele kartografii odnajdą natomiast w Zbiorze map topograficznych Archiwum Państwowego we Wrocławiu, kolejne wyjątkowe skany XIX-wiecznych map, przedstawiających niektóre dolnośląskie miejscowości. Wspomniane archiwum wzbogaciło również swój Zbiór afiszów i plakatów, o nową partię skanów tych materiałów, datowanych na okres powojenny.
Oczywiście w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć, tak wyczekiwanych przez użytkowników serwisu kopii cyfrowych akt stanu cywilnego. Tym razem pochodzą one z zasobu: Archiwum Państwowego w Częstochowie, Kaliszu, Lublinie, Płocku, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Zielonej Górze oraz Archiwum Narodowego w Krakowie.
To jednak tylko część z olbrzymiej ilości skanów, które dołączyły do naszego serwisu w ubiegłym miesiącu. Z pełnym zestawieniem październikowych nowości można zapoznać się TUTAJ.