Szukaj w Archiwach to zbiory
archiwalne on-line

 

Znajdziesz tu akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje,
dokumentację techniczną i wiele innych

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje

Szukaj w archiwach to:


Ornamentyka i liternictwo w księgach grodzkich chełmskich

Starosta chełmski był urzędnikiem królewskim sprawującym na podległym terenie w imieniu panującego władzę administracyjną, wojskową i sądowniczą. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w 1359 r. Do zadań starosty należało: ogłaszanie uniwersałów królewskich, ściąganie podatków, zarząd dóbr królewskich i opieka nad zamkiem. Jego jurysdykcji podlegały wszystkie sprawy szlachty gołoty oraz egzekucja wyroków wszelkich sądów. W 1631 r. gród chełmski uzyskał tzw. prawo wieczności, dające pełnię praw wnoszonym do ksiąg grodzkich zeznaniom związanym z nabywania lub zbywania dóbr ziemskich. Prezentowane skany pochodzą z ksiąg prowadzonych w XVII i XVIII wieku. Źródło: Księgi grodzkie chełmskie, Relacje - księgi, sygn. 1, 61, 65, 98, 99, 104, 117, 120, 127; Księgi grodzkie chełmskie, Zapisy, sygn. 23, 25, 26.

Obraz 1 z kolekcji "Ornamentyka i liternictwo w księgach grodzkich chełmskich" Obraz 2 z kolekcji "Ornamentyka i liternictwo w księgach grodzkich chełmskich" Obraz 3 z kolekcji "Ornamentyka i liternictwo w księgach grodzkich chełmskich" Obraz 4 z kolekcji "Ornamentyka i liternictwo w księgach grodzkich chełmskich" Obraz 5 z kolekcji "Ornamentyka i liternictwo w księgach grodzkich chełmskich" Obraz 6 z kolekcji "Ornamentyka i liternictwo w księgach grodzkich chełmskich"

Fragment księgi cechu szewskiego w Starym Sączu z lat 1603-1709

Ponieważ nie była przechowywana razem z resztą archiwum starosądeckiego, nie została wywieziona przez Niemców podczas okupacji. Zapisy do księgi cechowej obejmują: przyjęcie do cechu, wybory starszych cechu, wpływy i wydatki cechu (sygn. 31.186.4)

Obraz 1 z kolekcji "Fragment księgi cechu szewskiego w Starym Sączu z lat 1603-1709" Obraz 2 z kolekcji "Fragment księgi cechu szewskiego w Starym Sączu z lat 1603-1709" Obraz 3 z kolekcji "Fragment księgi cechu szewskiego w Starym Sączu z lat 1603-1709" Obraz 4 z kolekcji "Fragment księgi cechu szewskiego w Starym Sączu z lat 1603-1709" Obraz 5 z kolekcji "Fragment księgi cechu szewskiego w Starym Sączu z lat 1603-1709" Obraz 6 z kolekcji "Fragment księgi cechu szewskiego w Starym Sączu z lat 1603-1709"

Księga urodzeń Izraelitów urodzonych w izraelickich gminach metrykalnych: Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Bobowa, Czarny Dunajec, Krościenko, Limanowa, Krynica, Skrzydlna z lat 1854-1877

Najstarsza księga urodzeń Żydów z południowej części Małopolski z lat 1854-1877

Obraz 1 z kolekcji "Księga urodzeń Izraelitów urodzonych w izraelickich gminach metrykalnych: Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Bobowa, Czarny Dunajec, Krościenko, Limanowa, Krynica, Skrzydlna z lat 1854-1877" Obraz 2 z kolekcji "Księga urodzeń Izraelitów urodzonych w izraelickich gminach metrykalnych: Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Bobowa, Czarny Dunajec, Krościenko, Limanowa, Krynica, Skrzydlna z lat 1854-1877" Obraz 3 z kolekcji "Księga urodzeń Izraelitów urodzonych w izraelickich gminach metrykalnych: Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Bobowa, Czarny Dunajec, Krościenko, Limanowa, Krynica, Skrzydlna z lat 1854-1877" Obraz 4 z kolekcji "Księga urodzeń Izraelitów urodzonych w izraelickich gminach metrykalnych: Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Bobowa, Czarny Dunajec, Krościenko, Limanowa, Krynica, Skrzydlna z lat 1854-1877" Obraz 5 z kolekcji "Księga urodzeń Izraelitów urodzonych w izraelickich gminach metrykalnych: Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Bobowa, Czarny Dunajec, Krościenko, Limanowa, Krynica, Skrzydlna z lat 1854-1877" Obraz 6 z kolekcji "Księga urodzeń Izraelitów urodzonych w izraelickich gminach metrykalnych: Nowy Sącz, Grybów, Ciężkowice, Bobowa, Czarny Dunajec, Krościenko, Limanowa, Krynica, Skrzydlna z lat 1854-1877"

Życie religijne w dawnym Szczecinku

Dokumentacja budowlana synagogi w Szczecinku, kościoła św. Ducha oraz plan sytuacyjny Wzgórza św. Jerzego. Materiały archiwalne przechowywane są w zespole Akta miasta Szczecinka.

Obraz 1 z kolekcji "Życie religijne w dawnym Szczecinku" Obraz 2 z kolekcji "Życie religijne w dawnym Szczecinku" Obraz 3 z kolekcji "Życie religijne w dawnym Szczecinku" Obraz 4 z kolekcji "Życie religijne w dawnym Szczecinku" Obraz 5 z kolekcji "Życie religijne w dawnym Szczecinku" Obraz 6 z kolekcji "Życie religijne w dawnym Szczecinku"

Szalone lata dwudzieste

Kinematografia i radio, elektryfikacja, masowa produkcja aut, emancypacja - lata dwudzieste XX wieku to okres niebywale dynamicznych przemian społecznych i kulturalnych o globalnej skali. Rozkwita muzyka jazzowa i sztuka awangardowa, chanelowska chłopczyca redefiniuje wizerunek kobiety, a dzięki postępowi techniki i rozwojowi mediów życie zaczyna płynąć szybciej i intensywniej. W Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Berlinie czy Warszawie puls nowoczesności bije mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Za pośrednictwem zdjęć ze zbiorów NAC cofnijmy się o sto lat do czasów znanych jako "Années folles", "Goldene Zwanziger" czy "Roaring Twenties".

Obraz 1 z kolekcji "Szalone lata dwudzieste" Obraz 2 z kolekcji "Szalone lata dwudzieste" Obraz 3 z kolekcji "Szalone lata dwudzieste" Obraz 4 z kolekcji "Szalone lata dwudzieste" Obraz 5 z kolekcji "Szalone lata dwudzieste" Obraz 6 z kolekcji "Szalone lata dwudzieste"

Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne.

Cały czas nie znamy, bądź nie jesteśmy pewni ich historii.

Szukaj w Archiwach:

serwis do udostępniania opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Dużą część z nich prezentujemy wraz ze skanami. Dzięki temu możesz korzystać z wielu zbiorów bez wychodzenia z domu.