Szukaj w Archiwach to zbiory
archiwalne on-line

 

Znajdziesz tu akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje,
dokumentację techniczną i wiele innych

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje

Szukaj w archiwach to:


Zaślubiny Polski z morzem w 1920 r.

Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km: brzeg Półwyspu Helskiego - 74 km, morze otwarte - 24 km i brzeg Zatoki Puckiej - 49 km. 10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Władze II Rzeczypospolitej nadały im wielką rangę. Dowódcy Frontu Pomorskiego gen. Józefowi Hallerowi towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Maciej Rataj, kontradmirał Kazimierz Porębski oraz dyplomaci: szef misji brytyjskiej i attache wojenno-morski USA. w setną rocznicę tych wydarzeń prezentujemy Państwu kolekcję zdjęć przedstawiających te symboliczne uroczystości. Jubileusz ten stal się pretekstem do zaprezentowania Państwu również szerokiego wachlarza bałtyckich impresji z lat 20-tych XX w.

Obraz 1 z kolekcji "Zaślubiny Polski z morzem w 1920 r." Obraz 2 z kolekcji "Zaślubiny Polski z morzem w 1920 r." Obraz 3 z kolekcji "Zaślubiny Polski z morzem w 1920 r." Obraz 4 z kolekcji "Zaślubiny Polski z morzem w 1920 r." Obraz 5 z kolekcji "Zaślubiny Polski z morzem w 1920 r." Obraz 6 z kolekcji "Zaślubiny Polski z morzem w 1920 r."

Kobiety w nauce

W 2015 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Od 2016 jest on corocznie obchodzony 11 lutego. Jego celem jest uznanie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce 2020 publikujemy galerię fotografii ukazujących polskie i zagraniczne naukowczynie, działające w XX wieku.

Obraz 1 z kolekcji "Kobiety w nauce" Obraz 2 z kolekcji "Kobiety w nauce" Obraz 3 z kolekcji "Kobiety w nauce" Obraz 4 z kolekcji "Kobiety w nauce" Obraz 5 z kolekcji "Kobiety w nauce" Obraz 6 z kolekcji "Kobiety w nauce"

plakat polski

Kolekcja prezentuje najciekawsze przykłady polskich plakatów doby dwudziestolecia międzywojennego i PRL zachowanych w zbiorach archiwalnych. Afisze o charakterze kulturalnym, społecznym i politycznym, choć utrzymane są w różnorodnych stylistykach takich jak abstrakcja czy kubizm, łączy oszczędny język form, zarezerwowany dla tego medium. Autorami projektów byli często wybitni artyści tacy jak Roman Opłako czy Waldemar Świerzy, co czyni te prace niezwykle wysmakowanym estetycznie świadectwem swoich czasów.

Obraz 1 z kolekcji "plakat polski" Obraz 2 z kolekcji "plakat polski" Obraz 3 z kolekcji "plakat polski" Obraz 4 z kolekcji "plakat polski" Obraz 5 z kolekcji "plakat polski" Obraz 6 z kolekcji "plakat polski"

Jugosławia

Była Jugosławia - kraj który nie istnieje. Konglomerat nacji, wyznań i kultur. Region o bogatym folklorze i trudnej historii. Kolekcja to przede wszystkim zbiór fotografii o tematyce politycznje, krajoznawczej, społecznej i kulturalnej, dokumentujące poza samą Jugosławia, także stosunki polsko-jugosłowiańskie w dwudziestoleciu międzywojennym

Obraz 1 z kolekcji "Jugosławia" Obraz 2 z kolekcji "Jugosławia" Obraz 3 z kolekcji "Jugosławia" Obraz 4 z kolekcji "Jugosławia" Obraz 5 z kolekcji "Jugosławia" Obraz 6 z kolekcji "Jugosławia"

Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne.

Cały czas nie znamy, bądź nie jesteśmy pewni ich historii.

Szukaj w Archiwach:

serwis do udostępniania opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Dużą część z nich prezentujemy wraz ze skanami. Dzięki temu możesz korzystać z wielu zbiorów bez wychodzenia z domu.