Szukaj w Archiwach to zbiory
archiwalne on-line

 

Znajdziesz tu akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje,
dokumentację techniczną i wiele innych

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje

Szukaj w archiwach to:


  • 108 instytucje udostępniające archiwalia
  • 49 49 milionów skanów i materiałów
  • 14 milionów opisów materiałów archiwalnych

Cerkwie

Cerkiewne kopuły i cebulaste hełmy stanowiły niegdyś integralną część polskiego krajobrazu. Wielokulturowość ziem polskich szła w parze z tolerancją religijną. Świątynie prawosławne i grekokatolickie zdobiły przede wszystkim tereny Polski wschodniej i południowej. Masowe rozbiórki cerkwi po odzyskaniu niepodległości, pożoga II wojny światowej oraz zmiana granic w 1945 r. znacznie uszczupliły w tym względzie rodzimy krajobraz kulturowy. W zasobach archiwalnych zachowały się liczne ślady dawnego bogactwa architektury sakralnej obrządków wschodnich. Materiały z zasobów: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Państwowe w Lublinie, Archiwum Państwowe w Częstochowie.

Obraz 1 z kolekcji "Cerkwie" Obraz 2 z kolekcji "Cerkwie" Obraz 3 z kolekcji "Cerkwie" Obraz 4 z kolekcji "Cerkwie" Obraz 5 z kolekcji "Cerkwie" Obraz 6 z kolekcji "Cerkwie"

Piwne archiwalia na ochłodę!

Kolekcja prezentuje głównie etykiety piwne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabrakło, rzecz jasna, archiwaliów odnoszących się do radomskiego browaru Saskiego.

Obraz 1 z kolekcji "Piwne archiwalia na ochłodę!" Obraz 2 z kolekcji "Piwne archiwalia na ochłodę!" Obraz 3 z kolekcji "Piwne archiwalia na ochłodę!" Obraz 4 z kolekcji "Piwne archiwalia na ochłodę!" Obraz 5 z kolekcji "Piwne archiwalia na ochłodę!" Obraz 6 z kolekcji "Piwne archiwalia na ochłodę!"

Brasil!

Pierwsi emigranci z ziem polskich pojawili się w Brazylii już na początku II połowy XIX wieku. Władze kraju, dążąc do zasiedlenia niezamieszkałych terenów, prowadziły akcję propagandową, opłacały chętnym podróż z Europy i oferowały bezpłatne nadanie ziemi. W wyniku tzw. "gorączki brazylijskiej" do Brazylii przybyło ponad sto tysięcy emigrantów z Prus, Galicji i Królestwa Polskiego, głównie chłopów. W naszej kolekcji znajdziecie niezwykłe, archiwalne fotografie polskich osadników w Brazylii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego!

Obraz 1 z kolekcji "Brasil!" Obraz 2 z kolekcji "Brasil!" Obraz 3 z kolekcji "Brasil!" Obraz 4 z kolekcji "Brasil!" Obraz 5 z kolekcji "Brasil!" Obraz 6 z kolekcji "Brasil!"

Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne.

Cały czas nie znamy, bądź nie jesteśmy pewni ich historii.

Już za chwileczkę, już za momencik wyruszy w świat nasz kolejny newsletter! Serdecznie zachęcamy do subskrypcji. Okienko do zapisu znajdziecie Państwo na dole strony głównej serwisu Szukaj w Archiwach.