Szukaj w Archiwach to zbiory
archiwalne on-line

 

Znajdziesz tu akta, metryki, mapy, zdjęcia, kolekcje,
dokumentację techniczną i wiele innych

Jakiego dokumentu szukasz

Wybierz okres historyczny

Spróbuj inaczej

Wyszukiwanie zaawansowane Przeglądaj kolekcje

Szukaj w archiwach to:


  • 118 instytucje udostępniające archiwalia
  • 76 milionów skanów i materiałów
  • 16 milionów opisów materiałów archiwalnych

Numizmaty

Charakteryzowana kolekcja prezentuje numizmaty pochodzące głównie z I połowy XX w. wśród których znalazły się niemieckie i polskie marki, ruble oraz złote. Mieści bogato zdobione banknoty o różnych nominałach pochodzące ze Zbioru materiałów różnej proweniencji od XIII do XXI wieku (sygn. 44).

Obraz 1 z kolekcji "Numizmaty" Obraz 2 z kolekcji "Numizmaty" Obraz 3 z kolekcji "Numizmaty" Obraz 4 z kolekcji "Numizmaty" Obraz 5 z kolekcji "Numizmaty" Obraz 6 z kolekcji "Numizmaty"

Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi

Budowę kanalizacji w Łodzi rozpoczęto w maju 1925 r. Pracami kierował inżynier Stefan Skrzywan, zdobywając fundusze i dotacje potrzebne na realizację kolejnych etapów budowy. Wykopy pod instalację wodno-kanalizacyjną wykonywano ręcznie, zatrudniając 3000 robotników. Przyjęty plan przewidywał budowę 120 kilometrów kanałów. Do wybuchu wojny wybudowano prawie 100 km oraz mechaniczną oczyszczalnię ścieków na Lublinu. W galerii prezentujemy zdjęcia pochodzące z zespołu archiwalnego: Przedsiębiorstwo Kanalizacja i Wodociągi w Łodzi 1917-1945. Autorem wystawy jest młodszy archiwista Mateusz Lisiecki.

Obraz 1 z kolekcji "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" Obraz 2 z kolekcji "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" Obraz 3 z kolekcji "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" Obraz 4 z kolekcji "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" Obraz 5 z kolekcji "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi" Obraz 6 z kolekcji "Stulecie Kanalizacji Miejskiej w Łodzi"

Mapy historyczne Rzeczpospolitej

Kolekcja składa się z kilkunastu nowych nabytków zamojskiego archiwum, wspaniałych przykładów historycznej kartografii z okresu XVII-XIX w., rozwijającej się wówczas dynamicznie w wielu krajach (zespół 510 Zbiór kartograficzny, serie 32 i 33). Mapy przedstawiają zasięg dawnej Rzeczpospolitej Polskiej bądź jej fragmentów (krain/regionów), w tym również po jej rozbiorach (kolorowe oznaczenia granic na niektórych mapach). W narożnikach lub przy bocznych krawędziach umieszczono opisy w językach ich twórców (m.in. angielskim, francuskim, łacińskim, niderlandzkim, włoskim), szczegółowe objaśnienia wraz z elementami graficznymi (np. herby, dekoracje, rysunki) i podziałkami (odpowiednik współczesnej skali liczbowej mapy). Treść map jest różnorodna, w zależności od ich tematyki, okresu opracowania czy zasięgu obszaru - zawierają m.in. granice krajów/regionów, główne drogi, siatkę geograficzną wraz z opisem na ramkach na wybranych mapach, nazwy krain/regionów, miast, sąsiednich krajów, rzek, morza. Ponadto widoczne są na nich typowe dla dawnych dzieł kartograficznych oznaczenia znakami graficznymi obiektów takich jak np. lasy (drzewa), góry, miasta/osady/zamki. Niemal na wszystkich mapach można odnaleźć zamojską twierdzę określaną także jako hetmański gród, czyli siedzibę rodu Zamoyskich, ale pod nieco innymi, różnymi nazwami ...

Obraz 1 z kolekcji "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" Obraz 2 z kolekcji "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" Obraz 3 z kolekcji "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" Obraz 4 z kolekcji "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" Obraz 5 z kolekcji "Mapy historyczne Rzeczpospolitej" Obraz 6 z kolekcji "Mapy historyczne Rzeczpospolitej"
1420-1476
Zespół: Akta miasta Nysy
Archiwum: Archiwum Państwowe w Opolu
b.d.
Zespół: Baudouin de Courtenay
Archiwum: Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie
Zespół: Zbiór fotograficzny
Archiwum: Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu
1766,15.XI
Zespół: Archiwum Laskarysów, nr zesp. 10 (R IV)
Archiwum: Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie
1618-1618
Zespół: Księgi ziemskie i grodzkie ciechanowskie
Archiwum: Archiwum Główne Akt Dawnych

Pomóż nam zidentyfikować materiały archiwalne.

Cały czas nie znamy, bądź nie jesteśmy pewni ich historii.