7 ikon pokazujących typy materiałów archiwalnych

Na Szukaj w Archiwach prezentujemy opisy i skany materiałów archiwalnych ze wszystkich archiwów państwowych oraz innych instytucji nie wchodzących w skład państwowej sieci archiwalnej.

 

Możesz tu znaleźć np. akta stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa i akt zgonu), mapy, zdjęcia, nagrania, filmy albo dokumenty techniczne. Część z nich posiada skany, które możesz swobodnie oglądać online, a część jedynie opisy.

Opisy zgromadzone w serwisie pochodzą z dwóch źródeł:

Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA), który służy do opisywania i ewidencji materiałów archiwalnych oraz bazy Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego (PRADZIAD) gromadzącej informacje o księgach metrykalnych i stanu cywilnego przechowywanych we wszystkich archiwach państwowych oraz niektórych instytucjach nie wchodzących w skład państwowej sieci archiwalnej. Baza ta nie zawiera spisu nazwisk występujących w dokumentach bądź informacji o konkretnych osobach.

Skany udostępnianie w serwisie pochodzą wyłącznie z Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA).

Jeśli do materiałów, które znalazłeś/aś w serwisie, nie ma dołączonych skanów, możesz zalogować się lub zarejestrować, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś i zamówić je do wglądu w danym archiwum korzystając z przycisku „Zobacz w archiwum”. Jeśli przycisk nie jest aktywny dla danych materiałów możesz skontaktować się bezpośrednio z archiwum, z którego pochodzą interesujące Cię materiały. W zakładce kontakt znajdziesz adresy wszystkich instytucji publikujących w serwisie. Pamiętaj, żeby podać sygnaturę interesujących Cię materiałów.