Akta komisji wyborczych do Sejmu PRL i rad narodowych z terenu woj. bydgoskiego, z wyborów przeprowadzonych w dn. 30.05.1965r.-konstrukcja archiwalna

Signatur
71/177/0
Anzahl der Serien
0
Anzahl der Scans
0

Inhalt:

POWIATOWE KOMISJE WYBORCZE 1. PKW w Aleksandrowie Kujawskim: listy kandydatów na radnych PRN i GRN z protokółami ich przyjęcia, protokóły ustalające wyniki głosowania na radnych PRN i GRN w okręgach wyborczych, protokóły głosowania w obwodach na radnych PRN i GRN (sygn. 1-3); 2. PKW w Lipnie: listy kandydatów na radnych PRN i GRN z protokółami ich przyjęcia, protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach wyborczych i obwieszczenia o wynikach wyborów do PRN i GRN, protokóły głosowania w obwodach (sygn.4-7); 3. PKW w Radziejowie: listy kandydatów na radnych PRN i GRN z protokółami ich przyjęcia, protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach na radnych PRN i GRN, protokóły głosowania w obwodach, protokóły posiedzeń PKW (sygn. 8-11); 4. PKW w Rypinie: protokóły posiedzeń PKW, listy kandydatów na radnych PRN i GRN z protokółami ich przyjęcia, protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach i obwieszczenia o wynikach wyborów do PRN, plakaty wyborcze (sygn. 12-16); 5. PKW we Włocławku: listy kandydatów na radnych PRN i GRN z protokółami ich przyjęcia, protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach na radnych PRN i GRN, obwieszczenia o wynikach wyborów do PRN, protokóły głosowania w obwodach, protokóły posiedzeń PKW, plakaty wyborcze (sygn. 17-21); MIEJSKIE KOMISJE WYBORCZE 1. Miejskie komisje wyborcze z terenu pow. aleksandrowskiego (Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Nieszawa), protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach wyborczych na radnych MRN, protokóły głosowania w obwodach (sygn. 22-24); 2. MKW w Lipnie: listy kandydatów na radnych MRN z protokółami ich przyjęcia, protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach, obwieszczenia o wynikach wyborów do MRN, protokóły głosowania w obwodach, protokóły posiedzeń MKW (sygn. 25-27); 3. MKW w Radziejowie: listy kandydatów na radnych MRN i protokóły ich przyjęcia, protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach i protokóły głosowania w obwodach na radnych MRN, protokóły posiedzeń komisji (sygn. 28-29); 4. MKW w Rypinie: protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach na radnych MRN (sygn. 30); 5. MKW z terenu pow. włocławskiego (Brześć Kujawski, Chodecz, Kowal, Lubień Kujawski, Lubraniec, Przedecz): listy kandydatów na radnych MRN z protokółami ich przyjęcia, protokóły i obwieszczenia z wyników wyborów radnych MRN, protokóły ustalające wyniki głosowania w okręgach i protokóły głosowania w obwodach (sygn. 31-39); OBWODOWE KOMISJE WYBORCZE 1. OKW z terenu pow. aleksandrowskiego: protokóły posiedzeń OKW, karty do głosowania na posłów i radnych, protokóły głosowania na posłów (sygn. 40-42); 2. OKW z terenu pow. lipnowskiego: karty do głosowania na posłów i radnych (sygn. 43); 3. OKW z terenu pow. radziejowskiego: protokóły posiedzeń OKW, karty do głosowania na posłów i radnych (sygn. 44-45); 4. OKW z terenu pow. włocławskiego: protokóły posiedzeń OKW, karty do głosowania na posłów i radnych, protokóły głosowania na posłów, plakaty wyborcze (sygn. 46-49).

Die Geschichte der Provenienzstelle:

Wybory do Sejmu PRL i rad narodowych, zgodnie z uchwałą Rady Państwa z dnia 26 II 1965 r. (Dz.U.z 1965 r., nr 10, poz. 62), przeprowadzone zostały w dniu 30 maja 1965 roku. Podstawą prawną do przeprowadzenia równocześnie wspólnych wyborów do Sejmu PRL i rad narodowych była ustawa z dnia 22 XII 1960 r. "o uzupełnieniu i zmianie niektórych przepisów prawa wyborczego" (Dz. U. z 1960 r. nr 57, poz. 323). Ustawa ustalała, że wybory te odbywają się w trybie określonym w Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL z dnia 24 X 1956 r. (Dz. U. z 1960 r. , nr 58, poz. 325) i Ordynacji wyborczej do rad narodowych z dnia 31 X 1957 r. (Dz. U. z 1960 r., nr 58, poz. 326). Ustawa z dnia 22 XII 1960 r. ustalała m. innymi, że zadania Centralnej Komisji Wyborczej, przewidziane w Ordynacji wyborczej do rad narodowych, wykonuje Państwowa Komisja Wyborcza, powołana na podstawie Ordynacji wyborczej do Sejmu, ponadto tworzy się obwody głosowania i powołuje się obwodowe komisje wyborcze wspólne dla wyborów do Sejmu i rad narodowych, te same spisy wyborców służą do wyborów do Sejmu i rad narodowych, głosowanie odbywa się równocześnie na posłów i radnych. Ordynacje te zakładały wspólną komisję wyborczą na stopniu centralnym - Państwowa Komisja Wyborcza i na stopniu najniższym - obwodowe komisje wyborcze. Oddzielne były komisje wyborcze na stopniu pośrednim, dla wyborów do rad narodowych były to terytorialne komisje wyborcze (wojewódzkie, powiatowe, miejskie), a dla wyborów do Sejmu - okręgowe komisje wyborcze. Zgodnie z art.. 12 Ordynacji wyborczej do Sejmu, Rada Państwa określała granice terytorialne okręgu wyborczego, liczbę posłów wybieranych w okręgu i siedzibę okręgowej komisji wyborczej. Na podstawie uchwały Rady Państwa z dnia 26 II 1965 r.powołana została Okręgowa Komisja Wyborcza nr 16 z siedzibą we Włocławku, która obejmowała miasto Włocławek, powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski. Powiat rypiński należał do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13 w Grudziądzu. Wojewódzkie komisje wyborcze powoływała Rada Państwa, powiatowe, miejskie i dzielnicowe komisje wyborcze powoływały rady narodowe bezpośrednio wyższego stopnia. Powiatowe komisje wyborcze, zgodnie z Ordynacją wyborczą były jednocześnie komisjami terytorialnymi dla obwodowych komisji wyborczych, w których wybierano radnych gromadzkich rad narodowych. Dla obwodowych komisji wyborczych, w których wybierano radnych do miejskiej rady narodowej miast nie stanowiących powiatu, prezydia PRN działające na danym terenie powoływały miejskie komisje wyborcze. W oparciu o wyżej wymienioną ustawę i ordynacje wyborcze do Sejmu i rad narodowych w dniu 30 maja 1965 r. przeprowadzono wybory na terenie powiatu: aleksandrowskiego, lipnowskiego, radziejowskiego, rypińskiego i włocławskiego.

Laufzeit:

1965

Klassifikation:

Name der Provenienzstelle:

Daten:

1965-1965.

Alter Name:

Name der Fremdsprache:

Sprachen:

Zugänglichkeit:

Akten insgesamt:

49

Bearbeitete Akten insgesamt:

49

Akten insgesamt ohne Verzeichnis:

0

Laufende Meter insgesamt

0.0

Bearbeitete laufende Meter insgesamt

0.3

Laufende Meter insgesamt ohne Verzeichnis

0.0

Akten insgesamt:

0

Dateien insgesamt:

0

Größe insgesamt (in MB):

0.0

Dokumente insgesamt

0

Sachen insgesamt

0

Klassen insgesamt

0

Akten insgesamt:

0.0

Gesamtzahl laufender Meter:

0.0

Extreme Daten der nicht archivierten Dokumentation:

Name Stückzahlen-Inventar Anmerkungen
Genehmigtes Findbuch Tak

Na posiedzeniu Komisji Metodycznej AP w Toruniu w dn.18 XII 2013 r.zmieniono nazwę zespołu, poprzednia brzmiała - "Akta komisji wyborczych do Sejmu PRL i rad narodowych z terenu obecnego woj.włocławskiego, z wyborów przeprowadzonych 30.05.1965 r.".