Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Łanach

Signatur
45/3272/0
Anzahl der Serien
3
Anzahl der Scans
3628

Inhalt:

kościół parafialny w Łanach - chrzty, śluby, zgony: 1800-1806, 1808-1827, 1840-1874 (7 j.a.); kościół filialny w Dziergowicach - chrzty, śluby, zgony: 1830-1874 (2 j.a.)

Die Geschichte der Provenienzstelle:

Pierwsza wzmianka o wsi Łany (Lohnau) pochodzi z 1295 roku. W dokumencie z 23 grudnia tego roku zanotowano, że książę bytomski Kazimierz oddał w dzierżawę młyn w Jawornicy niejakiemu Frenczkowi. Jednym ze świadków tego wydarzenia był sołtys Łan . Parafia w Łanach po raz pierwszy wymieniona została w wykazie świętopietrza z roku 1418 w archiprezbiteracie kozielskim. Zapisano wówczas, że kościół został powiększony . W rejestrze świętopietrza z 1447 roku parafię wyliczono również w ramach archiprezbiteratu kozielskiego . W roku 1867 Parafia Rzymskokatolicka w Łanach stanowiła siedzibę archiprezbiteratu i obejmowała następujące miejscowości: Łany, Roszowice i Płonia (Roschowitzdorf mit Plonia), Dzielnica (Dzielnitz), Roszowicki Las, Brzozowa i Olszowa (Roschowitzwald mit Bozozowa und Olschowa), Nieznaszyn (Niesnaschin), Podlesie-Przewóz (Podleś-Przewos) oraz filię Dziergowice i Solarnia (Dziergowitz mit Solarnia), gdzie stacjonował duszpasterz-lokalista . W 1886 roku miejscowość Roszowicki Las nie należała już do Parafii Rzymskokatolickiej w Łanach, ale do Polskiej Cerekwi (Polnisch Neukirch). Poza tym w skład Parafii Rzymskokatolickiej w Łanach wchodziły nadal te same miejscowości powiatu kozielskiego i dodatkowo miejscowość Błażejowice (Blazeowitz), a w miejscowości Dziergowice znajdował się kościół filialny , który należał do archiprezbiteratu łańskiego. Tabela miejscowości i odległości Rejencji Opolskiej z 1886 roku podaje niektóre miejscowości z przysiółkami: Roszowice z kolonią Płonia, folwarkami Eichhof i Kopanina oraz leśniczówką Lipowina, Nieznaszyn z folwarkiem Jabornik, zaś zamiast miejscowości Podlesie-Przewóz wymienione zostały dwie osobne nazwy – Podlesie (Podlesch) oraz Przewóz (Przewos) z folwarkiem Golaschka . W latach 1893-1987 z parafii Łany odłączały się kolejne miejscowości. W 1893 roku, istniejąca od 1798 roku lokalia Dziergowice, stanowiąca do tej pory filię parafii Łany , przekształciła się w samodzielną parafię pw. św. Anny. Parafia powstała przez wyłączenie z parafii Łany miejscowości Dziergowice i Solarnia . W 1914 roku z parafii Łany wydzielono Roszowicki Las, tworząc parafię św. Antoniego w Roszowickim Lesie . W 1987 roku wydzielono z parafii Łany miejscowości Nieznaszyn, Roszowice i Przewóz, tworząc parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nieznaszynie . Obecnie parafia w Łanach jest nadal parafią dekanalną i składa się z następujących miejscowości: Łany, Dzielnica, Podlesie oraz Roszowice-Płonia . Parafia Rzymskokatolicka w Łanach pw. św. Bartłomieja nadal istnieje.

Laufzeit:

1810-1874

Klassifikation:

Name der Provenienzstelle:

Daten:

1810-1874.

Alter Name:

Name der Fremdsprache:

Sprachen:

Zugänglichkeit:

Akten insgesamt:

9

Bearbeitete Akten insgesamt:

9

Akten insgesamt ohne Verzeichnis:

0

Laufende Meter insgesamt

0.0

Bearbeitete laufende Meter insgesamt

0.4

Laufende Meter insgesamt ohne Verzeichnis

0.0

Akten insgesamt:

0

Dateien insgesamt:

0

Größe insgesamt (in MB):

0.0

Dokumente insgesamt

0

Sachen insgesamt

0

Klassen insgesamt

0

Akten insgesamt:

0.0

Gesamtzahl laufender Meter:

0.0

Extreme Daten der nicht archivierten Dokumentation:

Name Stückzahlen-Inventar Anmerkungen
Genehmigtes Findbuch Tak

zinwentaryzowano za pomocą bazy danych IZA 6.01; zespół wydzielono z zespołu nr 138 Parafie Katolickie Śląska Opolskiego - zbiór szczątków zespołów - szczątek 138/19 Parafia Katolicka Dziergowice oraz szczątek 138/49 Parafia Katolicka Łany