Archiwum Państwowe w Poznaniu

Choose document type

Select historical period

Try another way

Advanced search Browse collections
Address:

ul. 23 Lutego 41/43

Poznań

60-967

Opening hours:

08:00 - 18:30 (monday)

08:00 - 14:00 (tuesday)

08:00 - 14:00 (wednesday)

08:00 - 18:30 (thursday)

08:00 - 14:00 (friday)

Phone number:
+48 61 852-46-01
Fax number:
+48 61 851-73-10
E-mail:
archiwum@poznan.ap.gov.pl
Website:
http://poznan.ap.gov.pl

Archiwum Państwowe w Poznaniu powstało 5 IV 1919 r., kiedy Komisariat Naczelnej Rady Ludowej wypowiedział pracę niemieckim urzędnikom Królewsko-Pruskiego Archiwum Państwowego w Poznaniu, utworzonego w okresie rozbiorów przez rząd pruski, i mianował dyrektorem tej instytucji prof. Józefa Paczkowskiego. Podstawą prawną organizacji polskiej państwowej sieci archiwalnej na terenie byłego zaboru pruskiego były: ustawa Sejmu RP z 1 VIII 1919 r. o tymczasowej organizacji zarządu byłej dzielnicy pruskiej oraz rozporządzenie Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej z 12 IV 1920 r. o organizacji archiwów państwowych byłej dzielnicy pruskiej.

Archiwum Państwowe w Poznaniu wywodzi się z tradycji i zasobu archiwum grodzkiego w Poznaniu, ulokowanego w 1783 r. przez starostę generalnego Wielkopolski, Kazimierza Raczyńskiego w odbudowanej przez niego części zamku (grodu) królewskiego i starościńskiego, nazywanej odtąd „dworem Raczyńskiego”. Archiwum to w czasach I Rzeczypospolitej przechowywało akta instytucji państwowych pierwszej instancji, obejmujących swymi kompetencjami teren powiatu i województwa poznańskiego. Podobnie własne archiwa posiadały także pozostałe grody starościńskie, z zasobem związanym z terenem ich powiatów i województw, natomiast akta sądów ziemskich prawie wszędzie przechowywane były w ratuszach miejskich.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. zostały przez zaborców zniszczone prawie wszystkie akta sądów grodzkich i ziemskich na terenie Prus Królewskich, natomiast w północnej Wielkopolsce przejęte i zamknięte zostały kancelarie i archiwa grodów inowrocławskiego, kruszwickiego, bydgoskiego, nakielskiego, kcyńskiego i wałeckiego, a po drugim rozbiorze w 1793 r. także grodów poznańskiego, kościańskiego, wschowskiego, gnieźnieńskiego, pyzdrskiego, konińskiego i kaliskiego. Akta tych grodów, wielokrotnie przewożone i lokowane w budynkach sądowych, kościelnych i poklasztornych, zostały w 1849 r. złożone w zamku byłych królów polskich i starostów generalnych w Poznaniu i oddane pod nadzór mieszczącego się tam pruskiego Sądu Powiatowego (Kreisgericht).

Dnia 8 III 1869 r. ukazało się rozporządzenie naczelnego prezesa Prowincji Poznańskiej, Karla Wilhelma Horna o utworzeniu przez rząd pruski Królewsko-Pruskiego Archiwum Państwowego w Poznaniu (Königlich-Preussisches Staatsarchiv in Posen). Archiwum to zostało ulokowanie w zabudowaniach pojezuickich, przejętych na siedzibę Naczelnego Prezydium Prowincji Poznańskiej (Oberpräsidium der Provinz Posen) i objęło przechowywane tam archiwalia, zwożone od 1816 r.  ze skasowanych klasztorów katolickich, położonych na terenie prowincji.

W 1874 r. do tego archiwum, poszerzonego o pomieszczenia w budynkach poklasztornych, zostały z dawnego zamku starościńskiego, oddanego na potrzeby Wyższego Sądu Apelacyjnego (Ober-Appellationsgericht), przeniesione akta grodzkie i ziemskie, a w 1879 r. zaczęło ono przejmować także akta miejskie i cechowe z okresu I Rzeczypospolitej.

W 1884 r. po wystawieniu nowego budynku na siedzibę Wyższego Sądu Apelacyjnego, władze pruskie przekazały dawny zamek królewski i starościński w Poznaniu na siedzibę Królewsko-Pruskiego Archiwum Państwowego.

W efekcie burzliwych starań o repolonizację urzędów i instytucji, 16 IV 1919 r. prof. Bolesław Erzepki fizycznie przejął Archiwum od ustępującego zarządu niemieckiego, usuniętego 5 IV tego roku przez Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu.

W celu objęcia opieką państwową licznych registratur władz państwowych, samorządowych i kościelnych, których akta pozostawały poza Archiwum, 2 II 1920 r. powołano Urząd Główny Archiwów Państwowych byłej Dzielnicy Pruskiej. Do jego kompetencji należało przejmowanie archiwaliów od rządu niemieckiego, delegowanie rzeczoznawców przy zawieraniu konwencji archiwalnych w sprawie dzielnicy, administracja ogólna archiwów dzielnicy, organizowanie nowych archiwów, przygotowanie i wyszkolenie urzędników, nadzór nad registraturami urzędów państwowych i opieka nad archiwami i registraturami gmin i ciał autonomicznych oraz nad archiwami prywatnymi. Urząd Główny opracował też statut własny i Archiwum Państwowego w Poznaniu i przystąpił do kompletowania personelu archiwum.

W 1922 r. po likwidacji Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej Archiwum Państwowe w Poznaniu weszło w skład polskiej państwowej sieci archiwalnej, podległej Wydziałowi Archiwów Państwowych w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie.

10 IX 1939 r. Archiwum Państwowe w Poznaniu zostało przejęte przez niemieckie władze okupacyjne i przemianowane na Archiwum Rzeszy dla Kraju Warty w Poznaniu (Reichsarchiv Wartheland in Posen). Pod koniec wojny gmach archiwalny spłonął 29 I 1945 r., wskutek czego Archiwum zostało ulokowane w pomieszczeniach byłego zamku cesarskiego (dawniej Kaiserliche Schloss) w Poznaniu. W 1947 r. na potrzeby Archiwum Państwowego przekazane zostały pomieszczenia Archiwum Miejskiego przy ul. Stawnej, a w 1951 r. po przejęciu zasobu Archiwum Miejskiego w Poznaniu, także jego magazyn przy ul. Sierocej.

Od 22 VII 1951 r. główna siedziba Archiwum Państwowego w Poznaniu mieści się w odbudowanym wówczas gmachu dawnego Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Podgląd

Number of fonds on SwA

8756

Number of files on SwA

511666

Number of scans on SwA

6363483

The size of the resource (m.b.):

10060.5

Number of monographs in the library:

22146

Warehouse area (m2):

1289.5

Shelves capacity (m.b.):

0.0

Number of continuous publications in the library:

8455

Number of places in the scientific studio:

25

The most interesting materials

angle-left "Odbudowa miasta Poznania. Wybór źródeł", t. I-II - nowa publikacja AP w Poznaniu

Archiwum Państwowe w Poznaniu ma przyjemność zaprezentować publikację pt. Odbudowa miasta Poznania. Wybór źródeł, tom I i II, opracowanych przez mgr Celinę Barszczewską, doktorantkę na Wydziale Historii UAM i mgr Julię Wesołowską, pracowniczkę naszego Archiwum.  

Wydawnictwo ukazało się pod koniec 2022 roku i jest efektem pracy nad dokumentacją wyselekcjonowaną przez prof. Stanisława Nawrockiego (1925-2000), wieloletniego pracownika Archiwum Państwowego w Poznaniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, historyka i regionalisty, szczególnie zasłużonego w swoich badaniach dla Poznania i Wielkopolski. Prof. Stanisław Nawrocki w latach osiemdziesiątych XX wieku przeprowadził szeroko zakrojoną kwerendę w aktach magistratu poznańskiego dotyczącą zagadnienia odbudowy miasta w latach 1945-1955. Planowanej przez niego monografii nie udało się jednak wydać, aż do dnia dzisiejszego.

Z inspiracji prof. Krzysztofa Stryjkowskiego, Zastępcy Dyrektora APP, który przekazał autorkom maszynopis kwerendy powstała nowa, uzupełniona i zaktualizowana wersja „Odbudowy miasta Poznania”. Oprócz materiałów wyselekcjonowanych przed kilkudziesięciu laty zawiera dokumenty, które nie weszły pierwotnie w skład kwerendy, a wśród nich takie, które zostały przekazane w późniejszych latach do APP i korespondują z tematyką i zakresem prac. Wydanie uzupełniono również o fotografie i szkice z zasobu APP, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz kolekcji udostępnianych na portalu CYRYL (Wirtualne Muzeum Historii Poznania), a także o stosowny wstęp naukowy, przypisy, indeks osób i szczegółowy spis dokumentów wraz z aktualnymi sygnaturami.

Publikacja otrzymała pozytywne recenzje naukowe. Jak zwrócił uwagę prof. Stanisław Jankowiak (UAM) „oba tomy zawierają dokumenty, które dotychczas nie były publikowane, co czyni recenzowaną publikację szczególnie ważną do badań nad dziejami Poznania”. Zdając sobie sprawę z wagi tej pozycji, jesteśmy jednocześnie zadowoleni, iż udało się dokończyć i wydać owoc pracy prof. Stanisława Nawrockiego i autorek.

Szczegółowe informacje o publikacji są dostępne w Sekretariacie Archiwum.

IMG_0842

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus