Tajna Policja Państwowa Oddział w Łodzi

Reference code
39/201/0
Number of series
0
Number of scans
0

Content:

Zachowane akta są przeważnie pozostałością czwartego oddziału. Większość to prowadzone przez gestapo dochodzenia w sprawie naruszeń okupacyjnej dyscypliny pracy oraz niedozwolonych związków krwi, ponadto sprawozdania statystyczne urzędu, wykaz urzędników i pracowników według stanu na 1.01.1941 r., ingerencje w sprawy niemieckiej listy narodowej, doniesienia w sprawach rzekomych prześladowań Niemców łódzkich latem 1939 r., informacje o nastrojach politycznych ludności polskiej w latach 1942-1944, dochodzenia w sprawie nielegalnego przekraczania getta łódzkiego, informacje o deportacji Polaków do obozów koncentracyjnych i obozu pracy na Sikawie oraz dzienniki urzędowe policji kryminalnej w Łodzi.

About the Creator:

Urząd Tajnej Policji w Łodzi powołany zarządzeniem Heinricha Himmlera z 7.11.1939 r., został rozbudowany po przeniesieniu do Łodzi siedziby rejencji. Struktura organizacyjna łódzkiego gestapo obejmowała cztery oddziały: spraw personalnych, finansowo-gospodarczy, spraw wewnętrznych okupowanego obszaru oraz poszukiwania i zwalczania przeciwnika. Ostatni oddział składał się z sześciu referatów obejmujących zagadnienia opozycji antyhitlerowskiej: zwalczania organizacji podziemnych, sabotażu, kontrwywiadu, światopoglądowy, szczególnych zleceń i prowadzący kartotekę oraz akta urzędu. W sierpniu 1944 r. nastąpiło połączenie łódzkich urzędów policji tajnej i kryminalnej. Nowy urząd przyjął nazwę Komendantury Policji Bezpieczeństwa w Łodzi (Kommandeur der Sicherheispolizei Dienstelle Litzmannstadt). Faktycznie jednak policja kryminalna zachowała autonomię. Urząd gestapo w Łodzi posiadał ekspozytury terenowe w Kaliszu, Łęczycy, Ostrowie Wielkopolskim i Sieradzu oraz komisariat graniczny w Wieluniu. W 1943 r. przejął także teren działalności zlikwidowanej palcówki w Inowrocławiu, ekspozytury we Włocławku i Koninie oraz komisariat graniczny w Kutnie. Pod jego zarządem znajdowały się: obóz dla młodocianych Polaków (Jugendverwahrlager) przy ul. Przemysłowej 72 i obóz pracy przymusowej dla dorosłych (Arbeitserziehungslager) na Sikawie, czynny od 12.03.1943 r. Jego kompetencje jako policji politycznej obejmowały między innymi: walkę z ruchem oporu, zwalczanie wszelkich wystąpień antyniemieckich, bezpośredni udział w akcji doraźnej wyniszczania społeczeństwa polskiego i żydowskiego, udział w przesiedleniach i akcji wywłaszczeniowej, interwencje w sprawach zakazanych kontaktów ludności niemieckiej z polską (a zwłaszcza "związków krwi" między Niemcami i Polakami), ingerencje w sprawy niemieckiej listy narodowej oraz zmuszanie do uległości Polaków uznanych za kwalifikujących się do zniemczenia. Zadania te realizowała we współpracy z policją kryminalną (kripo) i porządkową (schupo) oraz służbą bezpieczeństwa. [Mirosław Cygański]

Border dates:

1940-1945

Classification:

Creator's name:

Dates:

1940-1945.

Former name:

Foreign language name:

Geheime Staatspolizei Staatspolizeistelle in Litzmannstadt

Languages:

Availability:

Total archival files:

98

Total archival files processed:

98

Total archival files without records:

0

Total linear metres

1.0

Total linear metres processed

0.8

Total linear metres without records

0.0

Total archival files:

0

Total files:

0

Total size (in MB):

0.0

Total documents

0

Total cases

0

Total classes

0

Total archival files:

0.0

Total running meters :

0.0

Dates of non-archival documentation :

Name Quantity Inventory uwagi
Approved book inventory Tak

Zespół częściowo zmikrofilmowany, mikrofilm nr L12929-L12971. Pozostała część zespołu jest przechowywana w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi.