Cesarski Uniwersytet Warszawski

Reference code
72/214/0
Number of series
0
Number of scans
0

Content:

I. Kancelaria Uniwersytetu Senatu, Zarządu i Rektora II. Sekretariaty Wydziałów III. Kancelaria Inspektora /od 1908 r. Prorektora/ IV. Akta osobowe pracowników V. Akta osobowe studentów i farmaceutów VI. Osobowe: felczerów, położnych, dentystów VII. Stowarzyszenia studenckie i towarzystwa naukowe przy Uniwersytecie

About the Creator:

Dzieje Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczynają się 19 listopada 1816 roku, kiedy to działalność rozpoczął Królewski Uniwersytet Warszawski, założony z inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica za zgodą cara Aleksandra I. Uniwersytet powstał w wyniku połączenia Szkoły Prawa i Nauk Administracyjnych oraz Szkoły Lekarskiej i składał się z pięciu wydziałów: Prawa i Administracji, Lekarskiego, Filozoficznego, Teologicznego oraz Nauk i Sztuk Pięknych. Uczelnia mieściła się w Pałacu Kazimierzowskim oraz znajdujących się wokół pawilonach. W 1830 roku uniwersytet został przemianowany na Uniwersytet Królewsko-Aleksandrowski a w 1831 roku został zamknięty po masowym udziale studentów uczelni w powstaniu listopadowym. W 1857 roku otwarto Akademię Medyko-Chirurgiczną, która w 1862 roku przekształciła się w Szkołę Główną Warszawską. Działała ona jednak tylko do 1869 roku, kiedy to została zamknięta w ramach represji po powstaniu styczniowym. W jej miejsce w 1870 roku powołano rosyjskojęzyczną uczelnię pod nazwą "Cesarski Uniwersytet Warszawski", która miała stać się narzędziem rusyfikacji polskiego społeczeństwa. Językiem wykładowym został język rosyjski. Mimo wszystko wśród kilku tysięcy studentów koło 70% stanowili Polacy, z których wielu należało do organizacji patriotycznych. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1905 roku, kiedy to w wyniku walki o polski uniwersytet uczelnia zaczęła być bojkotowana przez Polaków, a udział polskich studentów spadł do 10%, dotychczasowi studenci wyjeżdżali natomiast na inne uniwersytety. Uczelnia zaczęła powoli tracić swój prestiż. Cesarski Uniwersytet przetrwał do 7 lipca 1915 roku. W 1915 roku Uniwersytet został ewakuowany do Rostowa nad Donem, jednak praca na uczelni została wznowiona jeszcze w tym samym roku przez okupacyjne władze niemieckie, tym razem już z językiem polskim jako wykładowym. Jednak z powodu wystąpień patriotycznych w 1917 roku zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim zostały czasowo zawieszone.

Border dates:

1869-1917

Classification:

instytucje nauki i oświaty

Creator's name:

Dates:

1869-1917.

Former name:

Foreign language name:

Imperatorskij Varšavskij Universytet

Languages:

rosyjski, polski

Availability:

Available in full

Total archival files:

1116

Total archival files processed:

1116

Total archival files without records:

0

Total linear metres

43.08

Total linear metres processed

43.08

Total linear metres without records

0.0

Total archival files:

0

Total files:

0

Total size (in MB):

0.0

Total documents

0

Total cases

0

Total classes

0

Total archival files:

0.0

Total running meters :

0.0

Dates of non-archival documentation :

Name Quantity Inventory uwagi
Index of persons No data
Approved book inventory No data T. 25, 26; 1116 ja (1119 opisów, w tym: sygn. 1-1117, 481a, 739a; 3 vacaty: sygn. 239, 338, 354).