Archiwum Państwowe we Wrocławiu

Dokumententyp wählen

Wählen Sie eine historische Periode

Versuchen Sie es anders 

Erweiterte Suche Sammlungen durchsuchen
Adresse:

Pomorska 2

Wrocław

50-215

öffnungszeiten:

07:30 - 15:30 (Montag)

07:30 - 15:30 (Dienstag)

07:30 - 15:30 (Mittwoch)

07:30 - 15:30 (Donnerstag)

07:30 - 15:30 (Freitag)

Telefonnummer:
+48 71 328 81 01
Faxnummer:
+48 71 328 80 45
E-Mail:
sekretariat@wroclaw.ap.gov.pl
Webseite:
https://www.wroclaw.ap.gov.pl

Archiwum Państwowe we Wrocławiu powstało na gruzach działającego w przedwojennym Wrocławiu Staatsarchiv zu Breslau. W 1811 r., w związku z sekularyzacją klasztorów śląskich, powołano do życia Archiwum Prowincji Śląskiej we Wrocławiu (Das Schlesische Provinzialarchiv), którego zadaniem było zabezpieczenie olbrzymiej liczby książek, dzieł sztuki i archiwaliów nagromadzonych przez klasztory na Dolnym i Górnym Śląsku w ciągu minionych wieków. Archiwum funkcjonowało początkowo w połączeniu z Uniwersytetem Wrocławskim, dopiero w roku 1821 zostało usamodzielnione i otrzymało prawo przejmowania wszelkich akt państwowych rozproszonych na terenie całej prowincji. W całym okresie swego istnienia (1811-1945) byłe Archiwum Państwowe we Wrocławiu zgromadziło najważniejsze akta historyczne Prowincji Śląskiej. W czasie oblężenia miasta w 1945 r. wiele z nich uległo zniszczeniu. Wraz z przejęciem w 1945 r. administracji przez władze polskie rozpoczęła się akcja ratowania archiwaliów. Ocalałe z pożogi wojennej akta gromadzono w przydzielonym przez władze miejskie budynku przy ul. Pomorskiej 2. Obecna struktura organizacyjna państwowej sieci archiwalnej na Dolnym Śląsku, ukształtowana została w latach 90-tych. Aktualnie Archiwum Państwowemu we Wrocławiu podlegają Oddziały w Bolesławcu, Jeleniej Górze, Kamieńcu Ząbkowickim i Legnicy.

            Archiwum posiada bardzo bogate zbiory m.in. dokumentów pergaminowych i papierowych, map i planów, stanowiących bogate, o dużej wartości historycznej, źródła do dziejów politycznych, kultury i gospodarki Śląska z okresu od XII wieku po czasy współczesne. Archiwum wrocławskie szczyci się jednym z najstarszych zachowanych oryginalnych dokumentów w zbiorach polskich – dokument wystawiony w 1175 r. przez księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego dla klasztoru Cystersów w Lubiążu. Bogaty zbiór akt stanu cywilnego pochodzących z 425 pruskich urzędów stanu cywilnego z terenu dawnej Rejencji Wrocławskiej stanowi doskonałe źródło dla badań genealogicznych i demograficznych. Z akt najnowszych wytworzonych po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku dużą część stanowią archiwalia powstałe w wyniku działania władz administracyjnych, wśród nich materiały z lat 1945-1950 należące do najcenniejszych powojennych źródeł w Archiwum. Uzupełnieniem źródeł administracyjnych są m.in. dokumenty partii politycznych oraz instytucji gospodarczych.

Anzahl der Bestände auf SwA

3533

Anzahl der Akten auf SwA

914786

Anzahl Scans auf SwA

2151221

Größe der Ressource (Lfm.):

17140.45

Anzahl der Monographien in der Bibliothek:

15904

Lagerfläche (m2):

3377.0

Regale Kapazität (Lfm.):

17507.0

Anzahl der fortlaufenden Publikationen in der Bibliothek:

11500

Anzahl der Plätze im wissenschaftlichen Atelier:

30

Die interessantesten Materialien

angle-left "Archiwalny Fotoplastikon" we Wrocławiu na 100-lecie Archiwów Państwowych
Narodowe Archiwum Cyfrowe we współpracy z Archiwum Państwowym we Wrocławiu przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę prezentującą unikatowe archiwalne fotografie Wrocławia z przełomu XIX i XX w. oraz lat powojennych. Zdjęcia będzie można oglądać bezpłatnie w fotoplastikonie na placu Solnym we Wrocławiu od 9 sierpnia do 4 września 2019 r. Projekt jest kontynuacją „Archiwalnego Fotoplastikonu” realizowanego w 2018 r., który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100-lecie utworzenia sieci Archiwów Państwowych. 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami, tworząc tym samym podstawy do budowy i rozwoju współczesnej sieci archiwów państwowych po 123 latach zaborów. Archiwa przechowują materiały, które są bezcennymi świadectwami historii. „To kolejny projekt NAC, dzięki któremu realizujemy jeden z celów Narodowego Archiwum Cyfrowego, czyli budowanie tożsamości wyrastającej z pamięci, a przy okazji świętujemy 100. rocznicę powstania sieci Archiwów Państwowych. Cieszymy się, że mogliśmy zaprosić do jego realizacji archiwa z innych miast i pokazać, że archiwa i nowoczesne technologii mogą iść w parze” – mówi Radosław Kałużniak, Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego. „Archiwalny Fotoplastikon” będzie dostępny dla zwiedzających we Wrocławiu na placu Solnym, od 9 sierpnia do 4 września 2019 r. Pięć stanowisk stereoskopowych pozwoli podziwiać ożywione zdjęcia w technologii 3D i 2D. Pokażemy piękne, archiwalne kadry Wrocławia i regionu z przełomu XIX i XX wieku, życie codzienne mieszkańców zmieniającej się na przestrzeni dziesięcioleci metropolii, wspaniałą architekturę i panoramy. Dodatkowo w tym roku planujemy niespodziankę - wersję cyfrową obecnych i zeszłorocznych wystaw, dostępną już niebawem on-line, za pomocą nakładki tworzącej efekt trójwymiarowości (typu: Google Cardbox).

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus