Włocławska Fabryka Cykorii "Stella" Spółka Akcyjna we Włocławku

Номер документа
71/458/0
Количество серий
0
Количество сканов
0

содержание:

Akta Włocławskiej Fabryki Cykorii „Stella” Spółka Akcyjna zachowały się w stanie szczątkowym. Jedna z dwóch jednostek to książka kontroli kotła parowego, która zawiera wpisy z lat 1912-1921 (sygn. 1). W tej jednostce znajduje się też projekt pomieszczenia fabrycznego, w którym kocioł był zainstalowany oraz projekt kotła wraz z planem sytuacyjnym fabryki z 1912r. Druga jednostka to plany suszarni cykorii istniejącej w miejscowości Józefowo powiat włocławskim (sygn. 2).

История создателя:

W 1881r. Henryk Lipski uruchomił we Włocławku przy ul. Królewieckiej fabrykę cykorii. W statystyce przemysłowej miasta podano, że była to nowa fabryka. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że Henryk Lipski odkupił fabrykę od Bera i Ludwika Lewensztejnów, którzy swoją wytwórnię cykorii prowadzili od około 1850r. Bracia Lewensztejnowie zamknęli firmę w 1877r. Na początku XX wieku (ok. 1909r.) Henryk Lipski sprzedał fabrykę Józefowi vel Izaakowi Grundlandowi. Firma działała pod nazwą Fabryka Cykorii „Stella”. Zabudowania fabryczne istnieją do dziś przy ul. Królewieckiej (dokładnie jest to róg ulic Królewieckiej i Stodólnej). Po I wojnie światowej Józef Grundland opracował statut spółki akcyjnej, który został zatwierdzony 30 XI 1922r. Celem spółki było nabycie od niego fabryki cykorii i jej dalsze prowadzenie. Formalnie spółka pod nazwą „Włocławska Fabryka Cykorii „Stella” Spółka Akcyjna we Włocławku” zaczęła działać 23 IV 1923r. W tym dniu odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. W 1936r. zmieniono nazwę spółki, która od tego momentu brzmiała „Włocławska Fabryka Surogatów Kawy i Cykorii „Stella” Spółka Akcyjna”. Na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy z dnia 26 II 1938r. siedzibę spółki przeniesiono do Warszawy. W czasie II wojny światowej firma została przejęta przez Niemców. Zarządcą był Brunon Edward Blüge. Po 1945r. przedsiębiorstwo uznano za opuszczone i je upaństwowiono.

Крайние даты:

1912-1926

классификация:

Имя создателя:

Даты:

1912-1926.

Бывшее название:

Название иноязычные:

Языки:

Наличие:

Всего архивных единиц:

2

Всего разработанных архивных единиц:

2

Всего архивных единиц без записей :

0

Всего текущих материалов

0.0

Ogółem opracowanych materiałów bieżących

0.0

Всего разработанных текущих материалов

0.0

Всего архивных единиц:

0

ogolem.plikow:

0

ogolem.rozmiar:

0.0

ogolem.dokumentow

0

ogolem.spraw

0

ogolem.klas

0

Всего архивных единиц:

0.0

Всего погонных метров:

0.0

Крайние даты неархивной документации:

Имя Казначейский инвентарь uwagi
книжный инвентарь утвержденный Tak

Zespół opracowany metodą tradycyjną wraz z informacją przyjętą przez Komisję Metodyczną Archiwum Państwowego w Toruniu w dniu 25.04.2006 r.