Materiały różne dotyczące Powstania Styczniowego z rosyjskich kancelarii cywilnych

Sygnatura
1/243/0
Liczba serii
2
Liczba skanów
795

Zawartość:

W zespole: poszyt akt Gubernatora Cywilnego Augustowskiego z raportami podległych mu urzędów o ruchach powstańców w okresie od czerwca 1863 do sierpnia 1865; monit skierowany do gubernatora przez Zarząd Wojennego Naczelnika Oddziału Augustowskiego z powodu niewykonywania przez niego zarządzeń represyjnych w stosunku do powstańców (z marca 1864), jeden poszyt korespondencji Wydziału Policji Naczelnika Powiatu Stopnickiego dotyczący powstańców z okresu: II 1863 - III 1865. Do zbioru dołączono ponadto: pismo dot. kandydata na urząd bpa kieleckiego (1860 r.), pismo parafian wszystkich diecezji w Królestwie Polskim skierowane do arcybpa warsazwskiego Antoniego Melchiora Fijałkowskiego z wyrażeniami uczuć patriotycznych (1861 r.), list arcybiskupa warszawskiego Alojzego Felińskiego, w którym oznajmia podległemu duchowieństwu o swym wyjeździe do Petersburga i ustanowieniu zastępcy (3 VI 1863 r.).

Dzieje twórcy:

Aktotwórcami materiałów w zespole są: Kancelaria Gubernatora Cywilnego Augustowskiego i Urząd Naczelnika Cywilnego powiatu stopnickiego. Zakres kompetencji cywilnego gubernatora w Królestwie Polskim był szeroki i obejmował wszystkie dziedziny życia w guberni. Stał on na czele rządu gubernialnego, na jego ręce składano sprawozdania z działalności poszczególnych wydziałów rzadu. Urząd naczelnika powiatu został wprowadzony w 1842 r.; był on wykonawcą władzy gubernatora na terenie powiatu. Funkcję gubernatora cywilnego augustowskiego w okresie, z którego pochodzą zachowane akta sprawował Józef Korytkowski a radomskiego, któremu podlegał naczelnik powiatu stopnickiego kolejno: Aleksander hr. Ostrowski (jako pelniący obowiązki), Wincenty Piątkowski i Konstanty Fanshawe. Gubernia augustowska została zlikwidowana na mocy ustawy o reorganizacji urzędów gubernialnych z 31 XII 1866 r. W jej miejsce utworzono gubernię suwalską, kraj podzielono na 10 guberni - w tym zachowana radomska.

Daty skrajne:

1863-1865

Klasyfikacja:

zbiory i kolekcje

Nazwa twórcy:

Daty:

1863-1865.

Nazwa dawna:

Zbiór szczątków akt administracji cywilnej dotyczących powstania styczniowego

Nazwa obcojęzyczna:

Języki:

rosyjski, polski

Dostępność:

Udostępniany w całości

Ogółem jednostek archiwalnych:

3

Ogółem opracowanych jednostek archiwalnych:

3

Ogółem jednostek archiwalnych bez ewidencji:

0

Ogółem metrów bieżących

0.1

Ogółem opracowanych metrów bieżących

0.1

Ogółem metrów bieżących bez ewidencji

0.0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0

Ogółem plików :

0

Ogółem rozmiar (w MB):

0.0

Ogółem dokumentów

0

Ogółem spraw

0

Ogółem klas

0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0.0

Ogółem metrów bieżących:

0.0

Daty skrajne dokumentacji niearchiwalnej:

Nazwa Inwentarz skarbowy Uwagi
inwentarz książkowy zatwierdzony Tak inwentarz ze wstępem

stan zachowania zespołu - szczątkowy, poprzednie karty sporzadziły: w 1969 r. F. Ramotowska, w 1999 r. D. Lewandowska, w 2006 r. A. Nowak