Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Łosiowie

Sygnatura
45/3275/0
Liczba serii
1
Liczba skanów
943

Zawartość:

chrzty, śluby, zgony 1849-1874 (akta dotyczą kościoła parafialnego w Łosiowie oraz kościołów filialnych w Różynie i Buszycach (1 j.a.)

Dzieje twórcy:

Jedne z najwcześniejszych utrwalonych wzmianek o Łosiowie (Lossen) pochodzą z dokumentu z 1238 roku, w którym wymieniony został wśród dóbr zakonu joannitów . Parafia Rzymskokatolicka w Łosiowie została erygowana w XIII w . W roku 1867 parafia ta należała do archiprezbiteratu w Bolesławcu i obejmowała następujące miejscowości: Łosiów, Olszanka (Alzenau), Buszyce (Buchitz), Strzelniki (Jägerndorf), Jasiona (Jeschen), Janów (Johnsdorf), Kopanie (Koppen), Zawadno (Lichten), Pogorzela (Pogarell), Prędocin (Pramsen), Różyna (Rosenthal), Kruszyna (Schönau), Zwanowice (Schwanowitz) oraz Leśniczówka (Waldvorwerk). W miejscowości Buszyce znajdował się kościół filialny, zaś kościół w Różynie oznaczony był jako „mater adiuncta” . W roku 1934 skład miejscowości wchodzących do Parafii Rzymskokatolickiej w Łosiowie się nie zmienił . W 1957 roku erygowano Parafię Rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli, która objęła miejscowości Pogorzela, Olszanka i Krzyżowice . W 1965 roku erygowano Parafię Rzymskokatolicką pw. Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie, która objęła miejscowości: Kruszyna, Kopanie, Prędocin oraz Zwanowice . Obecnie Parafia Rzymskokatolicka w Łosiowie należy do Archidiecezji Wrocławskiej dekanatu Brzeg - południe i obejmuje następujące miejscowości: Łosiów, Janów, Jasiona, Różyna oraz Strzelniki. Parafia posiada kościoły filialne w Różynie pw. św. Mikołaja oraz Strzelnikach pw. św. Antoniego. Miejscowości Buszyce, Kantorowice, Leśniczówka i Nowa Wieś Mała przynależą do parafii w Lewinie Brzeskim . Należąca do Archidiecezji Wrocławskiej Parafia Rzymskokatolicka w Łosiowie pw. św. Jana Chrzciciela nadal działa .

Daty skrajne:

1849-1874

Klasyfikacja:

Nazwa twórcy:

Daty:

1849-1874.

Nazwa dawna:

Nazwa obcojęzyczna:

Języki:

Dostępność:

Ogółem jednostek archiwalnych:

1

Ogółem opracowanych jednostek archiwalnych:

1

Ogółem jednostek archiwalnych bez ewidencji:

0

Ogółem metrów bieżących

0.0

Ogółem opracowanych metrów bieżących

0.1

Ogółem metrów bieżących bez ewidencji

0.0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0

Ogółem plików :

0

Ogółem rozmiar (w MB):

0.0

Ogółem dokumentów

0

Ogółem spraw

0

Ogółem klas

0

Ogółem jednostek archiwalnych:

0.0

Ogółem metrów bieżących:

0.0

Daty skrajne dokumentacji niearchiwalnej:

Nazwa Inwentarz skarbowy Uwagi
inwentarz książkowy zatwierdzony Tak

zinwentaryzowano za pomocą bazy danych IZA 6.01; zespół wydzielono z zespołu nr 138 Parafie Katolickie Śląska Opolskiego - zbiór szczątków zespołów - szczątek 138/119 Parafia Katolicka Łosiów