Zbiór fotografii dotyczących 6 Dywizjonu Artylerii Konnej w Stanisławowie

Signatur
3/60/0
Anzahl der Serien
0
Anzahl der Scans
27

Inhalt:

Zbiór fotografii dotyczy pojedynczej jednostki wojskowej. Połowę objętości zbioru stanowią zdjęcia ćwiczeń konnych, głównie skoków przez przeszkody. W tle wielu zdjęć widać budynki koszar lub stajni. Jedno ze zdjęć przedstawia grupę chłopców w mundurach i czapkach maciejówkach. Ponadto zbiór zawiera pozowane zdjęcia żołnierzy i oficerów dywizjonu, ćwiczenia piechoty, zdjęcia wykonane w czasie wolnym od ćwiczeń oraz dwie fotografie portretowe Witolda Lis-Olszewskiego, porucznika dywizjonu. Służbę w tym dywizjonie potwierdza pamiętnik jego siostry Heleny Olszewskiej-Pazyrzyny [Helena Olszewska-Pazyrzyna, Mój lwowski mikrokosmos, cz. 2, w: „Rocznik lwowski”, 1999, s. 132]. Prawdopodobne miejsca wykonania zdjęć to: 1) Wólka we Lwowie: Dywizjon stacjonował tam po opuszczeniu linii demarkacyjnej z wojskami bolszewickimi, lata 1921 do 1924. 2) Stanisławów: Dywizjon został przeniesiony do Stanisławowa na początku czerwca 1924 r. Część budynków znajdowała się przy ul. Zosina Wola. Koszary tam były w fatalnym stanie i wymagały generalnego remontu, trwającego aż do końca 1927 r. 3) Rogoźnik – wg podpisu na jednym ze zdjęć, lokalizacja nieznana. Poniższe zakresy sygnatur w zespole odpowiadają następującym tematom: Sygn. 1 - Portrety oficera dywizjonu; Sygn. 2 - Porucznik Witold Lis-Olszewski; Sygn. 3, 4 - Oficer pozujący na koniu; Sygn. 5, 6 - Żołnierze na koniach; Sygn. 7 - Oddział ułanów; Sygn. 8 - Żołnierze przy kopcu siana; Sygn. 9 - Żołnierze opierający się na ciupagach; Sygn. 10 - Ćwiczenia konne za skokami przez przeszkody; Sygn. 11 - Ćwiczenia piechoty; Sygn. 12 - Grupa chłopców nad jeziorem.

Die Geschichte der Provenienzstelle:

Nie jest znany autor fotografii w zbiorze. 6 Dywizjon Artylerii Konnej im. gen. Romana Sołtyka (6 DAK) został utworzony 6 grudnia 1919 r. W jego skład wchodziły 3 baterie formowane w różnym miejscu i czasie, które początkowo walczyły oddzielnie w wojnie z bolszewikami a następnie połączyły się z dowództwem i oddziałem sztabowym dywizjonu na jesieni 1920 r. W latach 1921-1924 dywizjon stacjonował w Wólce we Lwowie, a od początku czerwca 1924 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk na Ukrainie). Przez krótki okres w 1921 r. dywizjon był włączony do 2 pułku artylerii konnej, a po jego rozformowaniu został przydzielony do 6 Brygady Jazdy, która do 1939 r. kilkakrotnie zmieniała nazwę (od 1923 r. – 6 Brygada Kawalerii, od 1924 r. – 6 Samodzielna Brygada Kawalerii, od 1929 r. – Brygada Kawalerii „Stanisławów”, od 1937 r. – Podolska Brygada Kawalerii). W czasie kampanii wrześniowej Podolska BK była włączona do Armii Poznań. Oddziały Brygady walczyły w bitwie nad Bzurą, następnie w obronie Warszawy do jej kapitulacji [Piotr Zarzycki, 6 dywizjon artylerii konnej im. gen. Romana Sołtyka, Pruszków 1996, s. 3-8, 11, 24].

Laufzeit:

1920-1939

Klassifikation:

zbiory i kolekcje

Name der Provenienzstelle:

Daten:

1920-1939.

Alter Name:

Name der Fremdsprache:

Sprachen:

polski

Zugänglichkeit:

Vollständig geteilt

Akten insgesamt:

12

Bearbeitete Akten insgesamt:

12

Akten insgesamt ohne Verzeichnis:

0

Laufende Meter insgesamt

0.38

Bearbeitete laufende Meter insgesamt

0.38

Laufende Meter insgesamt ohne Verzeichnis

0.0

Akten insgesamt:

0

Dateien insgesamt:

0

Größe insgesamt (in MB):

0.0

Dokumente insgesamt

0

Sachen insgesamt

0

Klassen insgesamt

0

Akten insgesamt:

0.0

Gesamtzahl laufender Meter:

0.0

Extreme Daten der nicht archivierten Dokumentation:

Name Stückzahlen-Inventar Anmerkungen
elektronisches Archivinventar genehmigt Keine Daten
Sachregister Keine Daten
Geografisches Register Keine Daten
Personenregister Keine Daten

Zbiór składa się z 25 negatywów na szkle o rozmiarze 90x120 mm oraz 4 odbitek fotograficznych o różnych formatach. Dwie odbitki fotograficzne odpowiadają negatywom, dwie pozostałe (portrety Witolda Lis-Olszewskiego) nie mają negatywowych odpowiedników.