Kolekcja archiwaliów Europejskiego Centrum Solidarności dołączyła do serwisu SwA! - Kolekcja archiwaliów Europejskiego Centrum Solidarności dołączyła do serwisu SwA! - Aktualności
Na portalu Szukaj w Archiwach udostępniono nowe skany materiałów archiwalnych pochodzących z zasobu Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) – instytucji, która w ubiegłym roku dołączyła do grona publikujących w naszym serwisie. To wyjątkowa okazja by zapoznać się z dokumentami, które ukazują historię ruchu Solidarności oraz przemian społecznych i politycznych w Polsce.
Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesna instytucja, która nieustannie pracuje nad digitalizacją i udostępnianiem swoich zasobów, aby przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców dziedzictwo Solidarności oraz idee związane z walką o wolność i prawa człowieka. Wśród bezcennych archiwaliów znajdujących się w zasobie Centrum, znajdują się zarówno: pamiątki historyczne, dzieła sztuki, fotografie, jak również nagrania audiowizualne. Wszystkie te różnorodne materiały dotyczą działalności antykomunistycznej na całym świecie oraz są świadectwem dziedzictwa kulturowego Stoczni Gdańskiej.
W naszym serwisie już teraz możecie zapoznać się z tymi wyjątkowymi skanami zawartymi w 11 zespołach archiwalnych. W sumie to ponad 1000 wyjątkowych i różnorodnych kopii cyfrowych. Wśród nich znajdują się m.in. niezależne wydawnictwa z lat 1976-1990, publikowane przez organizacje opozycyjne takie jak NSZZ „Solidarność” czy Konfederacja Polski Niepodległej.
Unikatowe archiwalia Europejskiego Centrum Solidarności, to również fotografie polskiego fotografa i fotoreportera, członka i byłego prezesa Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Fotografików – Janusza Bałandy Rydzywskiego (1931-2014). Ukazują one m.in. przełomowe dla ruchu Solidarności momenty, tj. I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność w 1981 roku, strajki i demonstracje opozycyjne w latach 1981-1988 czy wybory czerwcowe w 1989 roku.
Wśród wspomnianych niezwykłych materiałów dostępnych na naszym portalu, nie brakuje także bogatych kolekcji grafik autorów tj. Andrzej Popiel, Lech Sobocki, Jacek Krzysztof Zieliński, Zygmunt Januszewski, Anna Mizeracka czy Jacek Fedorowicz. W swoich pracach wspomniani artyści próbują przedstawić trudne realia życia w okresie PRL, pod komunistycznym reżimem. Z pewnością wyróżniają się wśród nich błyskotliwe satyry sytuacji społeczno-politycznej w Polsce w latach 80. XX wieku, autorstwa Jacka Fedorowicza.
Materiały związane z pocztą internowanych pochodzące z ośrodków odosobnienia i zakładów karnych w różnych miastach Polski, tj. stemple, znaczki oraz karty, również odnajdziecie w zasobie wspomnianej instytucji.
Odwiedźcie już dziś Szukaj w Archiwach i zgłębiając fascynujący zasób Europejskiego Centrum Solidarności, odkryjcie niezwykłe historie, które ukształtowały współczesną Polskę i Europę.