Archiwum Polskiej Misji Katolickiej we Francji

Choose document type

Select historical period

Try another way

Advanced search Browse collections
Address:

Saint-Honoré 263 bis

Paryż

Opening hours:

-0:01 - -0:01 (monday)

-0:01 - -0:01 (tuesday)

-0:01 - -0:01 (wednesday)

-0:01 - -0:01 (thursday)

-0:01 - -0:01 (friday)

Phone number:
+33 155 35 32 23
Fax number:
E-mail:
pmk.france@gmail.com
Website:
http://www.mission-catholique-polonaise.net

Historia najstarszej w świecie Polskiej Misji Katolickiej rozpoczyna się w Paryżu na przełomie wieku XVIII i XIX, jednym z jej założycieli był Adam Mickiewicz. Misja służyła polskim emigrantom, dla których stanowiła możliwość uczestnictwa w życiu liturgicznym oraz kontaktu z rodakami i krzewienia kultury polskiej. Dziś PMK we Francji to 71 ośrodków polskiego duszpasterstwa oraz 146 punktów, gdzie celebrowana jest Msza św. w języku polskim. W naszej Misji posługuje 108 księży – 43 księży pracujących w duszpasterstwie polskim, 22 księży pracujących w duszpasterstwie francuskim oraz 43 księży pracujących w duszpasterstwie polsko-francuskim.

Do głównych zadań PMK należy m.in. organizacja duszpasterstwa Polaków we Francji, katechizacja oraz ewangelizacja, a także podtrzymywanie kultury i tożsamości polskiej. Przy niektórych parafiach działają oddziały polskich szkół, funkcjonują również ruchy i wspólnoty katolickie. Szczególna oferta duszpastersko-edukacyjna kierowana jest do młodzieży. Misja niesie też różnorodną pomoc osobom, które jej potrzebują.

Misja prowadzi Seminarium Polskie w Paryżu w Issy-Les-Moulineaux, w którym mieszkają m.in. księża przebywający na stypendiach naukowych, znajduje się tam również biblioteka i archiwum, istnieje możliwość wynajmu pokoi.

Do PMK należą domy wypoczynkowo-rekolekcyjne: Polski Dom Pielgrzyma w Lourdes, Dom w La Ferte Sous Jouarre w rejonie paryskim, Dom św. Jacka na Korsyce, Villa La Vistule w Dinard. Misja administruje także Domem Kombatanta przy 20 Rue Legendre w Paryżu. Przy PMK działają portal informacyjno-społecznościowy PolskiFR (polskifr.fr) oraz wydawany od 1959 r. Głos Katolicki. Ponadto Misja prowadzi swoje profile na Twitterze i Facebooku - @misjafrancja.

 

The size of the resource (m.b.):

0.0

Number of monographs in the library:

0

Warehouse area (m2):

0.0

Shelves capacity (m.b.):

0.0

Number of continuous publications in the library:

0

Number of places in the scientific studio:

0

The most interesting materials

There are no recommended collections