angle-left Nowości SwA - luty 2025
13.03.2025

Luty przyniósł kolejną porcję zdigitalizowanych archiwaliów, z którymi już teraz możecie zapoznać się w naszym serwisie. Wśród nowości znalazły się dokumenty urzędowe, materiały kartograficzne, fotografie, archiwalia prasowe oraz związane z edukacją. W sumie udostępniono prawie 5500 jednostek archiwalnych!

Z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych pochodzą skany z zespołu o nazwie „Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych” (1815-1867), zawierające akta Wydziału Administracji Ogólnej, dokumenty z Sekcji Administracyjno-Policyjnej oraz Sekcji Miast. Dodatkowo udostępniono materiały ze „Zbioru Kartograficznego” oraz „Archiwum Warszawskiego Radziwiłłów” (XVI-XX w.), obejmujące dokumenty rodowe i majątkowe tej znamienitej rodziny.

Serwis został również wzbogacony o nowe skany fotografii z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego, pochodzące z zespołu „Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa” (1939–1945) – niemieckiego wydawnictwa prasowego działającego w czasie II wojny światowej na terenach Generalnego Gubernatorstwa.

Z Archiwum Państwowego w Lublinie udostępniono materiały z „Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca” (1589-1944), prezentujące bogate dziedzictwo jednej z najważniejszych ordynacji magnackich w Polsce.

Fotografie ze „Spuścizny Andrzeja Ryfczyńskiego”, dokumentujące życie codzienne i krajobrazy Świnoujścia oraz Międzyzdrojów, to nowości pochodzące z Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Zasoby Archiwum Państwowego w Warszawie dostępne w naszym serwisie, wzbogaciły się o skany dokumentacji Biura Odbudowy Stolicy (1945-1951), instytucji, która odegrała kluczową rolę w powojennej rekonstrukcji Warszawy. W zbiorze znajdziecie plany, raporty i szkice obrazujące odbudowę miasta z ruin.

Pierwsze skany w nowych zespołach obejmują m.in. „Zbiór dokumentów pergaminowych i papierowych” (XVII-XIX w.) Archiwum Państwowego w Białymstoku, zawierający cenne akta lokacyjne i królewskie przywileje.

Archiwum Narodowe w Krakowie udostępniło materiały ze „Zbioru fotograficznego” (XIX-XXI w.), obejmującego fotografie związane z historią miasta oraz „Archiwum Planów Budownictwa Miejskiego w Krakowie” (XIX-XX w.), dokumentujące rozwój urbanistyczny miasta.

Z kolei w zasobach Archiwum Państwowego w Łodzi Oddział w Sieradzu dostępne są teraz skany akt „Inspektoratu Szkolnego Obwodu Łaskiego w Łasku” (1906-1943), zawierające dokumentację organizacji szkolnictwa w tym okresie.

Dodatkowo, z wielu archiwów w całej Polsce udostępniono nowe kopie cyfrowe akt stanu cywilnego, pochodzące m.in. z Archiwum Państwowego w Białymstoku, Częstochowie, Kaliszu, Lublinie, Płocku, Opolu, Przemyślu oraz Szczecinie.

Zachęcamy do odkrywania nowych materiałów w serwisie Szukaj w Archiwach. Pełne zestawienie nowości znajdziecie TUTAJ.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus