angle-left Nowości SwA - czerwiec 2025
04.07.2025

Czerwiec przyniósł kolejną fascynującą porcję cyfrowych zasobów do serwisu Szukaj w Archiwach. Dzięki zaangażowaniu archiwistów z całej Polski, udostępniono setki tysięcy skanów unikalnych dokumentów – od średniowiecznych pergaminów, przez akta administracyjne i mapy, aż po bogatą dokumentację fotograficzną oraz akta stanu cywilnego.

Na szczególną uwagę zasługują nowe skany z Archiwum Głównego Akt Dawnych, obejmujące m.in. unikatowy Zbiór Popielów – zespół zawierający m.in. korespondencję dyplomatyczną króla Stanisława Augusta oraz dokumenty dotyczące stosunków z Rosją, Prusami i Kurlandią. Wśród nowych kopii cyfrowych z tego zbioru uwagę przykuwa m.in. korespondencja Henniga z Gdańska.

Z tego samego archiwum pochodzą również Militaria z czasów epoki napoleońskiej – raporty, rozkazy, korespondencja wojskowa oraz dokumenty dotyczące finansów armii i funkcjonowania pułków, które rzucają nowe światło na dzieje Księstwa Warszawskiego i kampanii napoleońskich.

Miłośnicy historii Śląska z pewnością docenią zeskanowane mapy ze Zbioru Kartograficznego Archiwum Państwowego w Katowicach do roku 1945, obejmujące m.in. obszary eksploatacji rud w rejonie Tarnowskich Gór i Królewskiej Huty, a także mapy sytuacyjne z nazwiskami właścicieli działek.

Z kolei w Archiwum Państwowym w Lublinie zeskanowano materiały z Urzędu Gubernialnego Lubelskiego do Spraw Włościańskich – bezcenne źródło do badań nad uwłaszczeniem chłopów i rozwojem samorządu wiejskiego w drugiej połowie XIX wieku.

Nowe skany z Archiwum Państwowego w Opolu obejmują niezwykle cenne Akta miasta Opola, w tym dokumenty z XVI i XVII wieku – nadania cesarskie, przywileje cechowe oraz fragmenty z nieznanego mszału romańskiego z około 1400 roku.

Z Archiwum Państwowego w Poznaniu trafiły do serwisu materiały z zespołu Majątek Jarocin – Radolińscy, ukazujące zarówno życie codzienne rodziny, jak i jej działalność społeczną i polityczną. Zespół ten stanowi znakomite źródło do badań nad historią ziemiaństwa.

Z kolei nowe kopie cyfrowe z zespołu o nazwie Biuro Odbudowy Stolicy Archiwum Państwowego w Warszawie, to gratka dla badaczy urbanistyki – zawiera m.in. dokumentację budowy szkół, domów mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej, takich jak składy i punkty zaopatrzenia.

Z Archiwum Państwowego we Wrocławiu trafiły do serwisu nowe materiały z zespołu Rejencji Wrocławskiej – głównie projekty budowlane i plany rozbudowy zakładów karnych w Oławie i Wołowie. Dokumenty te pokazują administracyjny rozwój Śląska w XIX i XX wieku.

Warto również wspomnieć o nowych materiałach kartograficznych z Archiwum Państwowego w Zamościu, takich jak rzut aksonometryczny miasta Zadar, czy plany geodezyjne Zamościa z lat 20. XX wieku, a także cenne mapy historyczne Polski i Śląska z XVII wieku.

Tradycyjnie nie zabrakło także nowych kopii akt stanu cywilnego – w czerwcu do serwisu trafiły materiały z archiwów w: Białymstoku Oddział w Łomży, Gdańsku, Kaliszu, Lublinie, Olsztynie, Radomiu, Siedlcach, Suwałkach, Szczecinie, Wrocławiu (Oddziały w Jeleniej Górze i Legnicy), Zamościu, Zielonej Górze oraz z Archiwum Głównego Akt Dawnych.

To tylko wybrane spośród tysięcy nowych materiałów, które w czerwcu zasiliły serwis Szukaj w Archiwach. Z pełnym zestawieniem nowości można zapoznać się TUTAJ.

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus