Nowości SwA - marzec 2025 - Nowości SwA - marzec 2025 - Aktualności
W marcu serwis Szukaj w Archiwach wzbogacił się o blisko 1,3 miliona nowych skanów, pochodzących z różnych instytucji archiwalnych w Polsce. Nowe kopie cyfrowe obejmują szeroki zakres materiałów, które zainteresują zarówno badaczy historii administracyjnej, jak i tych poszukujących źródeł do badań genealogicznych czy kulturowych.
Wśród nowo dodanych materiałów znajdują się dokumenty z Archiwum Głównego Akt Dawnych, ze zbioru „Archiwum Gospodarcze Wilanowskie”, w tym akta administracyjno-gospodarcze związane z latyfundium wilanowskiego. Zbiory stanowiące zawartość wspomnianego zespołu sięgają czasów Stanisława Kostki Potockiego i jego następcy, Ksawerego Branickiego i obejmują nie tylko dokumenty dotyczące ziem mazowieckich, ale także nieruchomości w Petersburgu oraz na Ukrainie. Nowe skany pojawiły się także z „Zbiorze Kartograficznym” wspomnianego archiwum. Zawartość zespołu to zbiór map, planów oraz atlasów z okresu od XVI do XX wieku.
W serwisie znalazły się również nowe dokumenty z Archiwum Akt Nowych, w tym akta z zespołu „Prezydium Rady Ministrów w Warszawie”. W zbiorze znajdują się materiały dotyczące sytuacji wewnętrznej i polityki zagranicznej Polski w latach 1917-1939, w tym protokoły posiedzeń Rady Ministrów oraz Rady Obrony Państwa.
Dodatkowo, do serwisu trafiły kopie cyfrowe z „Archiwum Ignacego Jana Paderewskiego”. Są to m.in. dokumenty związane z działalnością polityczną Paderewskiego, jego majątkiem oraz wydatkami na cele narodowe. W archiwum znajdują się także fotografie Paderewskiego, jego rodziny oraz różnych osobistości czy zdjęcia krajobrazowe.
Z Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Raciborzu udostępniono akta dotyczące Miasta Raciborza. Nowo dodane materiały to skany dokumentów administracyjnych z okresu od I połowy XIX do połowy XX wieku. Akta te stanowią ważne źródło do badań nad historią miasta, które przez wiele lat pełniło funkcję administracyjną na Śląsku.
Warto również wspomnieć o kolejnych dokumentach z Rządu Gubernialnego Piotrkowskiego z Archiwum Państwowego w Łodzi. Zbiory te zawierają materiały administracyjne z końca XIX wieku, które dotyczą funkcjonowania administracji gubernialnej w Królestwie Polskim pod władzą rosyjską.
Z kolei nowe skany ze „Zbioru plakatów i afiszy” z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze to unikalny zbiór materiałów archiwalnych, który dokumentuje wydarzenia kulturalne w regionie Lubuskim w latach 1946-2000. W zespole tym znajdują się plakaty związane z festiwalami, koncertami, a także z propagandą PRL, w tym antyopozycyjną.
Z kolei Fundacja Arton udostępniła kopie cyfrowe z „Archiwum Hanny Orzechowskiej”, „Archiwum Andrzeja Dudka-Dürera”, „Archiwum Janiny Węgrzynowskiej” oraz „Archiwum Anny i Krystiana Jarnuszkiewiczów”.
Na koniec warto również wspomnieć, o kolejnych aktach stanu cywilnego pochodzących z archiwów państwowych z różnych części Polski, w tym z Białegostoku, Częstochowy, Łodzi, Płocka, Poznania, Radomia, Szczecina oraz Zielonej Góry. Akta te obejmują urodzenia, małżeństwa i zgony z różnych okresów, stanowiąc nieocenione źródło dla osób prowadzących badania genealogiczne.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym spisem nowo dodanych materiałów, który dostępny jest TUTAJ. To doskonała okazja, by sięgnąć po unikalne dokumenty, które stanowią część naszej wspólnej historii.