angle-left Nowości SwA - styczeń 2025
12.02.2025

Styczeń przyniósł kolejne fascynujące skany materiałów archiwalnych, które wzbogaciły zasoby serwisu Szukaj w Archiwach. W sumie to ponad 800 tys. kopii cyfrowych archiwaliów. Wśród nich znajdują się unikalne dokumenty, mapy, fotografie i akta, które z pewnością zainteresują badaczy historii, genealogów i pasjonatów przeszłości.

 

Dzięki zasobom Archiwum Głównego Akt Dawnych do serwisu trafiły nowe skany "Ksiąg grodzkich zakroczymskich", zawierających wpisy sądowe, królewskie oblaty oraz materiały dotyczące staropolskiego parlamentaryzmu.

 

Z tego samego archiwum udostępniona została również korespondencja z zespołu "Archiwum Potockich z Łańcuta", obejmująca dokumenty rodzinno-majątkowe Potockich, spadkobierców dóbr łańcuckich, leżajskich i łąckich.

 

Z kolei miłośnicy kartografii mogą zapoznać się z nowymi skanami "Zbioru Kartograficznego". W skład tej kolekcji wchodzą m.in. mapy ziem zaborów pruskiego i austriackiego sporządzone w latach 1802-1803 oraz 1799 r., a także XIX-wieczne mapy Królestwa Polskiego.

 

Zasób serwisu powiększył się także o nowe skany "Akt Miasta Gdańska", przekazane przez Archiwum Państwowe w Gdańsku. Obejmują one dokumentację urzędów miejskich oraz archiwalia dotyczące administracji miasta w różnych okresach historycznych.

 

Nowe skany z Archiwum Państwowego w Katowicach to akta Biura Sejmu Śląskiego z pierwszej kadencji (1922-1929). Instytucja ta sprawowała władzę ustawodawczą w zakresie autonomii województwa śląskiego, decydując o sprawach administracyjnych, szkolnictwie, finansach, policji oraz organizacji samorządu.

 

Materiały z Archiwum Państwowego w Lublinie to XVIII-wieczne "Księgi ziemskie chełmskie", dokumentujące działalność sądu ziemskiego chełmskiego. W zbiorze znajdują się zapisy inskrypcyjne, wyroki sądowe oraz relacje z postępowań.

 

Z Archiwum Państwowego w Łodzi Oddział w Sieradzu pochodzą "Akta Miasta Wielunia", w tym księgi ludności stałej z ostatnich dekad XIX i pierwszych dekad XX wieku, które stanowią cenne źródło do badań genealogicznych.

 

Zasób serwisu wzbogacił się także o kolejne dokumenty "Akt Miasta Opola", udostępnione przez Archiwum Państwowe w Opolu. Zawartość zespołu obejmuje nadania i potwierdzenia przywilejów, transakcje kupna-sprzedaży, umowy, nadanie statutów oraz księgi miejskie.

 

Nowo udostępnione skany z Archiwum Państwowego w Przemyślu to akta rodziny Dolańskich z Grębowa. Dokumenty osobiste tej rodziny pochodzą z lat 1896-1944 i ukazują historię jednego z mniej znanych rodów szlacheckich.

 

Zasób wzbogacił się również o skany ze zbioru "Rękopisy i Spuścizny", obejmującego spuścizny osób odgrywających ważną rolę w dziejach Pomorza. Materiały te zawierają rękopisy, maszynopisy i druki z zasobu Pomorskiego Towarzystwa Historyczno-Archeologicznego. Te niezwykłe skany zostały przekazane przez Archiwum Państwowe w Szczecinie.

 

Z kolei Europejskie Centrum Solidarności udostępniło skany "Uncensored Poland News Bulletin", anglojęzycznego biuletynu informującego o wydarzeniach w PRL w latach 1980-1992. Dokumenty te dostarczają nieocenzurowanych informacji o polityce i społeczeństwie w tamtym okresie.

 

Na koniec warto wspomnieć o nowościach w zakresie akt stanu cywilnego, które pochodzą z licznych archiwów państwowych w całej Polsce. Dokumenty te stanowią bezcenne źródło do badań genealogicznych i historycznych.

 

Pełen spis styczniowych nowości na Szukaj w Archiwach dostępny jest TUTAJ. Zapraszamy do odkrywania tych unikatowych materiałów!

Udostępnij tą stronę na Twitterze, Facebooku i Google Plus