Nowości SwA - kwiecień 2025 - Nowości SwA - kwiecień 2025 - Aktualności
Kwiecień przyniósł kolejne cenne nabytki w zasobach cyfrowych dostępnych w serwisie Szukaj w Archiwach. Użytkownicy portalu mogą zapoznać się z kolejnymi wyjątkowymi kopiami cyfrowymi materiałów pochodzących z wielu archiwów państwowych w Polsce. W sumie to aż około 900 tys. nowych skanów.
Wśród bezcennych materiałów opublikowanych w ubiegłym miesiącu znajdują się Księgi ziemskie i grodzkie ciechanowskie z XVII i XVIII wieku, przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Dokumentują one m.in. sprawy sądowe, wyroki, akty prawne oraz dokumenty królewskie i szlacheckie, będące świadectwem funkcjonowania staropolskiego parlamentaryzmu.
Z tego samego archiwum pochodzą również dokumenty z pocz. XX wieku z Kancelarii Generała-Gubernatora Warszawskiego – jednego z najważniejszych urzędów administracyjnych w Królestwie Polskim, sprawującego władzę w imieniu Imperium Rosyjskiego.
Z kolei w Zbiorze Kartograficznym wspomnianego archiwum, interesujące materiały odnajdą miłośnicy XIX-wiecznych map, planów i rysunków architektonicznych.
Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kolejną część fotografii Henryka Poddębskiego – wybitnego dokumentalisty międzywojennej Polski, znanego z fotografii krajoznawczej i współpracy z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym.
Archiwum Narodowe w Krakowie opublikowało dokumentację C.K. Komisji Ministerialnej dla zniesienia ciężarów gruntowych w Krakowie, ukazującą przebieg reformy uwłaszczeniowej w Galicji po Wiośnie Ludów.
Udostępniono także XIX-wieczne Akta miasta Zgierza, z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, zawierające bogaty materiał administracyjny i społeczny z różnych dziedzin funkcjonowania miasta.
Wśród nowości znalazły się również Akta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego (AP Piotrków Trybunalski Oddział w Tomaszowie Mazowieckim) – dokumentujące m.in. życie miejskie, decyzje burmistrza, korespondencję urzędową oraz rozkazy administracyjne z XIX wieku.
Z kolei Archiwum Państwowe w Rzeszowie opublikowało m.in. XVI i XVII-wieczne dokumenty, w tym inwentarze dóbr, cesje, zapisy majątkowe oraz korespondencję i sprawy sądowe z regionu czudeckiego.
Wśród udostępnionych w kwietniu materiałów znalazły się również akta stanu cywilnego z wielu archiwów w Polsce – m.in. z Białegostoku, Kalisza, Krakowa, Lublina, Opola, Poznania, Płocka, Siedlec, Szczecina czy Zamościa – umożliwiające prowadzenie poszukiwań genealogicznych.
Zapraszamy do odwiedzenia serwisu Szukaj w Archiwach i zapoznania się z nowo udostępnionymi materiałami – każdy dokument to opowieść, która czeka by ją poznać. Pełne zestawienie kwietniowych nowości odnajdziecie TUTAJ.